SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Aliancia za rodinu žiada petíciou ministra Gála, aby intervenoval vo veci Istanbulského dohovoru

Podľa rezortu Spravodlivosti petícia obsahuje viaceré nepravdy a ukazuje hlboké nepochopenie organizátorov, o čo ide v konaní pred Súdnym dvorom EÚ.

Pochod za tradičnú rodinu v Bratislave.Pochod za tradičnú rodinu v Bratislave. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Aliancia za rodinu dnes odovzdala ministrovi Gáborovi Gálovi petíciu s viac ako 16 400 podpismi. Žiada ho v nej, aby intervenoval na Európskom súdnom dvore vo veci Istanbulského dohovoru. Oznámil to dnes predseda aliancie Anton Chromík

Národná rada SR (NR SR) odhlasovala, že Istanbulský dohovor neratifikuje. Podľa iniciátorov petície by tento právny úkon malo Slovensko tlmočiť aj naďalej v medzinárodnom prostredí rovnako, ako už avizovalo aj OSN.

„Slovenská republika by tak mala vyjadriť svoje stanovisko o neprípustnosti neobmedzeného pristúpenia Európskej únie (EÚ) k Istanbulskému dohovoru. EÚ na takýto úkon nemá demokratický mandát a nemá ani zverené právne kompetencie. Napokon rada už raz rozhodla výlučne o obmedzenom pristúpení EÚ k Istanbulskému dohovoru," uvádza sa v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Neoznámiť postoj Slovenska súdu a ostať ticho by bol podľa aliancie nedemokratický podvod na občanoch a na NR SR.

Aliancia za rodinu preto žiada, aby ministerstvo spravodlivosti predložilo Súdnemu dvoru EÚ písomné pripomienky týkajúce sa spomenutého stanoviska.

Mala by v ňom informovať o prijatom rozhodnutí NR SR o odmietnutí ratifikácie Istanbulského dohovoru a o výzve vláde, aby skutočnosť, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, oznámila Rade Európy.

Takisto nimi odmietne širšie pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru a postaví sa za suverenitu členských štátov pri uvedenom dohovore v čo najširšom rozsahu.

Podľa rezortu spravodlivosti však petícia obsahuje viaceré nepravdy a ukazuje hlboké nepochopenie organizátorov, o čo ide v konaní pred Súdnym dvorom.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto konanie sa netýka ratifikácie Istanbulského dohovoru zo strany SR, takže nemá súvis s prijatým uznesením NR SR a ani doňho nepatria tvrdenia o súlade Istanbulského dohovoru s Ústavou SR. Toto konanie sa tiež netýka rozsahu ratifikácie zo strany EÚ. Nie je to tak, že Európsky parlament (EP) chce ratifikáciu EÚ v širšom rozsahu a Rada EÚ ju chce v užšom rozsahu," uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

Ako dodala, keby takéto tvrdenia SR v konaní pred Súdnym dvorom uviedla, len by sa svojím neodborným stanoviskom blamovala pred EÚ aj inými členskými štátmi.

Vladimír Turenič z aliancie podotkol, že petíciu sa rozhodli odovzdať po tom, ako sa dozvedeli, že Ministerstvo spravodlivosti SR opäť nemieni zastávať záujmy Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvykli sme si, že ministerskí úradníci ignorujú vôľu občanov. Zvykli sme si, že nemajú úctu k Ústave SR ako najvyššiemu zákonu štátu a uprednostňujú Slovenskú republiku skôr v štýle gubernie ako suverénneho štátu. To sa však musí zmeniť. Ženy musíme chrániť pred násilím, a práve kvôli ochrane žien odmietame spochybňovať, kto je ženou či mužom,” prizvukoval Stanislav Gunčaga z aliancie.

Podľa Aliancie za rodinu, zástancovia gender ideológie spomedzi úradníkov a politikov v EÚ sa nechcú zmieriť so suverenitou štátov na medzinárodnom poli a ani s tým, že EÚ má veľmi limitované kompetencie vzhľadom k obsahu Istanbulského dohovoru.

„Nepáči sa im, že EÚ pristúpila iba vo veľmi obmedzenom rozsahu, a chcú to zmeniť. Svoju oporu majú v EP, ktorý najnovšie požiadal o stanovisko Súdneho dvora EÚ k otázke pristúpenia EÚ k Istanbulskému dohovoru," konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Nezvykli sme si na to, že ministerskí úradníci dokážu takto drzo ignorovať vôľu Národnej rady SR, ktorá sa jasne vyjadrila, kam posiela Istanbulský dohovor. Za odmietnutie uvedeného dohovoru hlasovala aj väčšina klubu Most-Híd,” uzavrel Chromík.

Zvolajú okrúhly stôl?

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR rozmýšľa o zvolaní okrúhleho stola v súvislosti s procesmi na Európskom súdnom dvore týkajúcimi sa Istanbulského dohovoru. Povedala to štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner po stredajšom rokovaní vlády.

"Rozmýšľame nad tým, že by sme zorganizovali okrúhly stôl pre predsedov jednotlivých poslaneckých klubov, respektíve pre ďalších poslancov, a snažili sa vysvetliť význam týchto procesov," priblížila Pfundtner.

SkryťVypnúť reklamu

Reagovať tak chcú aj na rôzne návrhy v Národnej rade (NR) SR k tejto téme, ktoré sa podľa jej slov môžu dotýkať predmetného dohovoru aj samotných procesov pri prerokovaní medzinárodných zmlúv.

Pfundtner zdôraznila, že je potrebné rozlíšiť dva procesy v súvislosti s Istanbulským dohovorom, a to proces na Európskom súdnom dvore a proces na národnej úrovni prebiehajúci na Slovensku.

"Dohovor bol podpísaný zo strany SR, avšak nebol ratifikovaný," zdôraznila Pfundtner.

MS má aktuálne podľa jej slov poverenie zabezpečiť proces ratifikácie, poukázala však na aktuálne uznesenie parlamentu, adresované vláde, aby v ratifikácii nepokračovala.

"Vláda nebude v tomto ratifikačnom procese pokračovať, pokiaľ mám správne informácie," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Lajčák: Podobný prípad sme ešte neriešili

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) poukázal na to, že podobný prípad tzv. Istanbulského dohovoru Slovensko v ústavnej praxi ešte neriešilo.

"Na jednej strane je platné uznesenie vlády, ktorým sa má riadiť ministerstvo spravodlivosti ako predkladateľ, že sa má pokračovať v ratifikácii, na druhej strane je presne opačná požiadavka parlamentu," pripomenul.

Ratifikačný proces však naďalej pokračuje, preto sa prihovára za to, aby situáciu a možnosti riešenia prebrali ústavní právnici. Pripomenul zároveň, že posledné slovo pri ratifikácii má hlava štátu.

Lajčák je podľa svojich slov sklamaný z toho, čo všetko Istanbulský dohovor sprevádza. Podotkol, že dokument už dostal prívlastky, ktoré nepatria k jeho obsahu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to dohovor o zabránení násilia páchaného na ženách a predpokladám, že žiadna politická strana si páchanie násilia na ženách neželá," zdôraznil podstatu dokumentu.

V prípade, že niektoré z pasáží vyvolávajú kontroverziu, je na to podľa neho riešenie.

"Vždy sa dá ratifikovať s výhradou alebo čiastočne," pripomenul s tým, že tomu musí predchádzať racionálna debata. "Na tú sa zrejme nájde priestor až po voľbách," priznal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu