SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Náboženstvo hrá ústrednú rolu nielen u islamských teroristov, ale aj zločincov, tvrdí dánsky psychológ

Nicolai Sennels, ktorý pracoval v dánskych väzniciach s mladými moslimskými zločincami, hovorí otvorene o ich motiváciách, povahe i vyznaní.

Nicolai Sennels.Nicolai Sennels. (Zdroj: kechlibar.net)

Nicolai Sennels je psychológ, ktorý v rokoch 2005-2008 pracoval v kodanskej väznici pre mladistvých Sønderbro. O svojich zážitkoch a záveroch napísal knihu "Svätý hnev: Medzi moslimskými zločincami", ktorá zatiaľ česky nevyšla.

Dnes je politicky aktívny, je členom Dánskej ľudovej strany (Dansk Folkeparti), ktorá sa usiluje o ďalšie reštrikcie imigrácie z nezápadných kultúr, a bol spoluzakladateľom hnutia For Frihed, ktoré je dánsku pobočkou hnutia Pegida.

Sennels nedávno navštívil Prahu, poskytol rozhovor aj televízii Prima a odpovedal mi na niekoľko otázok, ktoré som mu poslal e-mailom, píše publicista Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímala ma jeho perspektíva, pretože väzenský psychológ je pomerne špecifické povolanie, ktoré vidí spoločnosť z jej horšieho konca a každodenne pracuje s niektorými problémami, ktoré širšiu spoločnosť ani nemusí príliš vnímať.

Pán Sennels, ste psychológ. Mohli by ste čitateľom krátko opísať svoje predošlé zamestnanie? Čo vás viedlo k tomu, že ste napísal svoju knihu "Svätý hnev"?

- Keď som ako naivný ľavicový Západoeurópan začal pracovať vo väzení, bol to pre mňa celkom šok. Sedem z desiatich väzňov v dánskych väzeniach pre mladistvých sú moslimovia, aj keď moslimov je inak menej ako 10 percent obyvateľstva.

Mojou úlohou bolo pomôcť im nájsť zmysluplnejší spôsob života, ale čoskoro som zistil, že západné psychológie v ich prípade terapeuticky zlyhávajú. Aby som našiel lepšie postupy, začal som študovať ich náboženstvo a kultúru, vypytoval som sa svojich moslimských klientov na podrobnosti ich rodinného usporiadania, denného života, života a tradícií v krajinách ich pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako psychológ vo väzení som tým pádom mal jedinečnú príležitosť hovoriť so skupinou ľudí, na ktorej si mnoho z nás utvorilo názor, ale len málokto sa k nim dostal skutočne blízko. Táto kniha je spôsobom, ako získať psychologickú perspektívu k jednej z najdôležitejších otázok súčasnosti: čo je moslimská kultúra a akým spôsobom by sme k nej mali pristupovať na Západe.

Vo svojom odbornom živote ste stretol mnoho zločincov, ktorí boli moslimovia, pretože je ich v dánskych väzniciach štatisticky nadpriemerné množstvo. Hovoríte, že súčasťou ich motivácia je aj ich viera. Mohli by ste to rozviesť?

- Náboženstvo hrá ústrednú rolu nielen u islamských teroristov, ale aj zločincov. Na základe analýzy tohto náboženstva a kultúry, a na základe stoviek rozhovorov s moslimami, som dospel k názoru, že sú vychovávaní s určitými mentálnymi vzorcami, ktoré ich robia náchylnejšími ubližovať ostatným a predstavujú nebezpečenstvo pre neislamské spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden taký psychologický rys je dominancia. Mnoho zločinov páchaných moslimami voči nemoslimom nie je motivovaných primárne peňažitým ziskom, ale túžbou dominovať ostatným. Je to čiastočne preto, že moslimovia majú svojím náboženstvom uloženú povinnosť ovládať a dobývať, a čiastočne preto, že žijú v extrémne dvojúrovňovom svetonázore.

Tam, kde sa západné myslenie snaží o širšie pochopenie, je moslimská kultúra zvyknutá uvažovať vo vzorci "buď a alebo", "čierna a biela". Širšie pochopenie vedie k väčšej harmónii, kým vzorec "buď a alebo" rozdeľuje svet do antagonistických párov: moslimovia sú lepší ako nemoslimovia, muži majú viac práv ako ženy, väčšina denných záležitosťou je rozdelená na čisté (halal) a nečisté (haram) atď. Silne dualistické kultúry sú napospol tiež silne neharmonické, pretože vynášajú veľmi tvrdé súdy.

SkryťVypnúť reklamu

Aby som to niečím ilustroval, rád by som upozornil na arabské slovo pre nemoslimov, káfir. "Káfir" má mnoho extrémne negatívnych významov, pretože podľa islamských svätých textov sa "káfirom" nedá veriť, sú predurčení k tomu horieť v pekle, môžu byť zotročení a sexuálne zneužívaní, majú byť zabití atď.

Tieto islamskej opisy neveriacich fungujú podobne ako vojnová propaganda medzi vojakmi. Tak, ako generáli dehumanizujú a démonizujú nepriateľa, aby vojakom psychologicky uľahčili ich zabíjanie, moslimská viera a kultúra dehumanizuje nemoslimov spôsobom, kvôli ktorému je ľahšie nestarať sa o ich city, majetok alebo život.

Okrem týchto dvoch vecí som identifikoval štyri špecifické psychologické črty rozšírené medzi moslimami, ktoré zvyšujú riziko anti-sociálneho alebo kriminálneho správania.

SkryťVypnúť reklamu

Tým prvým je hnev. V západnej kultúre vieme, že hnev je prejavom slabosti. "Iba malí psi štekajú," hovorí sa v Dánsku.

Zachovať pokoj, alebo dokonca odbiť kritiku či frustráciu vtipnou poznámkou, to u nás považujeme za silu.

V moslimských krajinách je hnev vnímaný ako sila. Dokonca majú "dni svätého hnevu" (podľa ktorých som pomenoval svoju knihu) - typicky v piatok - keď poskakujú, strieľajú do vzduchu a kričia. A to, že na Západe neprejavujú hnev a ochotu k fyzickej agresii, vnímajú ako slabosť. Slabosť zdvorilých a empatických osôb, ktorú možno ľahko využiť.

Ďalším psychologickým rysom je to, čomu západná psychológia hovorí sebavedomie. Ak sa dokážete vysporiadať s kritikou pokojne a dokonca vyjadriť vďačnosť v prípade, že ten, kto vás kritizuje, má pravdu, vnímame to ako silné sebavedomie. Ak sa rozzúrite a útočíte, je to pre nás slabé sebavedomie.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi moslimami je to zvyčajne naopak. Výsledkom sú krehké, sklenená egá a telá naplnené adrenalínom. Keď v Dánsku vyšli karikatúry Mohameda, zástupy moslimov v rôznych krajinách sveta kričali vyhrážky a zapaľovali vlajky, čo malo dokázať, že islam je mierumilovný - to je asi najevidentnejší príklad.

Tretí psychologický rozdiel je v tom, čomu v psychológii hovoríme locus of control, miesto výkonu kontroly. Na západe sme napospol vychovaní v tom, že svoj život kontrolujeme sami. To znamená, že sami seba považujeme za zodpovedných za to, ako náš život bude vyzerať. Jeho výsledok záleží na tom, ako sa rozhodujeme, reagujeme atď.

Zistil som, že moslimovia majú primárne vonkajší "locus of control". To je prirodzené v kultúre, kde je osobnej slobody málo a kde sa nedá veľmi odlíšiť od spoločenských noriem. Všetko je "ins'hallah" (vôľa Alahova), alebo o tom rozhoduje mužský člen rodiny alebo imám. Veci sa dejú z vonkajších dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

To je tiež dôvod, prečo je v islamskom svete tak rozšírená mentalita "obetí". Za všetko môže niekto iný, čo je veľmi zlý základ pre riešenie problémov a pohyb vpred.

Štvrtým psychologickým faktorom je otvorenosť ostatným. V západnom svete definujeme otvorenosť a toleranciu ako dobrú. Snažíme sa byť otvorení ostatným, aj keď majú iné názory, vrátane tých politických a náboženských. Medzi moslimami je považované za dobré byť uzavretý a netolerantný. Zvyčajne sa vydávajú a ženia len medzi sebou a deti - najmä dievčatá - žijú v neustálej hrozbe násilia (a horšie), ak by sa moc "pozápadnili".

Nie je ťažké si predstaviť, čo sa stane, keď sa dve civilizácie s takto odlišnými psychologickými vzorci stretnú. Otvorená a tolerantná spoločnosť sa otvorí a toleruje tú zavretú a netolerantné, čo viedlo k všadeprítomnej islamizácii západoeurópskych spoločností: oddelené návštevné hodiny v bazénoch podľa pohlavia, halal jedlo v škôlkach, školách a nemocniciach, noviny nechcú otlačiť karikatúry Mohameda, v centrách miest vznikajú dominantné islamskej budovy atď.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto psychologické črty, vrátane nábožensky založenej démonizácie neveriacich a výziev k dominancii, ubližovaniu a zabíjaniu - sú dôvody, prečo toľko moslimov skončí ako násilní zločinci nebezpeční spoločnosti. A skutočnosť, že naša vlastná kultúra je tak neagresívna, odpúšťajúca a tolerantná, vedie k jej vlastnému ohrozeniu.

Je vaša kniha "Svätý hnev" v Dánsku stále kontroverzná? Aká bola reakcia čitateľov? Nájdete ju v kníhkupectvách, alebo s ňou majú problém?

- Kniha vzbudila v čase svojho uverejnenia ohromný záujem. Aj keď jej ústredné oznámenie - že ľudia z iných kultúr majú iné mentality - je logické a samozrejmé, rovnako to pre rad ľudí bola novinka. Kniha odštartovala v Dánsku veľmi dôležitú debatu ohľadom kultúrnych a psychologických rozdielov. Myslím si, že táto debata bola veľmi konštruktívna.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že pre mnoho ľudí je psychologická perspektíva celej záležitosti osviežujúca a ľahšie pochopiteľná. Prvé dve vydania sa vypredali veľmi rýchlo, ale vydavateľ z neznámych dôvodov nechce vydať knihu tretíkrát.

Od tej doby bola kniha vydaná tiež švédsky a anglicky, nemecké vydanie sa práve chystá.

Ste členom Dánskej ľudovej strany. Ste spokojný so súčasným stavom azylovej a migračnej politiky? Čo by ste odporučili iným krajinám?

- Záleží na tom, čo chcete. Ak chcete žiť v mieri a ak vám záleží na vlastnej kultúre, odporučil by som vám nepozývať do svojej krajiny moslimov. Ak chcete hrať hazardnú hru s bezpečnosťou budúcich generácií v mene vyšších princípov, ako sú smernice EÚ alebo konvencie OSN, môžete urobiť inú voľbu.

Keďže som psychológ a humanista, viac si cením ľudí než princípy. A myslím si, že sociálny kapitál - dôvera a solidarita - je pre blahobyt ľudí veľmi dôležitý. Sociálny kapitál je veľmi vysoký v monokultúrach a upadá v multikultúrnych spoločnostiach, kde ľudia s veľmi odlišnými či navzájom rozpornými hodnotami nenachádzajú spoločný základ pre svoje spolužitie.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver: máte nejaký odkaz pre českých čitateľov?

- Áno, hneď tri.

Po prvé dúfam, že Česká republika a zvyšok východnej Európy sa poučí z odstrašujúceho príkladu západnej Európy a nezopakujú našu historickú katastrofálnu chybu, ktorá už stála toľko krvi, potu a sĺz.

Po druhé by ste mali naozaj dúfať, že západná časť kontinentu to prežije. Pretože ak neprežijeme, budete musieť niekedy za päťdesiat rokov vynaložiť ohromné ​​prostriedky na ochranu svojich hraníc, a to so slabšou ekonomikou, pretože zmalátnie vzájomný obchod.

To ma vedie k tretej rade: Keď Čechom ponúknu prácu v "v uniforme" napríklad Nemci alebo Francúzi, tak dúfam, že ju veľa Čechov vezme. Keď sa objavia také ponuky práce, je to preto, že sú potrebné - a ako som hovoril, týka sa to tiež stability vašej vlastnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu