SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Slovenská ekonomika od revolúcie dobieha západ, časy Tatranského tigra sú však už preč

Najväčšej dynamike počas posledných tridsiatich rokov sa slovenské hospodárstvo tešilo po roku 2000 až do hospodárskej krízy v roku 2009, kedy zaznamenalo aj dvojciferný rast.

Bratislavský závod automobilky Volkswagen.Bratislavský závod automobilky Volkswagen. (Zdroj: Petitpress/Tibor Somogyi)

BRATISLAVA - Slovenské hospodárstvo po Nežnej revolúcii zväčša rástlo a dobiehalo vyspelejších západných susedov. Vôbec najvýkonnejšie však bolo po roku 2000 vplyvom proeurópskych reforiem a integrácie do západných štruktúr.

Dočkali sme sa dokonca aj dvojciferných rastov hospodárstva a slovenská ekonomika si v tomto období vyslúžila prezývku Tatranský tiger.

„Aj keď v prvých rokoch samostatnej republiky po 1. januári 1993 bola ekonomika v málo priaznivej pozícii, koncom 90-tych rokov začalo Slovensko svoju cestu dynamického ekonomického rastu a rozvoja. Podujalo sa zrealizovať ťažkú úlohu prechodu na trhovú ekonomiku a uspelo,“ konštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Medzi míľnikmi hodnými spomenutia v hospodárskom vývoji Slovenska za posledných tridsať rokov je pritom podľa nej najmä vstup do Európskej únie, neskôr eurozóny, ale aj vstup do Schengenu.

SkryťVypnúť reklamu

„Členstvo v Schengene má pre Slovensko ako malú otvorenú ekonomiku kľúčový význam. Uľahčuje nielen cestovanie za prácou v zahraničí či rekreáciou, ale znižuje náklady a čas, čím výrazne prispieva k fungovaniu jednotného trhu Európskej únie,“ dodala.

Ako doplnil analytik VÚB banky Michal Lehuta, dnešný hrubý domáci produkt na obyvateľa je podľa výpočtov databázy Angusa Maddisona oproti tomu z roku 1989 viac ako dvojnásobný.

„Po veľkom hospodárskom prepade v rokoch 1990 až 1993 slovenská ekonomika dlhodobo rastie, s výnimkou krízového roku 2009. A rastie zvyčajne rýchlejšie ako je priemer Európskej únie, čo znamená, že vyspelé krajiny v hospodárskej výkonnosti dobiehame,“ tvrdí.

V posledných rokoch je však hospodársky rast podstatne pomalší, ako pred hospodárskou krízou v roku 2009, keď napríklad v roku 2007 ekonomika Slovenska vykázala vyše 10-percentný rast.

SkryťVypnúť reklamu

„Model dobiehania založený na relatívne lacnej pracovnej sile a nie top sofistikovaných zahraničných investíciách sa tak, zdá sa, vyčerpal,“ dodal Michal Lehuta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu