SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
NOVEMBER ´89

Ústav pamäti národa vníma ako nedostatok ponovembrového obdobia najmä nepotrestanie prominentných komunistov

ÚPN pripomína, že od roku 1993 absentuje lustračný zákon alebo riešenie problematiky naďalej poskytovaných dôchodkov pre predstaviteľov režimu.

Dievčatko dáva kyticu vtedajšiemu prezidentovi Ludvíkovi Svobodovi počas kladenia vencov na Slavíne. Vľavo od Svobodu stoja Gustáv Husák a Vasiľ Biľak.Dievčatko dáva kyticu vtedajšiemu prezidentovi Ludvíkovi Svobodovi počas kladenia vencov na Slavíne. Vľavo od Svobodu stoja Gustáv Husák a Vasiľ Biľak. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA - Nepotrestanie ex offo vysokých funkcionárov komunistickej strany a ich vylúčenie z verejných funkcií, slabé odškodnenie obetí a príbuzných obetí komunistického režimu.

Najmä tieto nedostatky v súvislosti s pádom komunistického režimu pretrvávajú na Slovensku aj 30 rokov po novembri 1989, uvádza stanovisko Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Podľa ÚPN sa u nás po roku 1989 na rozdiel napríklad od Nemeckej demokratickej republiky (NDR) neuskutočnila zásadná dekomunizácia spoločnosti.

V bývalej NDR totiž po páde režimu a zjednotení Nemecka stáli pred súdom aj generálny tajomník vládnej Zjednotenej socialistickej strany Nemecka Erich Honecker, jeho nástupca Egon Krenz alebo šéf Ministerstva štátnej bezpečnosti (Stasi) Erich Mielke.

ÚPN v súvislosti s nedostatkami pripomína, že od roku 1993 absentuje lustračný zákon alebo riešenie problematiky naďalej poskytovaných dôchodkov pre predstaviteľov režimu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nielen príslušníkov ŠtB, ale aj vysokých funkcionárov Komunistickej strany Slovenska, či už celorepublikového alebo krajského významu," zdôrazňuje ÚPN.

Dodáva, že aj zriadenie tejto samotnej inštitúcie prišlo neskoro, keďže ideálna doba na začatie jeho činnosti bola v období rokov 1990 až 1994.

ÚPN oficiálne začal svoju činnosť v máji 2003 a zameriava sa na výskum obdobia takzvaného Slovenského štátu ako aj na obdobie vlády komunistického režimu v Československu.

Podľa zákona o ÚPN je jeho úlohou „sprístupniť utajenú činnosť represívnych orgánov v dobe neslobody 1939 – 1989 a určiť zodpovednosť za porobenie vlasti, vraždenie, zotročovanie, lúpenie a ponižovanie, morálny a hospodársky úpadok sprevádzaný justičnými zločinmi a terorom proti nositeľom odlišných názorov, deštrukciu tradičných princípov vlastníckeho práva a zneužívanie výchovy, vzdelávania vedy a kultúry na politické a ideologické účely".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Ombudsmanke sa nepozdáva karanténa rómskych obydlí

Tvrdí, že ak sú v bloku nakazení štyria, nemalo by ísť do karantény 500 obyvateľov. Dôvodom je komplikované trasovanie blízkych kontaktov nakazených osôb.

Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.