SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Dražba nacistických memorabílií v Mníchove vyvolala pobúrenie židovskej obce

Memorabílie majú v skutočnosti iba malú historickú hodnotu, ale môžu sa dostať do rúk tým, ktorí velebia činy najväčšieho zla, aké kedy postihlo Európu, vysvetľujú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

BERLÍN - Protesty predstaviteľov židovskej obce vyvolala avizovaná dražba osobných predmetov viacerých bývalých nacistických pohlavárov, ktorú uskutoční 20. novembra aukčný dom Hermann Historica so sídlom v Mníchove. Celkovo pôjde o 147 položiek z obdobia tretej ríše, informuje tlačová agentúra AFP.

V ponuke figuruje klobúk nacistického vodcu Adolfa Hitlera, šaty jeho partnerky Evy Braunovej či luxusné vydanie knihy "Mein Kampf". Záujemcovia môžu získať aj zarámované fotografie, strieborný príbor, podnosy alebo listy nacistických ministrov Hermanna Göringa a Josepha Goebbelsa.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda Európskej židovskej asociácie (EJA) rabín Menachem Margolin sa obrátil na zmienený aukčný dom so žiadosťou, aby tieto kontroverzné predmety stiahol zo svojej ponuky.

"Sme presvedčení, že takéto memorabílie majú v skutočnosti iba malú historickú hodnotu, ale môžu sa dostať do rúk tým, ktorí velebia činy najväčšieho zla, aké kedy postihlo Európu. Predaj takýchto položiek by sa preto nemal uskutočniť," uviedol Margolin s tým, že samotná dražba "nie je ilegálna, iba nesprávna".

Bernhard Pacher, riaditeľ aukčného domu Hermann Historica, podľa denníka Bild reagoval slovami: "Áno, Hitler predáva, avšak väčšina zákazníkov k nám prichádza so serióznym záujmom o dejiny."

Mnohé z ponúkaných predmetov zhabali v posledných dňoch druhej svetovej vojny americkí vojaci, píše AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi menej zvyčajné predmety, ktoré aukčný dom ponúka, patrí Hitlerova nájomná zmluva na byt v Mníchove či tmavé okuliare, ktoré mal jeden z obžalovaných vrcholových nacistov na Norimberskom procese.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie sa má týkať kauzy trenčianskeho baru Fatima. Podľa jej obhajcu Erdösa tým došlo k porušeniu jej základných práv.

2 h
Sputnik dorazil na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva.

Výrobca vakcíny tak údajne urobil preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády. Lieková agentúra medzitým spustila proces preskúmavania Sputniku V.

4 h

Vyšetrili vyše 153-tisíc osôb. Podiel nakazených je stále vysoký.

6 h
Ilustračné foto

Zeman na Babišov podnet požiadal Čínu o vakcínu od firmy Sinopharm. Merkelovú k zmene postoja k AstreZenece viedli nové štúdie.

6 h