SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
NOVEMBER ´89

Václav Klaus: Revolúcia bola najvýznamnejšou udalosťou v našich dejinách

Nešlo len o ekonomickú transformáciu, ale aj o transformáciu politickú. Rýchlym vytvorením štandardných politických strán sme politický vývoj ostatných postkomunistických krajín výrazne predbehli, tvrdí český exprezident.

Václav Klaus.Václav Klaus.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Nežná (Sametová) revolúcia (November 1989) bola najvýznamnejšou udalosťou v našich dejinách. Myslí si to bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus.

Pripomenul, že došlo k pádu komunizmu a začala sa hlboká spoločenská, politická a ekonomická transformácia Slovenska a Čiech, vtedy ešte v spoločnom štáte.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Prvými troma rokmi nášho radikálneho transformačného procesu sme prešli spoločne. Základy našej transformácie boli preto takmer identické. Nemali by sme na to zabúdať," zdôraznil Klaus.

Na otázku, či môže pri hodnotení novembra a nasledujúcich rokov hovoriť o nejakých sklamaniach, uviedol, že o sklamaniach hovoria tí, ktorí sa nestihli v roku 1989 postaviť na správnu stranu a stále to ľutujú.

"Myslím si, že o sklamanie nejde," skonštatoval.

Slovensko a Čechy sú podľa Klausa "nekonečne iné" krajiny, ako boli pred tridsiatimi rokmi.

"A kto to nechce pripustiť, tak je na jednej strane hlupák a na strane druhej nenávistne uvažujúci človek," podotkol český exprezident.

Pri transformačnom procese spomína štyri atribúty - slobodu, demokraciu, trhovú ekonomiku a národnú suverenitu.

"Teda nie bohatstvo krajiny alebo hrubého domáceho produktu na hlavu. Chceli sme ďaleko viac než zlepšenie materiálnej stránky našich životov, chceli sme viac ako plné supermarkety," vysvetľuje.

"Pri diskusii prvých pár rokov nášho ekonomického vývoja po páde komunizmu hovorím o tzv. J-krivke, ktorá sa snaží vyjadriť to, že po ukončení centrálneho plánovania a pri platnosti nových trhových kritérií muselo najskôr dôjsť k poklesu HDP a až potom k jeho rastu. Táto J-krivka tento vývoj veľmi zreteľne, a pre každého zrozumiteľne, vyjadruje," hovorí Klaus v článku uverejnenom na webe Inšitútu Václava Klausa (IVK).

"Pri diskusii bláznivých, ekonomiku a ľudskú slobodu ničiacich nápadov zelených aktivistov hovorím o tzv. Kuznetsovovej environmentálnej krivke, ktorá na základe dlhodobých štatistických pozorovaní vyjadruje to, že začiatok industrializácie a éra rýchleho ekonomického rastu najskôr nutne vedie k poškodzovaniu životného prostredia a až neskôr - pri zvýšenom bohatstve spoločnosti (pri vyššom HDP na hlavu) - môže dôjsť k jeho zlepšovaniu. Predtým sa životné prostredie výrazne zlepšiť nedá, čo naši zelení nechcú pochopiť," vysvetľuje.

Klaus odmieta karikatúru 90. rokov, ktorá je práve teraz mediálne šírená okolo nás. Niečo z toho je podľa neho zabúdanie, niečo z toho je oznámenie, že sa do politiky dostáva generácie, ktorá 90. roky v dospelom veku neprežila, niečo z toho je vybavovanie si starých účtov, resp. pokus o nové odohrávanie starých prehier, niečo z toho zámerná neznalosť, niečo jednoducho hlúposť.

"Cieľom 90. rokov bola systémová zmena, ktorá sa u nás mimo všetku pochybnosť podarila. Venoval som sa tomu veľmi podrobne vo svojej novej knihe "30 rokov cesty k slobode ale i späť", ale aj v rade prejavov a rozhovorov posledných dní a týždňov.

Snažím sa stále pripomínať, že nešlo len o ekonomickú transformáciu, ale aj o transformáciu politickú. Rýchlym vytvorením štandardných politických strán sme politický vývoj ostatných postkomunistických krajín výrazne predbehli. (Niečo iné je, že sme tento politicky racionálne a efektívny systém v poslednej dekáde opäť opustili.)," hovorí český exprezident.

V súvislosti s vývojom v oboch krajinách hovorí schematicky o akomsi obrátenom veľkom U. Spomína rýchly vzostup, ktorý sa udial v rovnakom štýle medzi oboma krajinami, dosiahnutie vrcholu a v súčasnosti idú krajiny podľa Klausa po druhej strane spomínaného U.

"Na vertikálnej osi tohto schematického znázornenia je štvorica cieľov nášho ponovembrového vývoja, ktorými sú sloboda, demokracia, trhová ekonomika a národná suverenita, a na horizontálnej osi plynutie času. Moja hypotéza je, že sa v uplynulej tridsiatke pohybujeme práve po takejto krivke. To je silná hypotéza," tvrdí Klaus.

Upozorňuje, že na osi y nie je bohatstvo spoločnosti, nie je tam vývoj HDP na hlavu.

"Moja nová knižka sa snaží diskutovať príčiny tohto obráteného U. Nie je o novembri 1989, snaží sa o ostrý, neapologetický pohľad na našu postkomunistickú éru.

Napriek tomu by som chcel dôrazne povedať, že v týchto dňoch máme čo oslavovať. Súčasne by som ale chcel rovnako dôrazne povedať, že máme pred čím varovať," uzatvára Václav Klaus.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Článok je zaradený aj do ďalších tém Slovensko

Neprehliadnite tiež

Momentka z videa.
Slovensko

Poslanci Smeru chcú pre obvinenie Fica iniciovať brannobezpečnostný výbor

Poslanec Jarjabek si myslí, že obvinením Fica sa začalo šikanovanie Smeru ako politickej strany a zastrašovanie jeho voličov.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.
Slovensko

Najmenej transparentnú kampaň má Smer-SD, tvrdí Transparency

Najtransparentnejšiu kampaň podľa nej vedú koalícia PS/Spolu a strana SaS. Smer výsledky spochybňuje, upozorňuje na rodinné väzby.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.
Slovensko

Šeliga považuje Ficove výroky za hanbu. Podľa Matoviča vedel, že sa dopustí trestného činu

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že za vyslovenie názoru, hoci aj zlého, by nemal byť nikto trestne stíhaný.

Vľavo Boris Kollár (SME RODINA) a vpravo Igor Matovič (OĽaNO) počas zasadnutia 35. schôdze NR SR.