SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Čas je vzácny

Zaobchádzajme s ním tak, aby sme sa raz nemuseli hanbiť a vyčítať si zlé rozhodnutia a chyby. Venujme ho tým, ktorým na nás skutočne záleží. Najbližším, priateľom a najmä Bohu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Čas plynie rýchlo. Niekedy až príliš. Vravíme si, že keby deň mal aj 48 hodín, aj tak by to nestačilo. Nestíhame. Nemáme čas na rodinu, priateľov, na seba. Nemáme čas na Boha. Na jednu modlitbu, čítanie písma.

Pritom nám čas merajú hodinky, rátame sekundy, minúty a hodiny. Dávame si pripomienky na mobilné telefóny. Nič nestačí. Takí sme. Uponáhľaní, chaotickí a materialistickí. Zabúdame však na podstatné, že Pánom času je Boh. On má v rukách môj aj tvoj život. Má v rukách čas. Nepotrebuje k tomu hodinky ani smartfón. On určuje čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Občas sa zastavíme, zamyslíme. Najmä vtedy, ak nám niekto zomrie. Tam si uvedomíme, že na druhý svet si nezoberieme svoje tituly, statusy, postavenie, ani majetok. Tam vidíme spravodlivosť. Bez rozdielu.

Zostanú len nejaké vyblednuté fotografie, spomienky a prázdne miesto nielen pri stole, ale aj v srdci. Taká je realita.

Istý kráľ Ezechiáš veľmi ochorel. Cez proroka mu Boh povedal, aby si dal do poriadku všetky svoje veci a dom, lebo zomrie. Jeho reakcia bola modlitba. Úpenlivá modlitba s plačom. Vedel, že jedine Boh má v rukách čas a život. V pokore sa k nemu obrátil. A Boh túto pokoru videl. Pridal mu čas. Pätnásť rokov života. Čas, ktorý potom mohol využiť a stráviť s najbližšími a slúžiť Bohu, spravovať krajinu, ktorá mu bola zverená.

Aká je naša reakcia, keď je s nami zle? Často nie modlitba a pokorné volanie k Bohu. Sťažnosti, frflanie. Niekedy si myslíme, že si treba viac užiť. Žiť život naplno. Možno zábavy, alkohol, neviazané vzťahy. To všetko si však raz vypýta svoju daň. A zrazu zistíme, že už nie je čas na dôležité veci, aby sme ich dali do poriadku, ako spomínaný kráľ. Pri pohľade späť na náš život vidíme možno len trosky niečoho, o čom sme si mylne namýšľali, že má hodnotu.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto je dôležité si uvedomiť, že čas je príliš vzácny. Nedá sa kúpiť, nie je podpultový tovar. Zaobchádzajme s ním tak, aby sme sa raz nemuseli hanbiť a vyčítať si zlé rozhodnutia a chyby. Venujme ho tým, ktorým na nás skutočne záleží. Najbližším, priateľom a najmä Bohu. Vyhraďme si čas na čítanie Božieho slova, na modlitby a nechajme nedôležité veci odísť. To, čo je skutočne dôležité, je čas strávený s Bohom.

To má potom vplyv na každého z nášho okolia. Lebo tá zmena bude viditeľná. Ľudia nemusia veriť mojim slovám, ale uveria môjmu životu. To, ako žijem, je a bude veľavravné. Ak žijem pre Boha, žijem aj pre ľudí. Lebo kríž je tak vertikálny ako aj horizontálny. Smerom k Bohu aj smerom k iným.

V písme je napísané, aby sme vykupovali čas. Čas strávený s Ním je to najlepšie, čo môžem spraviť pre seba. Ak mi niekto venuje trochu svojho času, je to vzácnosť, pretože mi ukrajuje zo svojho života. A to je dar. Vážme si čas, ktorý je nám daný ako dar !

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Testovanie už radnica organizovať neplánuje.

Spolu vyšetrili vyše 130-tisíc osôb. Podiel nakazených pri oboch testoch je stále vysoký. Počet pacientov v nemocniciach znovu narástol.

26m
Severná Kórea.

Severokórejská vláda zastavila takmer všetku osobnú dopravu v krajine v snahe zastaviť šírenie vírusu. Naďalej však tvrdí, že sa v KĽDR doteraz neobjavil žiadny pozitívny nález na SARS-CoV-2...

1 h
Predseda Európskej rady Charles Michel počas videokonferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Mali by diskutovať aj o tom, či a kedy zaviesť očkovacie certifikáty, ktoré by mohli pomôcť k návratu cestovania a vyhnúť sa tak ďalšej katastrofálnej letnej sezóne.

16 h
Ilustračná fotografia.

Mexiko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou násilnej kriminality na svete. Miestne gangy sa začali okrem obchodovania s drogami venovať aj obchodovaniu s ľuďmi a odobratými orgánmi.

19 h