SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Pápež navštívi japonské mestá Hirošima a Nagasaki

"František prikročí k čo najráznejšiemu apelu v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní," uviedol štátny tajomník Vatikánu.

Spúšť v meste Hirošima po atómovom útoku.Spúšť v meste Hirošima po atómovom útoku. (Zdroj: knižný fond VKJB)

VATIKÁN - Pápež František navštívi tento týždeň japonské mestá Hirošima a Nagasaki, jediné lokality na svete, ktoré sa stali terčom atómového útoku.

Pápež (82) odcestuje do Ázie v utorok, pričom najskôr navštívi Thajsko a následne Japonsko, požadujúc zákaz jadrových zbraní, informovala v pondelok tlačová agentúra AFP.

Napriek tomu, že obe krajiny majú menej než 0,6 percenta katolíckeho obyvateľstva, František s nimi hodlá nadviazať medzináboženský dialóg.

Pápež priletí do Thajska v stredu, odkiaľ v sobotu odcestuje do Japonska, kde zostane do utorka 26. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevu Hirošimy i Nagasaki má pápež argentínskeho pôvodu na programe v nedeľu.

Zhodenie amerických atómových bômb na tieto mestá v auguste 1945 si vyžiadalo najmenej 214 000 mŕtvych a prispelo k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí - niekoľko mesiacov po tom, ako v Európe kapitulovalo nacistické Nemecko.

"Pápež prikročí k čo najráznejšiemu apelu v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní," uviedol štátny tajomník Vatikánu kardinál Pietro Parolin.

"Zneužívanie atómovej energie na vedenie vojny je nemorálne," povedala v septembri pre japonské médiá hlava katolíckej cirkvi.

Pápež sa v krajine vychádzajúceho slnka stretne aj s obeťami zemetrasenia z roku 2011 a následnej vlny cunami, ktoré zasiahli severovýchod Japonska a vyžiadali si 18 500 obetí na životoch. Živel zároveň spôsobil katastrofu atómovej elektrárne vo Fukušime.

SkryťVypnúť reklamu

Japonsko sa so svojou povojnovou pacifistickou ústavou v roku 1967 zaviazalo, že nebude vyrábať ani vlastniť jadrové zbrane, a nepovolí ich rozmiestnenie na svojom území - napriek tomu, že sa v rámci ochrany spolieha na americký "jadrový dáždnik".

Navštívi aj Cyprus

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis v pondelok oznámil, že pápež František prijal jeho pozvanie a v roku 2020 navštívi Cyprus.

Anastasiadis to uviedol po stretnutí s pápežom vo Vatikáne, informovala agentúra AP.

Cyprus si budúci rok pripomenie 60. výročie svojej nezávislosti od britskej koloniálnej nadvlády. Túto prevažne pravoslávnu ostrovnú krajinu ležiacu v Stredozemnom mori naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi - pápež Beneditkt XVI. - pred desiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Cyprus bol prvou zastávkou svätého Pavla na jeho prvej misijnej ceste s cieľom šíriť kresťanstvo v prvom storočí n.l. Vtedajší rímsky prokonzul Sergius Paulus pod jeho vplyvom konvertoval na kresťanstvo.

S Cyprom sa spája aj príbeh o svätom Lazarovi - mužovi, ktorého podľa evanjelií Ježiš vzkriesil z mŕtvych. Zo strachu pred prenasledovaním Lazar údajne utiekol na Cyprus, kde bol zvolený za biskupa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu