SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
NOVEMBER ´89

Z požiadaviek novembra ’89 sa splnili iba slobodné voľby, upozorňuje tribún Kňažko

Ak chceme budovať demokraciu, musíme si podľa Milana Kňažka uvedomiť, že ju vytvárame všetci a rozpoznávať javy totalitného systému, ako sú lož, korupcia, pokrytectvo a politický podvod.

Milan Kňažko na novembrovej tribúne.Milan Kňažko na novembrovej tribúne. (Zdroj: Foto: TASR)

BRATISLAVA - Za 30 rokov od novembra 1989 sa z jeho požiadaviek splnili iba slobodné voľby, tvrdí herec a jeden z tribúnov Nežnej revolúcie Milan Kňažko.

Už 25. novembra 1989 sa zverejnilo Programové vyhlásenie občianskej iniciatívy Verejnosti proti násiliu a koordinačného výboru slovenských vysokoškolákov, pripomína v rozhovore pre agentúru SITA.

Z tohto dokumentu však čakajú dodnes na splnenie podľa Kňažka body ako odluka cirkvi od štátu, rovnosť pred zákonom, uprednostnenie odbornosti pred straníckou príslušnosťou, skutočná nezávislosť nezávislých inštitúcií, ako je prokuratúra, polícia, či verejná kontrola.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vo výpočte toho, čo sa nenaplnilo, by som mohol dlho pokračovať. Nech si každý urobí úsudok, čo sa naplnilo a aké máme rezervy. Vďaka Nežnej revolúcii však máme slobodné voľby,“ zdôraznil Kňažko a dodal, že od Nežnej revolúcie sa vystriedalo 13 vlád a osem premiérov a im treba adresovať kritické aj pochvalné reflexie.

V plnení cieľov novembra ’89 existujú podľa Kňažka značné rezervy. Jeho požiadavky však treba jednoznačne pripomínať.

„Odborníci tvrdia, že na to, aby sme dosiahli ich naplnenie, treba 60 rokov. Neznamená to však, že budeme čakať so založenými rukami. Každý deň preto treba niečo urobiť a možno to bude len 59 rokov. Určite netreba zaspať na vavrínoch,“ upozorňuje známy herec a bývalý politik pri hodnotení plnenia cieľov Nežnej revolúcie.

„Treba si uvedomiť, že demokracia je proces. To nie je fráza. Je veľmi zraniteľná a demokraciu nerobia iba politické strany, ale väčšina, my všetci. My všetci by sme mali prispievať každý deň k tomu, aby sa zachovali hodnoty, ktoré demokraciu vytvárajú,“ odpovedal Kňažko na otázku, ako v súvislosti s reflexiou Novembra 1989 hodnotí aktuálnu politickú a spoločenskú situáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že hovoriť treba nielen o hodnotách demokracie, ale aj o príčinách, prečo sa nedarí naplniť ich tak, ako chceme. Otázkou však podľa jeho názoru je, či väčšina naozaj môže všetko, či väčšina rešpektuje aj iné pravidlá, menšinu, zdravý rozum či logický argument.

„Pretože, ak si väčšina zvolí napríklad generálneho prokurátora, tak to nebude nezávislé, ak k tomu potrebuje iba väčšinu. A to sa týka polície, nezávislých kontrolných orgánov, spravodajskej služby. Lebo ak väčšina rozhodne iba svojou väčšinou, tak sme tam, kde sme boli. Na to si treba dávať veľký pozor,“ zdôraznil Kňažko s tým, že do hry vstupuje aj korupcia či volebný systém.

Preto by sme mali rozoznávať tie javy, ktoré prispievajú k tvorbe totalitného systému alebo jeho čiastočnej existencii, ako sú lož, pokrytectvo a korupcia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pri prvom náznaku by sme mali vypustiť poplašný signál a nedopustiť, aby sa nám totalita opäť vrátila,“ dodal.

Ak sa podľa Kňažka hovorí o pokrytectve, patrí do toho aj politický podvod.

„Nech si každý odpovie, ktorá politická strana je naozaj taká, ako o sebe tvrdí, či to je sociálna demokracia, či sú to liberáli, či sú to konzervatívci, kresťania. Je to naozaj tak?“ povedal ďalej Kňažko, ktorý sa zároveň pýta, prečo vznikajú strany so záhadným, o ich politickej orientácii nič nehovoriacim názvom.

Myslí si, že takto sa vytvára klamlivá situácia.

„Používame termíny, ktoré nesedia. Predávame mydlo v obale na čokoládu a to je podvod. O tomto sa treba rozprávať veľmi otvorene. Pretože, akonáhle nepomenujeme veci pravým menom, tak tu utkávame pavučinu, do ktorej sa chytíme všetci bez rozdielu. Treba mať odvahu na to, aby sme pomenovali veci pravými menami, pretože inak nemožno riešiť situáciu,“ tvrdí Kňažko, podľa ktorého je práve toto najväčšia choroba dnešnej politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.