SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
EURÓPSKA ÚNIA

Rande len s vlastnou matkou? Vitajte v najpesimistickejšej dedinke vo Fínsku

Jej obyvatelia si robia na videách srandu z vlastnej obce.

Kostol v Puolanke.Kostol v Puolanke.(Zdroj: Facebook Puolanka-city)

Fínske mestečko Puolanka sa niekoľko rokov objavovalo v správach len z negatívnych dôvodov. Jeho obyvatelia sa preto rozhodli, že nelichotivý obraz využijú vo svoj prospech.

Začali Puolanku propagovať ako najpesimistickejšiu obec, ktorá teraz hostí napríklad pesimistický festival. Meno dedinky vďaka tomu pozná vo Fínsku každý, píše server idnes.cz.

Keď niekto prichádza k Puolanke autom, vítajú ho veľké žlté značky stojace pri ceste. V zamračenom popoludňajšom čase vyzerajú veselo - kým si návštevník nevšimne, čo je na nich napísané.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Nestratili ste sa? Blížite sa k Puolanke," varuje jedna z nich.

"Čoskoro prídete do Puolanky. Ešte máte čas sa vrátiť," hlása podľa BBC ďalšia.

"Niektorí miestni by tie nápisy najradšej zničili," tvrdí štyridsaťjedenročný Tommi Rajala, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ Puolanského pesimistického združenia.

Faktom však je, že Puolanka dokázala pesimizmus premeniť v svojráznu značku, takže teraz hostí pesimistický festival, letný muzikál, a dokonca prevádzkuje aj internetový obchod.

Videá zobrazujúce Puolanku v celej jej pesimistické sláve majú na internete státisíce zhliadnutí. Starosta Harri Peltola hovorí, že keď sa iným Fínom zmieni o tom, odkiaľ pochádza, každý si vybaví pesimizmus.

Populácia "najodľahlejšej obce v najodľahlejšej fínskej provincii" klesla od 80. rokov minulého storočia na polovicu a zo súčasných 2 600 obyvateľov je viac ako 37 percent starších ako 64 rokov. Väčšina pracuje v službách či v poľnohospodárskom sektore a spoločenské vyžitie neponúka mestečko takmer žiadne.

Vo všedný deň popoludní je centrum Puolanky tiché. Šesťkrát týždenne jazdí do obce autobus z väčšieho mesta Oulu, vzdialeného asi 130 kilometrov. V Puolanke je niekoľko obchodov s potravinami, lekáreň, benzínová pumpa, kde sa miestni stretávajú na kávu a na kus reči, a jedna reštaurácia, kde je možné obedovať.

Podobne ako v mnohých ďalších rozvinutých krajinách klesá vo Fínsku pôrodnosť a populácia starne. Vyhliadky krajiny sú v tomto ohľade ešte horšie, než je to u severských susedov.

Fínsky štatistický úrad uvádza, že počet obyvateľov Fínska bude od roku 2031 klesať, čo vyvoláva obavy v oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Podľa demografov na tento trend najviac doplácajú práve malé obce ako Puolanka, odkiaľ ľudia odchádzajú do väčších miest. To platí predovšetkým pre ženy.

Malý počet obyvateliek patrí k často spomínaným problémom Puolanka. Vo vekovej skupine 20 až 29 rokov tvoria muži dvojtretinovú väčšinu.

Pesimista nemôže byť nikdy sklamaný


V rade videí, ktoré nakrúca miestne pesimistické združenie, vystupuje antihrdina Niko, ktorý sa neustále snaží uloviť v meste nejakú dievčinu. V jednom z videí sa Niko, ktorého hrá dvadsaťdvaročný Antti Ryynänen, rozhodne využiť obľúbenú zoznamovaciu aplikáciu Tinder.

Ako jediný vhodný náprotivok sa mu však ponúkne jeho matka.

"Nie je to veľmi inteligentný humor. Celé to však vzišlo z pocitu, že jediná žena, ktorú môžete v Puolanke stretnúť, je vaša vlastná matka," vysvetľuje Rajala.

Starosta Peltola napriek tomu nestráca nádej. Verí, že príroda, čistý vzduch a pokojné prostredie obklopujúce Puolanku niektorých ľudí osloví. Miestne lesy sú plné húb a lesných plodov a neďaleko sa nachádza aj jeden z najvyšších fínskych vodopádov Hepoköngäs.

V zime sa zasa môže oblasť pochváliť množstvom snehu. Aj keď sa tam ľudia nechcú usadzovať natrvalo, mnohí tam jazdia na chatu a cez prázdniny sa počet obyvateľov mestečka takmer zdvojnásobuje.

Šéf pesimistického združenia Rajala naproti tomu predpokladá, že dni Puolanky sú zrátané.

"Ale pesimista nemôže byť nikdy sklamaný," podotýka Rajala, ktorý má teraz v pláne zriadiť v obci napríklad návštevnícke centrum venované pesimizmu pre turistov mieriacich cez Puolanku do Laponska.

Načítavám video...

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Momentka z videa.
Slovensko

Poslanci Smeru chcú pre obvinenie Fica iniciovať brannobezpečnostný výbor

Poslanec Jarjabek si myslí, že obvinením Fica sa začalo šikanovanie Smeru ako politickej strany a zastrašovanie jeho voličov.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.
Slovensko

Najmenej transparentnú kampaň má Smer-SD, tvrdí Transparency

Najtransparentnejšiu kampaň podľa nej vedú koalícia PS/Spolu a strana SaS. Smer výsledky spochybňuje, upozorňuje na rodinné väzby.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.
Slovensko

Šeliga považuje Ficove výroky za hanbu. Podľa Matoviča vedel, že sa dopustí trestného činu

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že za vyslovenie názoru, hoci aj zlého, by nemal byť nikto trestne stíhaný.

Vľavo Boris Kollár (SME RODINA) a vpravo Igor Matovič (OĽaNO) počas zasadnutia 35. schôdze NR SR.