SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Daj to, čo máš

Tebe i mne bolo dané niečo, na čo sa raz Boh opýta, čo si urobil s mojim darom. Ak ten dar budeme dávať ďalej, môžem urobiť svet lepším a krajším.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Peter, jeden z apoštolov, horlivý boží muž v čase ukrižovania, Pána trikrát zaprel. Uvedomil si však svoje zlyhanie, činil pokánie a snažil sa slúžiť Bohu i ľuďom.

Jeden čas šiel spolu s Jánom na modlitby do chrámu. Tam mal svoje miesto istý chromý muž. Bol chromý od narodenia a nemal inú možnosť obživy ako žobrať. A kto iný by mu mal pomôcť, ako veriaci ľudia? Preto bolo jeho miesto práve pri dverách chrámu.

V tento večer sa však stalo niečo nezvyčajné. Čakal, že od Petra a Jána dostane nejakú tú almužnu. No nedostal. Peter mu povedal, že zlato a striebro nemá. Čo mal Peter pre tohto muža? Mal pre neho dar uzdravenia. V mene Pána Ježiša rozkázal a žobrák sa postavil na svoje nohy.

Skryť Vypnúť reklamu

Po prvý raz vo svojom živote. Zázrak.

Muž bol uzdravený a Boh oslávený. Lebo Peter a Ján dali to, čo mali. Jeho život sa vtedy rázne zmenil. Už nemusel žobrať a byť odkázaný na iných. Vlastnými rukami sa mohol postarať o svoj život.

Oboch týchto mužov spája to, že boli poslušní Bohu. Obaja dali to, čo mali. Boli si vedomí moci, ktorá za nimi stála. Tá sa mohla uvoľniť len skrze vieru. Preto sa stali zázrak. Peter tu skzre vieru uvoľnil božiu moc uzdravenia. Dal to, čo mal. Vieru v Ježiša Krista. V písme sa môžme dočítať, že dokonca jeho tieň uzdravoval.

Obaja títo muži mali svoje limity. Veď boli len ľudia. Tak ako aj my. Aj my máme svoje limity. Aj my zlyhávame, padáme a občas sa bojíme . Tak ako sa báli učeníci po ukrižovaní Pána. Žijeme tu a dnes, na mieste, ktoré nám určil Boh. Ale predsa nás niečo spája. Spája nás viera v živého Boha. On sa nemení, On nezlyháva a nepadá, ako človek. Nezáleží na dobe, ale na okolnostiach, v ktorých aj my máme možnosť využiť potenciál daný nám od Boha.

Skryť Vypnúť reklamu

Môžme dať, to, čo máme len my. Ta a ja.

Možno je to modlitba za niekoho. Možno je to dar láskavého srdca, dar počúvať iných. Tíšiť ich bolesti. Vnášať pokoj do ich chaosu. Vniesť svetlo do tmy. Dať nádej tým, ktorí o ňu prišli.

Peter nebol vždy Petrom. Na začiatku stretu s Pánom Ježišom bol Šimon (trstina v preklade).

Ale Pán mu zmenil meno , povedal mu :,, Ty budeš Peter - skala a na tej skale postavím cirkev. "

Zo zmenou mena prišla aj zmena jeho charakteru. Zmenila sa jeho identita. To, kým bol. Z rybára sa stal rybár ľudských duší pre Boha. Z nemožného dokázal robiť možné. S pomocou Boha.

Preto sa mohol chromý muž postaviť. Lebo vedel, že nie silou a mocou človeka, ale v mene Boha Najvyššieho je možné všetko. Ak sme prišli k Bohu, aj my sme dostali nové meno, novú identitu. Boh očakáva , že túto zmenu využijeme v službe iným.

Skryť Vypnúť reklamu

Biblia nám dnes slúži ako návod na život. čoho sa máme vyvarovať, ako žiť. Z koho si brať príklad. Musíme sa len zamyslieť a uvažovať, čo máme my od Boha, aký dar. A ten posúvať iným. Dávať ďalej. Slúžiť v tejto oblasti a uvoľňovať božiu moc.

Tebe i mne bolo dané niečo, na čo sa raz Boh opýta, čo si urobil s mojim darom. Ak ten dar budeme dávať ďalej, môžem urobiť svet lepším a krajším. Môžu sa stať zázraky. Tu a teraz. V našej dobe. Daj, to čo máš!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí.

Pacientov s covidom budú musieť zrejme zakrátko voziť do iných nemocníc, lebo bojnická bola v utorok už plná.
Slovensko

Na Slovensku bude od 24. októbra do 1. novembra platiť zákaz vychádzania

Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom. Zavrú 2.stupeň základných škôl, bude aj celoplošné testovanie. Denne zomrie na Slovensku 18 ľudí na Covid-19.

Igor Matovič hovorí o nových opatreniach.
Slovensko

Prezidentka požiadala zodpovedných o jasnú komunikáciu a racionálne kroky

Čaputová uviedla, že to potrebujeme v tomto vypätom období, keď Slovensko pravdepodobne čakajú ďalšie obmedzenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovensko

Podľa Televízie Joj bude lockdown od pondelka

Na krízovom štábe, ktorý momentálne zasadá, sa dolaďujú detaily, informuje webová stránka televízie.

Ilustračné foto