SME
Streda, 8. júl, 2020 | Meniny má IvanKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

ĽSNS podpísala so štyrmi stranami memorandum o spolupráci

Memorandum nemá šancu uspieť, myslí si politológ. "Kľúčové bude, ako sa k tomu postaví Štefan Harabin,“ povedal Mesežnikov.

Marian Kotleba.Marian Kotleba. (Zdroj: TASR)

RUŽOMBEROK - ĽSNS, Národná koalícia, KDŽP Aliancia za Slovensko, Priama Demokracia a Doma dobre podpísali memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán do budúcoročných parlamentných volieb.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba o tom v stredu informoval na tlačovej konferencii v Ružomberku.

"Memorandum je pre nás obrovský záväzok, aby sme spravili všetko, čo bude v našich silách, schopnostiach a možnostiach pre to, aby sme Slovensko ubránili pre budúce generácie," uviedol Kotleba.

Skryť Vypnúť reklamu

Memorandum obsahuje 15 bodov, ktoré chcú strany po voľbách na Slovensku presadiť.

Patria medzi ne napríklad obnova štátnej suverenity, potravinovej a energetickej sebestačnosti, odmietnutie registrovaných partnerstiev, ale napríklad aj ochrana manželstva ako zväzku muža a ženy.

Súčasťou memoranda je podľa Kotlebu aj rozdelenie miest na spoločnej kandidačnej listine pod hlavičkou ĽSNS.

Kotleba reagoval aj na výzvu Štefana Harabina na spoločné stretnutie, na stretnutie pôjde delegácia strán.

"Od dnešného dňa už nezastupujem len ĽSNS, zastupujem ďalšie štyri národné a kresťanské strany. V mene týchto piatich strán môžem povedať, že výzvu prijímame. Pôjde k nemu delegácia našich strán, ktorá mu prinesie memorandum s cieľom, aby si ho mohol naštudovať a aby sa k nemu, ak mu ide o Slovensko, mohol po triezvom zvážení pripojiť," uviedol Kotleba s tým, že posledný možný deň, kedy je možné pristúpiť k memorandu je večer 17. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Kotleba ponúkol minulý mesiac spoločný postup do budúcoročných parlamentných volieb lídrovi mimoparlamentnej strany Vlasť Štefanovi Harabinovi. Harabin pozval v nedeľu Kotlebu na stretnutie, ktoré bude vo štvrtok v sídle strany Vlasť.

Memorandum nemá šancu uspieť, tvrdí politológ

Memorandum o spolupráci medzi Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu a štyrmi mimoparlamentnými stranami, ktoré podpísali dnes v Ružomberku, nemá šancu uspieť.

Uviedol to politológ z Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Memorandum obsahuje 15 bodov, ktoré chcú strany presadzovať. Sú medzi nimi aj obnova štátnej suverenity, potravinovej sebestačnosti, návrat strategických podnikov do rúk štátu či zriadenie jednej zdravotnej poisťovne.

„Snaha o presadenie takýchto bodov memoranda prezrádza nastavenie týchto strán. Môžeme ho charakterizovať ako zoskupenie etatistických strán, ktoré sú orientované proti Európskej únii (EÚ). Považujem to za návrat do minulosti,“ povedal Mesežnikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Politici tohto typu síce podľa neho hlásajú z pohľadu štátu užitočné veci, ale v skutočnosti podporujú také riešenia, ktoré by štát poškodili.

Politológ považuje za prekvapujúce pripojenie k memorandu KDŽP Aliancie za Slovensko.

„Je to strana, ktorá o sebe tvrdí, že je kresťanskodemokratická. Strana presadzujúca takéto hodnoty nikdy nevstupovala do koalície s fašistami,“ objasnil Mesežnikov.

Kotleba sa podľa neho spolieha na to, že memorandom získa ďalšie hlasy.

„Môže mu to pár desatín priniesť, ale kľúčové bude, ako sa k tomuto memorandu postaví Štefan Harabin,“ myslí si politológ.

Zdôraznil, že Harabin je ťažko predvídateľná osoba.

„Vo svojich vyjadreniach teraz môže tvrdiť, že je to širšie zoskupenie národných síl, a preto sa k nemu pridá. Ak tak urobí, bude to pre Kotlebu žiaduci úlovok ťažkého kalibru,“ dodal Mesežnikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Je potrebné však podľa neho počkať do štvrtka, keď sa majú Kotleba s Harabinom k tejto veci stretnúť a dohodnúť prípadný ďalší postup.

Predseda ĽSNS dnes dodal, že s Harabinom nie sú v žiadnom kontakte, ale „podáva mu ruku na spoluprácu“. Zároveň zdôraznil, že posledný možný termín na pristúpenie k podpísanému memorandu uplynie 17. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Strana Kotleba - ĽSNS

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Slovensko, PRIAMA DEMOKRACIA

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly

Minister školstva Branislav Gröhling má v pláne meniť aj zákon o vysokých školách.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Slovensko

Testy v utorok potvrdili koronavírus u 31 ľudí

Laboratóriá za uplynulý deň otestovali vyše 2 200 vzoriek. Nové prípady koronavírusu v utorok nepotvrdili len v dvoch krajoch.

Ilustračné foto
Zahraničie

Šírenie koronavírusu vo svete sa zrýchľuje, očakáva sa nárast počtu úmrtí, predpovedá WHO

"V apríli a máji sme mali 100 000 prípadov nákazy denne. Dnes máme 200 000 prípadov denne," vysvetlil doktor Ryan. Rekordné čísla včera zaznamenali v USA.

Obeť koronavírusu v nemocnici v Houstone
Zahraničie

Najdlhšie žijúce siamske dvojčatá matka nedokázala vychovávať

Bratia sa stali počas svojej cirkusovej kariéry obrovskými celebritami. Z rodiny si najviac rozumeli s mladším bratom Jimom, ktorý sa o nich aj niekoľko rokov staral.

Bratia Ronnie a Donnie Galyonovci