SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Stav pacientov sa nezmenil, najvážnejšie zranený je stále v ohrození života

Pri nehode autobusu prišli o život aj tri mladé dievčatá z Jelenca. Bolo nákladné auto preťažené kameňom? Vláda vyhlásila v piatok štátny smútok.

Zničený autobus, v ktorom zahynulo 12 ľudí.Zničený autobus, v ktorom zahynulo 12 ľudí. (Zdroj: HaZZ)

NITRA – Najvážnejšie zranený pacient po stredajšej nehode autobusu pri Nitre zostáva vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky v umelom spánku v ohrození života.

Zdravotný stav zranených, ktorých previezli do nemocníc v Leviciach a Nitre, sa nezmenil. Informácie poskytli zdravotnícke zariadenia.

Pri zrážke autobusu s nákladným autom, ktorá sa stala v stredu popoludní pri Nitrianskych Hrnčiarovciach, prišlo o život dvanásť ľudí. Ďalších dvadsať skončilo v nemocniciach.

„Pacient bol prijatý s veľmi vážnymi mnohopočetnými poraneniami, okamžite bol prijatý na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny, kde podstúpil operáciu. Momentálne je v umelom spánku v ohrození života,“ uviedol dnes dopoludnia hovorca novozámockej nemocnice Ján Baček.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší piati pacienti so strednými a ľahšími poraneniami sú podľa neho mimo ohrozenia života, zostávajú však v opatere lekárov.

Fakultná nemocnica Nitra a Nemocnica Levice ráno uviedli, že zdravotný stav ich pacientov sa nezmenil. V Nitre bolo päť pacientov vo vážnom, ale stabilizovanom stave. V levickej nemocnici mali tri pacientky mimo ohrozenia života.

Šiestich zranených už prepustili z nemocníc

Šiestich zranených po stredajšej nehode autobusu pri Nitre prepustili z nemocníc, 14 je stále v zdravotníckych zariadeniach. Po mimoriadnom rokovaní vlády to dnes uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Vo veľmi vážnom stave je vyššie spomínaný pacient, ktorý má menej ako 18 rokov. Väčšina zo zranených má len drobné odreniny, cudzie telesá napríklad v oku či zlomeniny. Pri zrážke autobusu s nákladným autom pri Nitrianskych Hrnčiarovciach v okrese Nitra zomrelo 12 ľudí. Najmladšia obeť mala podľa Kalavskej 15 rokov a najstaršia 70.

Kalavská sa poďakovala všetkým, ktorí pomáhali, od záchranárov, lekárov, zdravotné sestry, hasičov až po policajtov. „Všetci robili s obrovskou úctou, profesionalitou a nasadením. Vďaka ich prácu sa podarilo aspoň trochu zmierniť následky tak strašnej dopravnej nehody," uviedla šéfka. Všetkým pozostalým vyjadrila úprimnú sústrasť.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok si uctíme obete štátnym smútkom

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) predpokladá, že zlatomoravská cesta I/65 neďaleko Malanty pri Nitre bude do večerných hodín naďalej uzavretá.

Slovensko by malo zdieľať smútok s rodinami obetí a uctiť si ich pamiatkuvyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní vlády SR, na ktorom kabinet schválil na piatok od 8.00 do 20.00 h vyhlásenie štátneho smútku.

"Pri spustených vlajkách si v tichu spomenieme na všetkých, ktorí nás v stredu náhle opustili. Skúsme si to pretaviť do vlastných životov, aby sme sa vedeli tešiť z každej chvíle a ukážme spoločne pri tejto príležitosti našu súdržnosť, solidaritu a súcit," povedal predseda vlády.

Pripomenul, že v stredu večer došlo k tragédii aj v Revúcej, kde pri záchrane zvierat z útulku strhol tri ženy silný prúd rieky Muráň. Pellegrini oznámil, že tieto tri ženy prišli o život.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini tvrdí, že ním nehoda autobusu s nákladným autom, hlboko otriasla.

"Človeka až mrazí, keď pred niekoľkými hodinami sa domov viezli nič netušiaci ľudia a v zlomku sa ich život skončil alebo otočil úplne naruby. Boli medzi nimi aj deti, ktoré mali život pred sebou, mali svoje rodiny. V takýchto chvíľach si človek uvedomuje, ako nesmierne prchavý je ľudský život," povedal.

V mene vlády SR vyjadril úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí a zraneným po nehode zaželal skoré uzdravenie. "Mladému chlapcovi, ktorý bojuje o život, prajem, aby sa mu to podarilo," podotkol Pellegrini. Vďaku vyjadril záchranárom, hasičom, policajtom i lekárom.

V súvislosti s vyhláseným štátnym smútkom na piatok 15. novembra Saková vysvetlila, že ako šéfke rezortu vnútra jej prináleží úloha oboznámiť s tým štátne inštitúcie a inštitúcie samospráv.

SkryťVypnúť reklamu

"Potom je už na zvážení každej osoby, každého štátnika, každého politika, verejne činnej osoby, ako naloží s časom štátneho smútku," skonštatovala.

Jednou z príčin nehody mohlo byť preťaženie nákladného auta

Príčiny dopravnej nehody autobusu, pri ktorej pri Nitre zahynulo 12 osôb, je zatiaľ predčasné komentovať. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po štvrtkovom rokovaní vlády s tým, že treba počkať na výsledky expertízneho skúmania.

"Včera som naznačila jednu z možných variant (viď nižšie, pozn. red.). Na mieste boli aj naši kolegovia z policajného zboru, aj prokurátor, aj experti z ústavu súdneho inžinierstva. Je niekoľko variant, počkáme si na výsledky expertízy," skonštatovala Saková.

Koľko času expertíza zaberie, odhadnúť nevedela, podotkla však, že je lepšie počkať na kvalitnejšie výsledky. V tejto súvislosti doplnila, že v deň nehody, už o 13.20 h, boli na mieste prví policajní experti, aby sa zabezpečilo riadne preskúmanie príčin nehody.

SkryťVypnúť reklamu

Nákladné auto, ktoré sa zrazilo s autobusom, bolo naložené kamennou zmesou. Jednou z možných príčin nehody je, že keď schádzalo dolu kopcom, rozkývalo sa, pričom oprotiidúci autobus sa mu snažil vyhnúť. Následne sa prevrátil do priekopy. Počtom obetí ide o najhoršiu nehodu autobusu od roku 2009.

Linkový autobus spoločnosti Arriva odchádzal z Nitry do Jelenca pred trinástou hodinou, časť cestujúcich preto tvorili stredoškoláci, ktorým sa skončilo vyučovanie.

Pomoc rodinám a príbuzným poskytli viaceré ministerstvá. V súvislosti s nehodou začala polícia trestné stíhanie.

Jelenec smúti, nehodu neprežili tri 17-ročné dievčatá

Tragická nehoda autobusu a nákladného auta pri Nitre sa mimoriadne dotkla obyvateľov obce Jelenec. Tri z dvanástich obetí pochádzajú práve z Jelenca, nehodu podľa starostu Ivana Vargu neprežili tri sedemnásťročné dievčatá. Starosta sa dnes dopoludnia stretol s pozostalými.

Varga zatiaľ nevie povedať, či bude spoločná rozlúčka s dievčatami, záležať to podľa neho bude od rozhodnutia rodín obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Obec už krátko po tragickej nehode vytvorila podmienky na zriadenie krízového centra, kde boli zhromaždení nezranení cestujúci z autobusu, ale aj príbuzní zranených alebo obetí. Dostávali tu potrebnú psychologickú aj ďalšiu pomoc.

Fakultná nemocnica v Nitre poslala do krízového centra dvoch skúsených lekárov. Starosta Varga hovorí, že sa o krízové centrum v sále kultúrneho domu staral prakticky celú noc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu