SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Škandinávia zažila vlastnú Krištáľovú noc, neonacisti útočili koordinovane

Víkendové incidenty sú len vrcholom ľadovca, pretože antisemitské útoky sú naprieč Škandináviou na vzostupe.

Severské hnutie odporu.Severské hnutie odporu. (Zdroj: TASR/AP)

V Škandinávii sa minulý víkend pri príležitosti výročia Krištáľovej noci odohral rad koordinovaných útokov namierených proti židom, ktoré majú na svedomí neonacisti.

Škandinávské mestá zaplavili hákové kríže a žlté Dávidove hviezdy, ktorými nacisti za druhej svetovej vojny označovali Židov. Víkendové besnenie je však len vrcholom ľadovca, píše server idnes.cz.

Útoky namierené proti židom sa odohrali naprieč celou Škandináviou, najviac ich úrady zaznamenali práve v sobotu na výročie Krištáľovej noci. Nacisti v tento deň pred 81 rokmi usporiadali protižidovský pogrom, pri ktorom vypaľovali synagógy, rabovali a ničili židovské obchody, domovy alebo školy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa škandinávskych médií aj židovských organizácií útoky pravdepodobne koordinovala krajne pravicová skupina Nordfront (Severský front), ktorá sa podľa Henriho Goldsteina z dánskej Židovskej asociácie chová ako nacisti, akurát nenosí na verejnosti svastiku.

"Skupina zverejnila fotografie vandalizmu, ktorého sa jej členovia dopustili. Evidentne išlo o koordinované útoky. Severský front je síce najsilnejšou vo Švédsku, ale útočila v celej Škandinávii, vrátane Nórska a Dánska," opisuje Goldstein.

Neonacisti podľa neho na internete tiež zverejnili článok, v ktorom popierajú holokaust a pýtajú sa Židov, prečo sú tak vystrašení.

Víkendové incidenty sú však len vrcholom ľadovca, pretože antisemitské útoky sú naprieč Škandináviou na vzostupe.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa denníka The Independent útočili neonacisti v sobotu nejmasívnejšie v Dánsku, kde polepili židovským obyvateľom domy a poštové schránky samolepkami s Davidovou hviezdou.

Vandali tiež zničili viac než osemdesiat náhrobkov na židovskom cintoríne v meste Randers. Niektoré vyvrátili, iné pomaľovali hákovými krížmi. Neonacisti zničili naprieč Dánskom tiež niekoľko pamätníkov holokaustu.

"Antisemitizmus a rasizmus nemajú v našej spoločnosti miesto. Útok na cintorín v Randers je zamierení nielen proti dánskym Židom, ale proti nám všetkým. Musí byť hrozné vidieť poničené hroby svojich milovaných. Musíme tieto zločiny odsúdiť a úrady musia dopadnú vinníkov," povedala dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Podľa predsedu Svetového židovského kongresu Ronalda Laudera už antisemitizmus v Škandinávii ani inde v Európe nemôže nikoho prekvapiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Antisemitizmus je nažive a darí sa mu dobre. Nastal čas na uvážené a cielené rokovania. Európa sa musí prebudiť a chrániť svojich židovských občanov," vyhlásil Lauder.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu