SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
SLOVENSKO

ĽSNS podpísala so štyrmi stranami memorandum o spolupráci

Memorandum nemá šancu uspieť, myslí si politológ. "Kľúčové bude, ako sa k tomu postaví Štefan Harabin,“ povedal Mesežnikov.

Marian Kotleba.Marian Kotleba.(Zdroj: TASR)

RUŽOMBEROK - ĽSNS, Národná koalícia, KDŽP Aliancia za Slovensko, Priama Demokracia a Doma dobre podpísali memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán do budúcoročných parlamentných volieb.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba o tom v stredu informoval na tlačovej konferencii v Ružomberku.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Memorandum je pre nás obrovský záväzok, aby sme spravili všetko, čo bude v našich silách, schopnostiach a možnostiach pre to, aby sme Slovensko ubránili pre budúce generácie," uviedol Kotleba.

Memorandum obsahuje 15 bodov, ktoré chcú strany po voľbách na Slovensku presadiť.

Patria medzi ne napríklad obnova štátnej suverenity, potravinovej a energetickej sebestačnosti, odmietnutie registrovaných partnerstiev, ale napríklad aj ochrana manželstva ako zväzku muža a ženy.

Súčasťou memoranda je podľa Kotlebu aj rozdelenie miest na spoločnej kandidačnej listine pod hlavičkou ĽSNS.

Kotleba reagoval aj na výzvu Štefana Harabina na spoločné stretnutie, na stretnutie pôjde delegácia strán.

"Od dnešného dňa už nezastupujem len ĽSNS, zastupujem ďalšie štyri národné a kresťanské strany. V mene týchto piatich strán môžem povedať, že výzvu prijímame. Pôjde k nemu delegácia našich strán, ktorá mu prinesie memorandum s cieľom, aby si ho mohol naštudovať a aby sa k nemu, ak mu ide o Slovensko, mohol po triezvom zvážení pripojiť," uviedol Kotleba s tým, že posledný možný deň, kedy je možné pristúpiť k memorandu je večer 17. novembra.

Kotleba ponúkol minulý mesiac spoločný postup do budúcoročných parlamentných volieb lídrovi mimoparlamentnej strany Vlasť Štefanovi Harabinovi. Harabin pozval v nedeľu Kotlebu na stretnutie, ktoré bude vo štvrtok v sídle strany Vlasť.

Memorandum nemá šancu uspieť, tvrdí politológ

Memorandum o spolupráci medzi Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu a štyrmi mimoparlamentnými stranami, ktoré podpísali dnes v Ružomberku, nemá šancu uspieť.

Uviedol to politológ z Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Memorandum obsahuje 15 bodov, ktoré chcú strany presadzovať. Sú medzi nimi aj obnova štátnej suverenity, potravinovej sebestačnosti, návrat strategických podnikov do rúk štátu či zriadenie jednej zdravotnej poisťovne.

„Snaha o presadenie takýchto bodov memoranda prezrádza nastavenie týchto strán. Môžeme ho charakterizovať ako zoskupenie etatistických strán, ktoré sú orientované proti Európskej únii (EÚ). Považujem to za návrat do minulosti,“ povedal Mesežnikov.

Politici tohto typu síce podľa neho hlásajú z pohľadu štátu užitočné veci, ale v skutočnosti podporujú také riešenia, ktoré by štát poškodili.

Politológ považuje za prekvapujúce pripojenie k memorandu KDŽP Aliancie za Slovensko.

„Je to strana, ktorá o sebe tvrdí, že je kresťanskodemokratická. Strana presadzujúca takéto hodnoty nikdy nevstupovala do koalície s fašistami,“ objasnil Mesežnikov.

Kotleba sa podľa neho spolieha na to, že memorandom získa ďalšie hlasy.

„Môže mu to pár desatín priniesť, ale kľúčové bude, ako sa k tomuto memorandu postaví Štefan Harabin,“ myslí si politológ.

Zdôraznil, že Harabin je ťažko predvídateľná osoba.

„Vo svojich vyjadreniach teraz môže tvrdiť, že je to širšie zoskupenie národných síl, a preto sa k nemu pridá. Ak tak urobí, bude to pre Kotlebu žiaduci úlovok ťažkého kalibru,“ dodal Mesežnikov.

Je potrebné však podľa neho počkať do štvrtka, keď sa majú Kotleba s Harabinom k tejto veci stretnúť a dohodnúť prípadný ďalší postup.

Predseda ĽSNS dnes dodal, že s Harabinom nie sú v žiadnom kontakte, ale „podáva mu ruku na spoluprácu“. Zároveň zdôraznil, že posledný možný termín na pristúpenie k podpísanému memorandu uplynie 17. novembra.

Najčítanejšie články

Téma: PRIAMA DEMOKRACIA


Článok je zaradený aj do ďalších tém Slovensko, Strana Kotleba - ĽSNS

Neprehliadnite tiež

Momentka z videa.
Slovensko

Poslanci Smeru chcú pre obvinenie Fica iniciovať brannobezpečnostný výbor

Poslanec Jarjabek si myslí, že obvinením Fica sa začalo šikanovanie Smeru ako politickej strany a zastrašovanie jeho voličov.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.
Slovensko

Najmenej transparentnú kampaň má Smer-SD, tvrdí Transparency

Najtransparentnejšiu kampaň podľa nej vedú koalícia PS/Spolu a strana SaS. Smer výsledky spochybňuje, upozorňuje na rodinné väzby.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.
Slovensko

Šeliga považuje Ficove výroky za hanbu. Podľa Matoviča vedel, že sa dopustí trestného činu

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že za vyslovenie názoru, hoci aj zlého, by nemal byť nikto trestne stíhaný.

Vľavo Boris Kollár (SME RODINA) a vpravo Igor Matovič (OĽaNO) počas zasadnutia 35. schôdze NR SR.