SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko. (Zdroj: SME - Marko Erd)

BRATISLAVA, KOŠICE - Odkaz Novembra '89 si v nedeľu pripomenuli v Bratislave lídri opozície na Námestí SNP, iniciatíva Za slušné Slovensko na Námestí slobody a v Košiciach pred Vedeckou knižnicou.

Budaj: Žiadosť na nestranné súdy a prokuratúru sa nesplnila

Odkaz Novembra '89 si v nedeľu pripomenuli lídri opozície na Námestí SNP, ktoré zaplnili stovky ľudí. Podujatie Verejnosť za spravodlivosť organizovalo hnutie OĽaNO. Vystúpenia rečníkov sprevádzala kapela Tublatanka.

"Priatelia, sme tu opäť po 30 rokoch," privítal námestie poslanec Národnej rady SR a tvár revolúcie Ján Budaj (OĽaNO).

SkryťVypnúť reklamu

Niekdajšia požiadavka Verejnosti proti násiliu (VPN), žiadosť na nestranné súdy, prokuratúru a vytvorenie právneho štátu podľa neho nebola splnená. Pripomenul, že zmenu možno dosiahnuť vo voľbách.

Prostredníctvom videa sa prihovoril publiku aj ďalší aktér revolúcie Milan Kňažko. S novembrovými udalosťami je spojená aj Tublatanka, v čase revolúcie zapožičala organizátorom mítingov aparatúru.

Počas podujatia vystúpili viacerí zástupcovia opozičných strán. Okrem organizátora Igora Matoviča z OĽaNO a Gábora Grendela ako zástupcu hnutia NOVA aj Richard Sulík a Lucia Ďuriš Nicholsonová za SaS, ale tiež predstavitelia mimoparlamentných strán - Andrej Kiska, Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zo strany Za ľudí, Marián Čaučík za KDH, Michal Truban ako reprezentant koalície PS-Spolu, József Berényi za SMK či Anna Záborská z Kresťanskej únie. Podujatie podporil aj bývalý kandidát na prezidenta Robert Mistrík.

SkryťVypnúť reklamu

Príhovory účastníkov spájali nielen spomienky a odkazy na revolučné udalosti, no predovšetkým výzvy do budúcnosti. Niekoľkokrát zaznelo heslo "v jednote je sila", ako výzva k spojeniu do budúcoročných volieb.

"Revolúcia trvá v každom z nás, kto verí v ideály Novembra," vyslovil sa Matovič.

Počas zhromaždenia zaznela aj revolučná pieseň Sľúbili sme si lásku, záver patril hymne SR. Budaj a Matovič tiež povzbudili ľudí, aby zapálili sviečku na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ľudia volali po porazení zla, mafie a korupcie

Tisícky ľudí si prišli na Námestie slobody v Bratislave pripomenúť 30. výročie Nežnej revolúcie. Stretnutie sa začalo symbolicky o 17.11 h, zorganizovala ho iniciatíva Za slušné Slovensko. Ľudia volali po porazení zla, mafie a korupcie.

SkryťVypnúť reklamu

Revolucionár Peter Vagač hovorí, že hoci bol súčasťou revolúcie, vie, že si ju treba "odrobiť.".

"To, čo prežívame tieto týždne, je ťažké. Špiny, ktorá sa dostáva na povrch, je toľko, že v nás zabíja nádej, ale my musíme veriť, že sa to dá zmeniť," povedal.

Revolucionári spomenuli aj dezinformačné weby a budúcoročné parlamentné voľby. Podotkol, že antisystém robí všetko preto, aby padol systém.

Zuzana Mistríková, vedúca pochodu študentov v Novembri '89, oznámila, že ľudia z novembrového obdobia spúšťajú projekt, ktorého cieľom je zmapovať ľudí a udalosti Nežnej revolúcie. Dôvodom je, že "verejný priestor je plný dezinformácií".

Mistríková tiež pripomenula, že žiadna zmena by nebola možná, ak by na protesty nechodili ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Na pódiu vystúpili aj ďalší ľudia z Novembra '89. Za mladé rodiny vystúpili Matej "Sajfa" Cifra a Veronika Cifrová Ostrihoňová, ďalej holandský spisovateľ a novinár Chris Keulemans a slovenskí novinári.

"V totalite chceli mocní kontrolovať, čo si ľudia myslia, a tak cenzurovali médiá. Menili mnohých novinárov na sluhov klamstva. Dnes slobodné a kritické médiá kontrolujú mocných v mene verejnosti. Mnohí sa s tým nechcú zmieriť, chcú si ich kúpiť a tých, čo nie sú na predaj, chcú zastrašiť," uviedla šéfredaktorka denníka Sme Beáta Balogová.

Spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu Peter Zajac vyzval ľudí, aby prišli voliť a podotkol, že Slovensko dnes solidarizuje aj s tisíckami demonštrantov v Česku.

"November 2019 je novým novembrom 1989," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuďom sa prihovorili aj ľudia z iniciatívy Dobrý úradník, vedec Robert Mistrík a za hercov Kristína Svarinská a Ľuboš Kostelný.

"Apelujem na politických lídrov, aby sa začali spájať a to nielen kvetnatými rečami a prázdnymi skutkami, aby neboli egoisti, boli tímoví hráči. My potrebujeme štátnikov a nie záhradkárov," vyzval Mistrík.

Problémy, ktoré sa nakopili, treba riešiť

Zhromaždenia sa konali aj v ďalších slovenských a zahraničných mestách.

Nežnú revolúciu spred 30 rokov si v nedeľu večer pripomenuli Košice spomienkovým mítingom pred Štátnou vedeckou knižnicou, z balkónu ktorej sa v novembri 1989 tváre revolúcie prihovárali demonštrantom požadujúcim slobodu a demokraciu.

Podujatie za účasti pozvaných aktérov a protagonistov už historických udalostí sa nieslo pod názvom Pocta Novembru - Spájanie generácií. Na míting prišlo zhruba 1500 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Program so spomienkami pamätníkov sprevádzala veľkoplošná projekcia s autentickými zábermi z novembra 1989.

"Podujatie patrí tým, ktorí naozaj stáli na balkóne Štátnej vedeckej knižnice, aj tým, ktorí už medzi nami nie sú, a spojenie generácií znamená, že chceme odovzdať odkaz Novembra nastupujúcej generácii, ktorá takisto cíti, že zo spoločnosťou treba pohnúť. Tie problémy, ktoré sa nakopili, treba riešiť a treba ich nahlas verejne pomenovať, a vlastne to posolstvo, ktoré sme začali my v novembri 1989, treba niesť ďalej," uviedla za organizátorov herečka Ľuba Blaškovičová.

Spoluorganizátorom bola iniciatíva mladých ľudí Za slušné Slovensko, ktorá po minuloročnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice organizovala protestné zhromaždenia. Na záver mítingu tejto iniciatíve v mene generácie Novembra 1989 Ľubomír Badiar odovzdal symbolickú pochodeň zápasu za slobodu a demokraciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Strážte ich hodnoty obetavo a nekompromisne tak, ako vás rovesník novinár Ján Kuciak," povedal.

Mítingu predchádzala spomienková slávnosť k výročiu vo Veľkej sále Historickej radnice. Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka na nej za angažovanosť v Novembri 1989 udelil čestné ceny predsedu KSK in memoriam trom osobnostiam - Márii Komárovej, Slavomírovi Stračárovi a Petrovi Raševovi.

Na podujatí udelili k výročiu aj ceny slobody a demokracie, a to Marcelovi Strýkovi, in memoriam, vtedajšiemu študentskému hnutiu, krajskému koordinačnému výboru Občianskeho fóra a VPN, kresťanskodemokratickým klubom na východe Slovenska a štrajkovému výboru podniku INORGA. Ceny odovzdával Peter Neuwirth z občianskej iniciatívy November '89.

SkryťVypnúť reklamu

Košický primátor Jaroslav Polaček ešte pred tým ocenil plaketou primátora štyroch mladých ľudí za ich súčasnú osobnú angažovanosť pri šírení základných myšlienok slobody a demokracie. Sú nimi Marek Breza, Michal Cop, Alžbeta Sniežko a Ján Gálik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu