SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Rande len s vlastnou matkou? Vitajte v najpesimistickejšej dedinke vo Fínsku

Jej obyvatelia si robia na videách srandu z vlastnej obce.

Kostol v Puolanke.Kostol v Puolanke. (Zdroj: Facebook Puolanka-city)

Fínske mestečko Puolanka sa niekoľko rokov objavovalo v správach len z negatívnych dôvodov. Jeho obyvatelia sa preto rozhodli, že nelichotivý obraz využijú vo svoj prospech.

Začali Puolanku propagovať ako najpesimistickejšiu obec, ktorá teraz hostí napríklad pesimistický festival. Meno dedinky vďaka tomu pozná vo Fínsku každý, píše server idnes.cz.

Keď niekto prichádza k Puolanke autom, vítajú ho veľké žlté značky stojace pri ceste. V zamračenom popoludňajšom čase vyzerajú veselo - kým si návštevník nevšimne, čo je na nich napísané.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nestratili ste sa? Blížite sa k Puolanke," varuje jedna z nich.

"Čoskoro prídete do Puolanky. Ešte máte čas sa vrátiť," hlása podľa BBC ďalšia.

"Niektorí miestni by tie nápisy najradšej zničili," tvrdí štyridsaťjedenročný Tommi Rajala, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ Puolanského pesimistického združenia.

Faktom však je, že Puolanka dokázala pesimizmus premeniť v svojráznu značku, takže teraz hostí pesimistický festival, letný muzikál, a dokonca prevádzkuje aj internetový obchod.

Videá zobrazujúce Puolanku v celej jej pesimistické sláve majú na internete státisíce zhliadnutí. Starosta Harri Peltola hovorí, že keď sa iným Fínom zmieni o tom, odkiaľ pochádza, každý si vybaví pesimizmus.

Populácia "najodľahlejšej obce v najodľahlejšej fínskej provincii" klesla od 80. rokov minulého storočia na polovicu a zo súčasných 2 600 obyvateľov je viac ako 37 percent starších ako 64 rokov. Väčšina pracuje v službách či v poľnohospodárskom sektore a spoločenské vyžitie neponúka mestečko takmer žiadne.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo všedný deň popoludní je centrum Puolanky tiché. Šesťkrát týždenne jazdí do obce autobus z väčšieho mesta Oulu, vzdialeného asi 130 kilometrov. V Puolanke je niekoľko obchodov s potravinami, lekáreň, benzínová pumpa, kde sa miestni stretávajú na kávu a na kus reči, a jedna reštaurácia, kde je možné obedovať.

Podobne ako v mnohých ďalších rozvinutých krajinách klesá vo Fínsku pôrodnosť a populácia starne. Vyhliadky krajiny sú v tomto ohľade ešte horšie, než je to u severských susedov.

Fínsky štatistický úrad uvádza, že počet obyvateľov Fínska bude od roku 2031 klesať, čo vyvoláva obavy v oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Podľa demografov na tento trend najviac doplácajú práve malé obce ako Puolanka, odkiaľ ľudia odchádzajú do väčších miest. To platí predovšetkým pre ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

Malý počet obyvateliek patrí k často spomínaným problémom Puolanka. Vo vekovej skupine 20 až 29 rokov tvoria muži dvojtretinovú väčšinu.

Pesimista nemôže byť nikdy sklamaný


V rade videí, ktoré nakrúca miestne pesimistické združenie, vystupuje antihrdina Niko, ktorý sa neustále snaží uloviť v meste nejakú dievčinu. V jednom z videí sa Niko, ktorého hrá dvadsaťdvaročný Antti Ryynänen, rozhodne využiť obľúbenú zoznamovaciu aplikáciu Tinder.

Ako jediný vhodný náprotivok sa mu však ponúkne jeho matka.

"Nie je to veľmi inteligentný humor. Celé to však vzišlo z pocitu, že jediná žena, ktorú môžete v Puolanke stretnúť, je vaša vlastná matka," vysvetľuje Rajala.

Starosta Peltola napriek tomu nestráca nádej. Verí, že príroda, čistý vzduch a pokojné prostredie obklopujúce Puolanku niektorých ľudí osloví. Miestne lesy sú plné húb a lesných plodov a neďaleko sa nachádza aj jeden z najvyšších fínskych vodopádov Hepoköngäs.

Skryť Vypnúť reklamu

V zime sa zasa môže oblasť pochváliť množstvom snehu. Aj keď sa tam ľudia nechcú usadzovať natrvalo, mnohí tam jazdia na chatu a cez prázdniny sa počet obyvateľov mestečka takmer zdvojnásobuje.

Šéf pesimistického združenia Rajala naproti tomu predpokladá, že dni Puolanky sú zrátané.

"Ale pesimista nemôže byť nikdy sklamaný," podotýka Rajala, ktorý má teraz v pláne zriadiť v obci napríklad návštevnícke centrum venované pesimizmu pre turistov mieriacich cez Puolanku do Laponska.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kultúra

Kanadská filmová hviezda už nie je ženou. Prijala meno Elliot

Coming out hviezdy prinútil Netflix k zmene. V seriáli bude hrať aj naďalej postavu lesbickej ženy. Môže sa stať prvým hercom, ktorý bude nominovaný na Oscara v ženskej i mužskej kategórii.

Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page.
Slovensko

Vo štvrtok pribudlo 3496 nakazených a 27 úmrtí

Z nich 2184 odhalili RT-PCR testy a 1312 antigénové. Vyšetrili takmer 40-tisíc ľudí. Podiel nakazených sa nemení, osciluje okolo 20 a 5 percent.

Zahraničie

Biden požiada Američanov, aby 100 dní nosili rúška

"Len 100 dní nosenia rúšok - nie je to navždy. Myslím si, že uvidíme významný pokles prípadov nákazy," povedal Biden.

Joe Biden.
Slovensko

Smer-SD tvrdí, že premiér prehral súboj o generálneho prokurátora, OĽaNO však hlasovalo za Žilinku

Smer odmieta, že by sa dopredu dohodli s niektorou koaličnou stranou. Podľa poslanca Kollára mali poslanci pri voľbe voľnú ruku, lebo sa nedohodli na jednom kandidátovi.