SME
Streda, 8. júl, 2020 | Meniny má IvanKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Pád socializmu zostane navždy jednou z mojich najkrajších spomienok

Koniec zvráteného režimu hreje rovnako aj po tridsiatich rokoch.

Nežná revolúcia.Nežná revolúcia. (Zdroj: TASR)

Dnes je to presne 30 rokov, čo odštartoval začiatok konca socializmu v Československu, ale napríklad vtedy sme my v Košiciach večer ani len netušili, že sa niečo zomlelo.

Neexistovali sociálne siete, dokonca ani normálne spravodajstvo, pretože to domáce nás bezpečne ochraňovalo pred dezinformáciami (fake news) zo západu - paralela s dnešnou informačnou politikou Európskej únie je čisto náhodná.

Dnes si grgnete a za minútu sa smrad šíri po internete – a čím väčší smrad, tým sa šíri rýchlejšie, to je pravidlo sprostoty.

Skryť Vypnúť reklamu

Vtedy nie. Informácie prichádzali sporadicky, alebo prostredníctvom slobodných vysielačov (v socialistickom preklade štvavých vysielačiek), alebo televízií v okolitých slobodnejších krajinách, alebo prostredníctvom opinion lídrov, ktorí mali schopnosť šíriť dôležitú informáciu okoliu.

Ale či už to trvalo minútu alebo hodiny či dni, potlačenie študentskej demonštrácie spustilo sled udalostí, ktoré sme sledovali s neveriacou dušičkou a každý nasledujúci deň bol krajší ako ten predošlý.

Samozrejme, najväčšie obavy mal bežný človek z nasadenia silových zložiek. Sám som vtedy slúžil v armáde a či veríte, či nie, riešil som najmä dilemu, čo robiť v prípade, keď niekomu preskočí v gebuli a pošle na demonštrantov ozbrojenú armádu.

Predstava, že budem pochodovať s nabitým samopalom v ruke proti ľudu, ktorý má „holé ruce“, nebola ktovieako príjemná, pretože neuposlúchnutie rozkazu vo výnimočnej situácii sa na vojne mohlo potrestať aj guľkou (tak nás to učili, chlapci vojnou alebo skôr vodkou ošľahaní).

Skryť Vypnúť reklamu

Môžem vás dodatočne upokojiť, že by som sa ľudu zastal, aj keď je to teraz jedno, lebo socializmus by padol aj tak, akurát možno s výrazne väčšími stratami na životoch.

Zmeny sa nakoniec, pri spätnom pohľade, diali s tak neuveriteľnou ľahkosťou, až to dodnes prekvapuje a stali sa preto živnou pôdou konšpiračných teórií.

Eufória, s ktorou som oslavoval každých stotisíc nových demonštrantov a postupné zmeny v rýchlom slede (Václav Havel sa stal prezidentom po mesiaci a pol bez jediného výstrelu) , zostanú navždy najkrajšími spomienkami v mojom živote.

Možnosť hovoriť slobodne, pomenúvať veci pravým menom, nesúhlasiť s iným názorom, vycestovať kamkoľvek, slobodne študovať, pracovať či podnikať, to bolo niečo ako z rozprávky.

Zvrátenosť režimu sa totiž prejavovala tým, že zatváral do väzenia ľudí len preto, že s režimom nesúhlasili alebo strieľal vlastných občanov na hraniciach len preto, že ho chceli opustiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvrátenosť režimu sa prejavovala v likvidácii cirkvi, kňazov, rehoľných sestier, v neustálej démonizácii kresťanstva a viery ako takej. Podobnosť s dneškom, keď sa to deje znovu, je tiež čisto náhodná.

Zvrátenosť režimu sa prejavovala v tom, že nie schopnosti, ale stranícka príslušnosť rozhodovali o pozíciách.

Zvrátenosť režimu sa prejavovala v tom, že oslavne rozprával o skvelých socialistických výrobkoch, ume a šikovnosti pracujúceho ľudu a pritom v obchodoch neustále niečo chýbalo a boli plné nekvalitného tovaru.

A ak ste si chceli doniesť kvalitný tovar zo zahraničia – a nemuseli ste chodiť ďaleko, stačilo navštíviť slobodnejšie Maďarsko a kúpiť si čo potrebujete, napríklad blbé rifle - tak vám režim tovar na hranici zhabal a označil vás za zločinca, ktorý ohrozuje socialistické hospodárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

To hospodárstvo, ktoré ničilo životné prostredie bez mihnutia oka a nikomu nedovolilo, aby na to verejne upozorňoval, ako sa to deje dnes a denne. Poručíme vetru, dažďu bolo heslo komunistov a podobnosť tohto sloganu s ekoalarmistami dneška, ktorí chcú zastaviť globálne otepľovanie (Prikážeme slnku a celej prírode) je tiež čisto náhodné.

Nie je priestor vymenovať komplexne zvrátenosti socialistického režimu, ktoré sa prejavovali vo všetkých oblastiach, v zdravotníctve, školstve, kultúre, nevynímajúc ani šport. Bol plný fráz, hesiel, ľúbivých slov, za ktoré ste mohli schovať svoju neschopnosť.

Rozpor medzi deklaráciou a skutočnosťou naberal na sile s vývinom moderných IT technológií, kde socializmus nebol schopný reagovať, a tak v čase, keď Západ zaplavovali počítače, on sa stále chvastal cementárňami a oceliarňami (starší si spomenú na legendárny rozhovor súdruha Vasila Biľaka pre nemecký Der Spiegel).

Skryť Vypnúť reklamu

Socializmus bol rovnako odporné zriadenie ako fašizmus s jedným zásadným rozdielom – Západ ho na vlastnej koži nezažil, a tak nevie, čo za obludnosť to bola.

Niet preto divu, že socialistické myšlienky sa znovu vracajú v progresívnej podobe – akurát červenú farbu vymenili farby iné.

Na to by sme nemali zabúdať vo chvíľach nadšenia a spomienok na jednu z najúžasnejších chvíľ našej histórie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly

Minister školstva Branislav Gröhling má v pláne meniť aj zákon o vysokých školách.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Slovensko

Testy v utorok potvrdili koronavírus u 31 ľudí

Laboratóriá za uplynulý deň otestovali vyše 2 200 vzoriek. Nové prípady koronavírusu v utorok nepotvrdili len v dvoch krajoch.

Ilustračné foto
Zahraničie

Šírenie koronavírusu vo svete sa zrýchľuje, očakáva sa nárast počtu úmrtí, predpovedá WHO

"V apríli a máji sme mali 100 000 prípadov nákazy denne. Dnes máme 200 000 prípadov denne," vysvetlil doktor Ryan. Rekordné čísla včera zaznamenali v USA.

Obeť koronavírusu v nemocnici v Houstone
Zahraničie

Najdlhšie žijúce siamske dvojčatá matka nedokázala vychovávať

Bratia sa stali počas svojej cirkusovej kariéry obrovskými celebritami. Z rodiny si najviac rozumeli s mladším bratom Jimom, ktorý sa o nich aj niekoľko rokov staral.

Bratia Ronnie a Donnie Galyonovci