SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Fáma o smrti študenta Šmída Nežnú revolúciu rozhýbala. Vypočujte si, čo odvysielala Slobodná Európa

Vypočujte si aj, prečo si Drahomíra Dražská celú vec vymyslela.

November 1989.November 1989. (Zdroj: ARCHÍV)

PRAHA - Šíriaca sa zvesť o mŕtvom študentovi Martinovi Šmídovi vydržala len chvíľu, napomohla však demonštrácie proti režimu v novembri 1989 pretaviť v revolučné udalosti a následný pád komunistického vedenia, píše server echo24.cz.

Správa sa opierala o nepravdivé tvrdenie Drahomíry Dražskej, ktorá bola pri zásahu pohotovostného pluku 17. novembra na Národnej triede. Takto ju pred 30 rokmi odvysielala redakcia Rádia Slobodná Európa vrátane telefonátu vtedajšieho spravodajcu Východoeurópskej informačnej agentúry a disidenta Petra Uhla.

SkryťVypnúť reklamu

"V sobotu večer sa potvrdili tie najčernejšie obavy. Na následky zranení, ktoré utrpel pri piatkovej demonštrácii, zomrel Martin Šmíd, dvadsaťročný poslucháč Matematicko-fyzikálnej fakulty. K menu Jan Opletal pribudla ďalšia obeť totality. Správu priniesla agentúra Reuters a odvoláva sa na Východoeurópsku informačnú agentúru," informuje na zázname hlásateľka Slobodnej Európy Lída Rakušanová.

Načítavam video...

Nasledoval Uhlov telefonát zo soboty 18. novembra 22.15, v ktorom opisoval detaily zo študentskej demonštrácie 17. novembra:

"Dnes bolo vo večerných hodinách potvrdené, že 17. novembra 1989 medzi dvadsiatou prvou a dvadsiatou druhou hodinou bol pri manifestácii na Národnej triede ubitý študent Matematicko -fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej Martin Šmíd. Očitá svedkyňa, ktorá pozná Martina Šmída od detstva a ktorá s ním na manifestáciu prišla, vypovedala, že po dvadsiatej prvej hodine obkľúčili parašutisti v červených baretoch skupinu manifestujúcich pred jazykovou školou a bili ich obuškami. Jeden z nich vyberal z obkľúčenej skupiny zrejme náhodne jednotlivých študentov, ktorých parašutisti vždy odvliekli do pasáže rohového domu na križovatke Národnej triedy a Mikulandskej ulice," hovoril Uhl.

SkryťVypnúť reklamu

Svedkyňa potom podľa neho mala vidieť, ako policajti Šmída mlátia obuškami, až mladík údajne spadol na zem a na následky zranení zomrel. Sama Drahomíra Dražská bola pri zásahu ľahko poranená, ošetrili ju v nemocnici na Karlovom námestí.

Práve pri čakaní na ošetrenie si fámu o Šmídová úmrtí z frustrácie vymyslela, priznala v roku 2009 Českej televízii (viď rámček nižšie).

Dražská sa vraj rozhodla prehovoriť po prezretí upútavky na reláciu Českej televízie Albertov 16:00, ktorý pripomínal výročie 17. novembra 1989.

Ako sa dnes stavia ku lži, ktorá dopomohla k rýchlejšiemu pádu komunizmu? "No, viete, na jednu stranu to ľutujem, pretože mi to na dvadsať rokov skomplikovalo život. Na druhú stranu si hovorím - možno sa tu vďaka tomu niečo zmenilo," povedala v roku 2009 v Lidových novinách, píše server Českej televízie.

SkryťVypnúť reklamu

Lož o mŕtvom študentovi si vymyslela po brutálnom zásahu na Národnej triede, ktorý ju rozhneval. Sama totiž bola zranená.

"Hovoriť o tom, že tam niekoho zmlátili, ma napadlo v nemocnici, keď som tam videla tých ľudí, čo čakali na ošetrenie. V tom momente ma napadlo: No jo, tahle dievčina, tá to roznesie po všetkých svojich známych a kamarátkach," hovorí Dažská o disidentke Miroslave Litomiskej, ktorej fámu oznámila, a tá sa následne dostala až k disidentovi Petru Uhlovi, od neho sa správa dostala k zahraničným spravodajským agentúram.

Na meno Šmíd vraj prišla úplne náhodou. "Prečo Šmíd? Jednoducho preto, že to bolo prvé, čo ma napadlo iného než Novák," vysvetľuje žena s drogovou minulosťou.

Niekoľko hodín po zákroku na Národnej triede sa Dražskej výmysel dostal do disidentských kruhov, kde sa ďalej šíril. Dražská svoje tvrdenie následne nechala nahrať na magnetofónovú kazetu, ktorá sa dostalo k Petru Uhlovi. Ten informáciu v sobotu 18. novembra neskoro večer ako potvrdenú telefonuje do Slobodnej Európy, už chvíľu predtým ju dálnopisoval agentúre Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

O možnom úmrtí informovala už popoludní agentúra AFP, tá hovorila o neoverenej zvesti, podľa ktorej zahynuli štyria študenti, dvaja mladíci a dve dievčatá.

Neskôr sa ukázalo, že správa o mŕtvole na Národnej triede bola iba fámou. Dražská totiž postupne prichádzala s celým radom nových verzií a stala sa nedôveryhodnou osobou. Obaja študenti matematicko-fyzikálnej fakulty v Prahe, ktorí niesli meno Martin Šmíd, navyše boli nažive. Hoci Uhl správu čoskoro dementoval, aj tak stačila obletieť svet.

Aj keď Dražská hovorí, že fámu o Šmídovi vymyslela sama, Ludvík Zifčák, ktorý zohral úlohu mŕtvoly, tvrdí opak. Dražská podľa neho patrila do skupiny, ktorá "mŕtveho študenta" dostala na starosť.

"Mali sme zabezpečiť, aby bolo vidieť, že tam niekto leží, a aby okolo boli dôveryhodní svedkovia. Najmenej štyria ľudia tam skutočne stáli, videli prichádzať vojenskú sanitku, videli vlajku. Úloha sme splnili," povedal bývalý agent ŠtB časopisu Týždeň s tým, že fáma nemohla byť ponechaná náhode.

SkryťVypnúť reklamu

"Okrem Dražskej sme mali aj ďalšie spojenie, ako správu dostať von," dodal Zifčák.

Urýchlila správa o mŕtvole na Národnej pád komunizmu?

Lída Rakušanová, novinárka: "Bolo to veľmi zásadné, pretože keď sa tá správa rozšírila, ešte len tá vyhnala ľudí do ulíc, pretože si povedali: "Tak teraz už nám mlátia a zabíjajú naše deti, tak to už snáď naozaj nemôžeme dopustiť. "

Tomáš Bursík, historik: "Myslím, že správa o smrti študenta skutočne odpor proti režimu zradikalizovala."

Československé orgány šírenie informácie nenechali bez reakcie. Dva dni po incidente odvysielala štátna televízia rozhovory s oboma Martinmi Šmídmi, ktorí na Matfyze študovali. Veci už boli však v pohybe a protesty proti brutálnemu zásahu voči študentom naberali na sile.

SkryťVypnúť reklamu

Okolnosti vzniku fámy a úloha Drahomíry Dražskej boli následne predmetom skúmania. Tesne po nežnej revolúcii sa nimi zaoberala okrem iného Vyšetrovacia komisia Federálneho zhromaždenia pre objasnenie udalostí 17. novembra 1989 (časť jej záverečné správy tu), medzi ďalšími potom historik Pavel Žáček, ktorý na túto tému na Ústave pre štúdium totalitných režimov publikoval štúdiu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu