SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Tragická nehoda v okrese Nitra: Zrážka autobusu a kamiónu si vyžiadala najmenej 12 mŕtvych

Zranilo sa ďalších 17 ľudí, z toho traja ťažko.

ilustračné foto.ilustračné foto. (Zdroj: HaZZ)

BRATISLAVA - Pri tragickej nehode autobusu a nákladného auta zahynulo 12 ľudí, z toho štyri maloleté deti. Ďalších 17 ľudí je zranených, traja ťažko.

Informovali o tom ministerky vnútra a zdravotníctva Denisa Saková a Andrea Kalavská, ktoré išli na miesto nešťastia.

Zranených rozviezli do okolitých nemocníc v kraji. Zranení sú vodič autobusu aj nákladného auta. V autobuse sa viezli prevažne mladí ľudia, ktorí sa vracali zo škôl.

"Evidujeme 12 mŕtvych, z toho sú štyria maloletí, 17 zranených. Na mieste je 30 zasahujúcich hasičov z Nitrianskeho, Trnavského, Bratislavského a Banskobystrického kraja. Sú tu štyri hasičské sanitky, zasahuje 15 policajtov," opísala Saková.

SkryťVypnúť reklamu

Kalavská doplnila, že traja ľudia zo 17 zranených majú ťažké zranenia a nie sú mimo ohrozenia života.

"V týchto chvíľach jedného z nich operujú," poznamenala.

Na mieste zasahovali dva záchranárske vrtuľníky, sedem vozidiel záchrannej zdravotnej služby. Nemocnice nápor zranených podľa ministerky zvládajú. Zranených previezli do nemocníc v Nitre, Nových Zámkoch, Topoľčanoch a Leviciach.

V nemocniciach zostáva viacero ľudí vo vážnom stave, z toho jeden pacient je v umelom spánku a v ohrození života. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytli nemocnice v Nitre, Nových Zámkoch a Leviciach.

„Jeden pacient je vo vážnom stave, je v umelom spánku v ohrození života. Ďalší piati majú stredné a ľahšie zranenia, sú stabilizovaní,“ povedal hovorca Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky Ján Baček.

SkryťVypnúť reklamu

Do Fakultnej nemocnice Nitra priviezli osem ľudí, z toho päť pacientov je vo vážnom, ale stabilizovanom stave a ďalších troch už prepustili, doplnila hovorkyňa Tatiana Timková.

V Nemocnici Levice sa nachádza jedna pacientka vo vážnom, ale stabilizovanom stave. „Ďalšie dve utrpeli menej vážne zranenia, zostávajú však naďalej v starostlivosti lekárov,“ uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel, do ktorej zariadenie patrí.

Pacientov prevážali aj do nemocníc v Topoľčanoch a v Banskej Bystrici, tí podľa skorších informácií boli mimo ohrozenia života.

Momentálne na mieste vykonávajú stabilizáciu autobusu. Ministerka Saková nevylúčila ďalšie obete. "Uvidíme, či pod ním (autobusom) nie sú ďalší mŕtvi. Ak áno, bude to najhoršia nehoda od Polomky v histórii Slovenska," vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu

V Jelenci je zriadené intervenčné centrum. Nachádza sa v ňom podľa ministerky 16 psychológov od hasičov, desať psychológov z Policajného zboru (PZ) a duchovná služba PZ.

Podľa predbežných informácií nehodu zrejme spôsobilo preťažené nákladné auto, ktoré schádzalo dolu kopcom, pod váhou nákladu sa rozkývalo a narazilo do protiidúceho autobusu.

Zasiahlo ho v zadnej časti a autobus vletel do jarku. V autobuse sa viezli prevažne mladí ľudia, ktorí sa vracali zo škôl. Išlo o linku prímestského autobusu na trase Nitra - Jelenec s časom odchodu autobusu z Nitry o 12.50 h, linka 403431, spoj číslo 5.

"Na mieste nehody sa už nenachádzajú žiadne zranené osoby, všetky sú prevezené do nemocnice. Havarovaný autobus sa pokúsia hasiči v spolupráci s ťažkou žeriavovou technikou vytiahnuť z priekopy. Pre informácie ohľadom dopravnej nehody bolo PZ SR zriadené kontaktné číslo +421961302154," informuje HaZZ na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

„Operačné stredisko ako aj všetky okolité nemocnice sú v pohotovosti a poskytujú prvú pomoc zraneným. Vo Fakultnej nemocnici Nitra už lekári operujú pacienta vo veľmi vážnom stave. Záchranné zložky rozvážajú ľudí aj do nemocníc v Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Levíc a Zlatých Moraviec. Nemocnice sú pripravené prevziať a poskytnúť zdravotnú starostlivosť všetkým zraneným. Je mi nesmierne ľúto tragickej hromadnej dopravnej nehody neďaleko Nitry,“ napísala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Polícia uviedla, že pre nehodu uzatvorili cestu I/65 v smere od Nitry na Zlaté Moravce. Obchádzka je smerovaná obojsmerne cez obce Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre a späť na cestu I/65 smer Zlaté Moravce.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) cíti nesmiernu ľútosť k obetiam dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu popoludní, a okamžite sa vracia z pracovnej cesty na Cypre na Slovensko. Potvrdila to jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri Nitre sa dnes stala strašná tragédia. Okamžite som ukončil moju oficiálnu návštevu Cypru a vraciam sa na Slovensko priamo na miesto tragédie," povedal premiér.

Ako uviedol, hovoril už s ministerkami zdravotníctva a vnútra a dal im príkazy, aby koordinovali činnosť záchranných a bezpečnostných zložiek.

"Cítim nesmiernu ľútosť k všetkým obetiam a vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým," povedal premiér.

Na nehodu zareagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

"Správa o zrážke autobusu s nákladným autom, ktorá mala také tragické následky, v nás všetkých vyvoláva hlboký smútok. V týchto chvíľach sme myšlienkami s rodičmi, ktorí prišli o svoje deti, o svojich drahých a blízkych. Myslíme tiež na zranených a na to, aby dostali najlepšiu možnú pomoc a opateru. Všetci dúfame, že počet obetí už nebude narastať. Po tejto hroznej tragédii prosím všetkých, jazdime opatrne a ohľaduplne, nech sa všetci šťastne vrátime k svojim rodinám," uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým dnešnej tragickej havárie.

„Je to strašná tragédia. Myslím na všetkých, ktorí dnes prišli o svojich blízkych. Modlím sa, aby už ďalšie obete nepribudli,“ uviedol Danko. Reakciu zaslal jeho hovorca Tomáš Kostelník.

Na miesto tragickej nehody dorazil aj evakuačný autobus HaZZ z Trnavy, ktorý poskytol dočasné útočisko. Na miesto vyslali aj psychológov HaZZ, ktorí zabezpečovali krízovú intervenciu, informovala Katarína Križanová z HaZZ.

Podľa informácií denníka SME ide o autobus spoločnosti Arriva.

Zlatomoravecká cesta mala prívlastok cesta smrti, pripomína sme.sk. Po otvorení R1 Pribina v roku 2011 sa však situácia zlepšila, pretože sa veľká časť dopravy smerovala tam.

Premiér zvažuje vyhlásenie štátneho smútku

Premiér Pellegrini zvažuje vyhlásenie štátneho smútku v súvislosti so stredajšou tragickou dopravnou nehodou pri Nitre. Vláda by mohla mimoriadne zasadnúť vo štvrtok 14. novembra. Štátny smútok by mohol byť v piatok 15. novembra. Premiér to uviedol pred odletom z Cypru späť na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o jednu z najväčších dopravných nehôd v našej histórii s nesmierne veľkým počtom obetí. Je veľmi pravdepodobné, že na zajtra zvolám mimoriadne rokovanie vlády a budeme vážne hovoriť o tom. A pravdepodobne je vhodné, aby vláda pri takejto veľkej tragédii vyhlásila štátny smútok, ktorý by mohol byť pravdepodobne v piatok," uviedol predseda vlády.

Na Slovensku bol doteraz štátny smútok vyhlásený spolu deväťkrát. V súvislosti s tragickou dopravnou nehodou to bolo 22. februára 2009, pre haváriu autobusu na železničnom priecestí pri Polomke v okrese Brezno, kde sa zrazil s vlakom. Na mieste tragédie zahynulo 12 ľudí.

Štátny smútok vláda vyhlásila aj na 9. septembra 2008. A to na pamiatku civilných obetí havárie slovenského autobusu v Chorvátsku, pri ktorej 7. septembra 2008 zahynulo 16 ľudí vrátane oboch šoférov.

SkryťVypnúť reklamu

Chronológia niektorých tragických nehôd autobusov

12. novembra 1987 - Zrážka osobného vlaku s nákladným automobilom na prejazde medzi Komárnom a Zlatná na Ostrove si vyžiadala deväť obetí a troch ťažko zranených.

13. júla 1994 – dopravná nehoda autobusu medzi Trenčianskymi Bohuslavicami a Novým Mestom nad Váhom si vyžiadala štyri obete a 16 ťažko zranených.

8. mája 1995 – autobus idúci zo Vsetína sa čelne zrazil s nákladným autom. Zomrelo päť ľudí.

6. júla 1995 – Český autobus Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku vo veľkej rýchlosti narazil pri Kolároviciach v okrese Bytča do zvodidiel, letel asi 35 metrov vzduchom a dopadol do hĺbky 15 metrov, kde narazil do protisvahu. Nehoda si na mieste vyžiadala 16 mŕtvych a 29 zranených; jeden zo zranených zomrel 15. júla v nemocnici.

18. októbra 1996 – autobus pravidelnej linky Humenné – Snina narazil do odstavenej Avie v Humennom. Zahynulo päť ľudí a deväť ťažko ranených.

7. Novembra 1998 – vodič autobusu z Turecka nezvládol riadenie, zišiel z vozovky a prevrátil sa na strechu. Zahynulo 5 osôb.

25. januára 1999 - pri motoreste Dubky medzi miestnou časťou Košice - Šaca a osadou Dobogov sa čelne zrazili dva autobusy na linkách Areál VSŽ - Moldava nad Bodvou a Revúca - Košice s pokračovaním na Ukrajinu. Zomreli dvaja ľudia a ďalších 64 ľudí sa zranilo.

18. júna 2002 - vodič autobusu, v ktorom boli banskobystrickí školáci, zišiel s autobusom z cesty medzi Banskou Belou a Kozelníkom. V priekope sa autobus prevrátil. Vodič zahynul a desať detí bolo zranených.

3. augusta 2003 - Trinásť ľudských životov si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala pri Gelnici na východe Slovenska. Autobus s miestnymi pútnikmi, ktorí išli na náboženskú slávnosť na vrch Úhorná, zišiel z úzkej lesnej vozovky, niekoľkokrát sa prevrátil a skončil na streche.

7. novembra 2005 - štyroch mŕtvych a desať zranených si vyžiadala zrážka diaľkového autobusu s kamiónom, ktorá sa stala pri obci Ožďany v okrese Rimavská Sobota. Ukrajinský kamión prešiel do protismeru a vošiel do jazdnej dráhy pravidelnej linky zo Štrbského Plesa. Pri zrážke kamión ľavou stranou zachytil ľavú stenu autobusu.

16. apríla 2007 - tri ľudské životy si vyžiadala dopravná nehoda na rýchlostnej ceste R1 medzi Trnavou a Nitrou. Autobus v plnej rýchlosti narazil do odstaveného kamióna a spolu s ním skončil v priekope. Tri ženy v autobuse zomreli na mieste.

2. septembra 2007 - pri Hriňovej havaroval autobus s folkloristami vracajúcimi sa z vystúpenia. Autobus sa zrútil do 15-metrovej rokliny, štyria cestujúci zomreli na mieste a vyše 30 ľudí bolo zranených. Piata obeť nehody zomrela 15. septembra. Nehoda si vyžiadala tiež 12 ťažko zranených, ďalšie osoby v autobuse sa zranili stredne ťažko.

7. septembra 2008 - štrnásť slovenských občanov zahynulo a 30 sa ťažšie a ľahšie zranilo pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na diaľnici Záhreb - Split medzi mestami Gospič a Lovinac. Autobus, ktorý viezol na dovolenku skupinu turistov z Košíc do chorvátskeho prímorského mesta Vodice, vo veľkej rýchlosti zišiel z cesty a narazil do mostného piliera. V októbri a koncom novembra ešte zomreli na následky zranení v Košiciach 79-ročná a 67-ročná žena.

3. októbra 2008 - po tragickej nehode linkového autobusu z Bardejova do Prahy ostali štyria mŕtvi a jeden ťažko zranený muž a ďalší zranení. Autobus havaroval okolo jednej v noci pred obcou Chocholná-Velčice neďaleko Trenčína.

21. februára 2009 - pri tragickej nehode autobusu a osobného vlaku pri Polomke v okrese Brezno zahynuli 12 obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia. Ďalších 44 bolo zranených, pričom štrnásti z nich utrpeli ťažkú ujmu na zdraví. Osobný vlak s dvoma vozňami na nechránenom priecestí autobus prevalcoval, predná časť vlaku zostala po nehode na autobuse.

6. júna 2014 - Autobus so študentmi Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave havaroval na diaľnici D1 v smere z Piešťan do Trnavy. Pri nehode prišli o život štyri študentky a zranilo sa ďalších 23 ľudí.

5. septembra 2014 - Nehoda linkového autobusu sa stala na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy. Dôvodom nehody, pri ktorej sa autobus prevrátil na zvodidlá na ľavý bok, bola zrážka autobusu s pred ním idúcim traktorom. Po nehode museli ošetriť 30 ľudí. Vodič autobusu nehodu neprežil a 8. septembra zomrela najvážnejšie zranená 75-ročná cestujúca z autobusu.

31. januára 2015 - Obeťami dopravnej nehody diaľkového autobusu na linke Praha-Užhorod, ktorý v skorých ranných hodinách havaroval na D1 pri obci Spišský Štvrtok, boli dve ženy, Češka a Ukrajinka. V autobuse sa viezlo 42 pasažierov, záchranná služba na mieste ošetrila 31 ľudí, pričom najvážnejšie zranenia utrpel vodič autobusu, ktorého operovali popradskí lekári.

SkryťVypnúť reklamu

14. októbra 2017 - Po zrážke mikrobusu s kamiónom zomrelo osem ľudí, ďalšia osoba utrpela zranenia; medzi mŕtvymi bolo sedem opatrovateliek, ktoré sa vracali z Rakúska.

Chronológia niektorých ďalších tragických nehôd

21. februára 2005 - Dopravná nehoda pri Spišskom Podhradí si vyžiadala štyri ľudské životy. Nehoda na štátnej ceste prvej triedy, na ktorej mali účasť tri motorové vozidlá, sa stala asi 200 metrov za benzínovým čerpadlom v smere na Levoču. Pri zrážke dvoch vozidiel Škoda Octavia podľahli na mieste zraneniam 32- a 19-ročná žena z ružomberského auta a 41-ročný muž a jedna z troch spolujazdkýň z prešovskej Octavie. Ďalšie dve spolujazdkyne s ťažkými zraneniami previezli do levočskej nemocnice. Do už havarovaných vozidiel následne narazilo aj vozidlo s prešovským evidenčným číslom. Jeho vodič utrpel ľahšie zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

9. mája 2008 - Pri tragickej nočnej nehode neďaleko obce Čečehov v okrese Michalovce prišlo o život päť ľudí. Tridsaťdvaročný vodič pri prejazde zákrutou nezvládol riadenie vozidla, vyšiel mimo cesty a narazil do železného potrubia premostenia poľnej cesty. V aute sa v čase nehody viezlo sedem ľudí. Medzi mŕtvymi bol aj 11-mesačný chlapček.

6. júna 2009 - Pri zrážke troch osobných áut na štátnej ceste pri Muránskej Dlhej Lúke v okrese Prievidza zahynulo šesť ľudí. Pri dopravnej nehode 33-ročný vodič auta z Revúcej utrpel zranenia, ktorým podľahol na mieste nehody. Zraneniam na mieste havárie podľahli aj jeho 29-ročná spolujazdkyňa sediaca na pravom prednom sedadle a 24-ročný spolujazdec sediaci na zadnom sedadle, obidvaja z Revúcej. Na mieste nehody zahynula i 50-ročná vodička vozidla z Magnezitoviec z okrese Revúca, jej 57-ročný spolujazdec a 26-ročná spolujazdkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

28. novembra 2010 - Vážna dopravná nehoda pri Šuranoch v okrese Nové Zámky si vyžiadala štyri ľudské životy. Čelný náraz osobného auta Peugeot 206 do stromu prežil jediný spolujazdec, 23-ročný Michal z Mojzesova. Pri nehode zahynuli dve dievčatá a dvaja chlapci vo veku od 19 do 23 rokov. Piati mladí ľudia sa skoro ráno vracali z diskotéky domov.

24. októbra 2011 - Mladé ženy vo veku 31 a 32 rokov a trojročný chlapček z Krupiny prišli o život pri dopravnej nehode na ceste I/66 v katastri obce Podzámčok v okrese Zvolen. Príčinou nehody bola čelná zrážka osobného auta s kamiónom, ktorý viedol 39-ročný vodič z Poľska.

23. mája 2012 - Tragická dopravná nehoda na ceste medzi Hlohovcom a Dolným Trhovišťom si vyžiadala štyri životy. Osobné vozidlo so šiestimi pasažiermi narazilo do protiidúceho domiešavača. Následkom kolízie na mieste zomrel 38-ročný vodič Octavie z Hlohovca, jeho spolujazdkyňa z Trnavy a ďalší muž, rovnako z Hlohovca. Napriek oživovaniu sa záchranárom nepodarilo zachrániť 12-ročné dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

1. marca 2019 - Dopravná nehoda v katastri obce Pinciná v okrese Lučenec si vyžiadala životy dvoch osôb. V čase nehody sa vo vozidlách nachádzali tri osoby. Následkom dopravnej nehody utrpeli dve osoby zranenia nezlučiteľné so životom, tretia osoba utrpela zranenia rôzneho rozsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu