SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Pred Nežnou revolúciou bol bytov nedostatok napriek masovej výstavbe

Podobne ako napríklad na autá, aj na byty boli poradovníky a ľudia na ne museli čakať aj celé roky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FB/Vzpomínky na socializmus)

BRATISLAVA - Pred Nežnou revolúciou v roku 1989 bol bytov stále nedostatok napriek masovej výstavbe. Podobne ako napríklad na autá aj na byty boli poradovníky a ľudia na ne museli čakať aj celé roky.

Médiá o tom informovala Realitná únia (RÚ) SR v súvislosti s porovnaním situácie v realitnom sektore pred 30 rokmi a v súčasnosti.

Najviac sa stavali 2- a 3-izbové byty. Ľudia si veľmi vyberať nemohli, byty im boli pridelené a väčšina žila v panelákoch. Tie stavali často v priemyselných oblastiach, na okraji miest.

SkryťVypnúť reklamu

"Vďaka rýchlosti a jednoduchosti bola panelová výstavba u nás v druhej polovici 20. storočia najpoužívanejšou technológiou výstavby bytov. Uniformné panelákové byty tvoria aj dnes veľkú časť bytového fondu," konštatovala únia s tým, že po ich dostavbe zaostávala však na sídliskách občianska vybavenosť.

Najviac panelákov sa na Slovensku postavilo v 60. a 80. rokoch 20. storočia a najväčším panelákovým sídliskom je bratislavská Petržalka. Jeho základný kameň poklopali 2. apríla 1973.

Časť obyvateľov bývalého socialistického Československa bývala v tehlových bytoch, ktoré boli súčasťou hromadnej výstavby. Boli postavené ešte skôr ako začala výstavba panelákov.

"Problém bol, že tieto bytovky boli zanedbané. Štát sa zameriaval len na novú výstavbu, obnove bytového fondu sa nevenoval," pripomenula únia.

SkryťVypnúť reklamu

Na vidieku sa bývalo v rodinných domoch, ktoré si ľudia často stavali svojpomocne, pretože neexistovala ponuka stavebných firiem či developerov.

Keďže sa vtedy nedalo veľmi cestovať za hranice, ľudia odchádzali na víkend za súkromím na chaty a chalupy. Podľa RÚ SR tzv. druhé bývanie predstavovalo pre mnohých únik aj pred vtedajšou politikou. Rekreačný objekt bol aj jednou z možností ako uložiť rodinné úspory, keďže ho ľudia mali v osobnom vlastníctve.

"Súkromné vlastníctvo nehnuteľností na bývanie, napríklad bytov a rodinných domov bolo možné, ale do konca roku 1991 mohli občania mať v osobnom vlastníctve len jeden byt alebo rodinný dom. Od roku 1992 je počet súkromne vlastnených nehnuteľností neobmedzený," uviedla príklad v možnosti súkromného vlastníctva nehnuteľností fyzickými osobami.

SkryťVypnúť reklamu

Do roku 1991 existovalo namiesto nájomných vzťahov tzv. osobné užívanie bytov. Socialistické organizácie, ktoré spravovali bytový majetok poskytovali byty do osobného užívania občanom. Nájomné vzťahy, ako ich poznáme dnes, vznikli až od roku 1992.

Trh s realitami pred 30 rokmi prakticky neexistoval.

"Verejnosť ho mohla vnímať len cez riadkovú občiansku inzerciu v novinách, kde boli ponuky na výmenu bytu. Často tieto inzeráty nemali ani svoju samostatnú rubriku," uzatvára RÚ SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu