SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.Anton Popovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Ciele novembra 1989 sa v niečom naplnili, no v mnohom nie, tvrdí jeden z lídrov vtedajšieho študentského hnutia Anton Popovič.

Mladí ľudia v novembri ‘89 podľa jeho slov verili, že po zdiskreditovaných obmedzených a arogantných komunistických pohlavároch budú spoločnosť viesť vzdelaní a inteligentní ľudia, odborníci, ktorí budú konať v súlade s etickými zásadami.

„Priznám sa, že ak by mi niekto po novembrovom víťazstve slobody nad totalitou vyjavil, ako bude vývoj transformácie našej spoločnosti desiatky rokov pokračovať, tak by som si pomyslel, že blúzni,“ uviedol pri príležitosti 30. výročia 17. novembra 1989 Popovič.

SkryťVypnúť reklamu

Prechod od totality k demokracii bol v rukách volených politikov. Z nich mnohí začali zneužívať moc a rozkrádať verejné zdroje.

„Takmer každá vládna zostava priniesla svojím prístupom k politike podkopanie spravodlivosti, etiky a morálky spoločnosti. Z tohto hľadiska sa ciele a ideály novembra 1989 nenaplnili,“ dodal.

„Napriek mnohým dosiahnutým výdobytkom slobody a demokracie, napriek úspešnému integračnému príbehu Slovenska už pridlho prešľapujeme na mieste v problematike zneužívania moci a korupcie. A tie sú jasnými indikátormi nezdravej spoločnosti a pomerov v nej,“ tvrdí Popovič, ktorý bol počas Nežnej revolúcie jedným z predstaviteľov koordinačného výboru študentov vysokých škôl na Slovensku.

Na revolučných tribúnach popri ňom z radov vtedajších študentov stáli aj Zuzana Mistríková, Juraj Vaculík, Filip Vagač, Radoslav Števčík a mnohí ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Popovič pripomína, že počas transformácie spoločnosti z totalitnej na demokratickú sa všeobecne rozšírila predstava, že najskôr treba riešiť zmenu politického, ekonomického a sociálneho systému. Rozvoj vzdelávania a kultúry bol na okraji záujmu.

„V dôsledku tejto systémovej chyby sa doposiaľ nepodarilo zadefinovať spoločenskú hodnotu a význam týchto ťažiskových oblastí pre zdravý rozvoj spoločnosti. Inými slovami, našej spoločnosti chýba kultúra v širšom zmysle slova. Kultúra spoločenských vzťahov, komunikácie, kultúra správy vecí verejných,“ upozornil ďalej známy hudobník, skladateľ a producent.

„Novembrová revolúcia priniesla silný etický a občiansky rozmer, v ktorom sa takpovediac zrodila nová verejnosť,“ pripomenul.

Nepremietlo sa to však dostatočne do politiky. S dôsledkami nedemokratického konania mnohých ponovembrových politikov zápasíme dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

„V snahe nerušene realizovať svoje partokratické zámery či poslúžiť záujmovým skupinám, obmedzili vstupy verejnosti do diskusie v rozhodovacích procesoch, čím výrazne obmedzili potenciál rastu krajiny,“ uviedol Popovič pri hodnotení aktuálnej politickej a spoločenskej situácie 30 rokov od Nežnej revolúcie.

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny stavu a nachádzať účinné a prijateľné riešenia u nás takmer podľa Popoviča vymizla.

„Termín konsenzus sa takmer vytratil zo slovníka verejného života. Politické strany obsadili priestor pre spoločenskú diskusiu, ktorú však znefunkčnili spôsobmi, akými diskusiu vedú,“ tvrdí.

Dodáva, že „konštruktívne a vecné hľadanie riešení na základe analýz, faktov, argumentov je prakticky nedosiahnuteľné pre vzájomné, často osobné animozity“.

SkryťVypnúť reklamu

V zdravej spoločnosti sú pritom impulzy z verejnej diskusie súčasťou jej spravovania a práve o tom by mala byť demokracia.

Popovič zdôrazňuje, že na Slovensku pôsobí množstvo vysoko odborných a etických ľudí. Ak si však vládnuce strany naďalej nebudú všímať potenciál občanov našej krajiny, neposunieme sa ďalej.

Pritom podľa zákona o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy „ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy využívajú poznatky verejných inštitúcií, vedeckých inštitúcií, výskumných pracovísk a stavovských a profesijných organizácií; zapájajú ich najmä do práce na riešení otázok koncepčnej a legislatívnej povahy“.

Realita však má podľa Popoviča „schopnosť meniť sa podľa konkrétnych skutkov tých, ktorí ju tvoria. Aj naša súčasná realita bola niekým vytvorená a v rámci procesov prirodzene vznikajúcich zmien na pulze života bude opäť niekým vytváraná. Vyplýva z toho, že dnešná realita nie je jedinou možnou. Verím, že mnohí skvelí ľudia tejto krajiny majú čo ponúknuť z toho, čo vedia na jej zlepšovanie,“ uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu