SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Ústav pamäti národa vníma ako nedostatok ponovembrového obdobia najmä nepotrestanie prominentných komunistov

ÚPN pripomína, že od roku 1993 absentuje lustračný zákon alebo riešenie problematiky naďalej poskytovaných dôchodkov pre predstaviteľov režimu.

Dievčatko dáva kyticu vtedajšiemu prezidentovi Ludvíkovi Svobodovi počas kladenia vencov na Slavíne. Vľavo od Svobodu stoja Gustáv Husák a Vasiľ Biľak.Dievčatko dáva kyticu vtedajšiemu prezidentovi Ludvíkovi Svobodovi počas kladenia vencov na Slavíne. Vľavo od Svobodu stoja Gustáv Husák a Vasiľ Biľak. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA - Nepotrestanie ex offo vysokých funkcionárov komunistickej strany a ich vylúčenie z verejných funkcií, slabé odškodnenie obetí a príbuzných obetí komunistického režimu.

Najmä tieto nedostatky v súvislosti s pádom komunistického režimu pretrvávajú na Slovensku aj 30 rokov po novembri 1989, uvádza stanovisko Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Podľa ÚPN sa u nás po roku 1989 na rozdiel napríklad od Nemeckej demokratickej republiky (NDR) neuskutočnila zásadná dekomunizácia spoločnosti.

V bývalej NDR totiž po páde režimu a zjednotení Nemecka stáli pred súdom aj generálny tajomník vládnej Zjednotenej socialistickej strany Nemecka Erich Honecker, jeho nástupca Egon Krenz alebo šéf Ministerstva štátnej bezpečnosti (Stasi) Erich Mielke.

ÚPN v súvislosti s nedostatkami pripomína, že od roku 1993 absentuje lustračný zákon alebo riešenie problematiky naďalej poskytovaných dôchodkov pre predstaviteľov režimu.

SkryťVypnúť reklamu

„Nielen príslušníkov ŠtB, ale aj vysokých funkcionárov Komunistickej strany Slovenska, či už celorepublikového alebo krajského významu," zdôrazňuje ÚPN.

Dodáva, že aj zriadenie tejto samotnej inštitúcie prišlo neskoro, keďže ideálna doba na začatie jeho činnosti bola v období rokov 1990 až 1994.

ÚPN oficiálne začal svoju činnosť v máji 2003 a zameriava sa na výskum obdobia takzvaného Slovenského štátu ako aj na obdobie vlády komunistického režimu v Československu.

Podľa zákona o ÚPN je jeho úlohou „sprístupniť utajenú činnosť represívnych orgánov v dobe neslobody 1939 – 1989 a určiť zodpovednosť za porobenie vlasti, vraždenie, zotročovanie, lúpenie a ponižovanie, morálny a hospodársky úpadok sprevádzaný justičnými zločinmi a terorom proti nositeľom odlišných názorov, deštrukciu tradičných princípov vlastníckeho práva a zneužívanie výchovy, vzdelávania vedy a kultúry na politické a ideologické účely".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu