SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež navštívi japonské mestá Hirošima a Nagasaki

"František prikročí k čo najráznejšiemu apelu v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní," uviedol štátny tajomník Vatikánu.

Spúšť v meste Hirošima po atómovom útoku.Spúšť v meste Hirošima po atómovom útoku. (Zdroj: knižný fond VKJB)

VATIKÁN - Pápež František navštívi tento týždeň japonské mestá Hirošima a Nagasaki, jediné lokality na svete, ktoré sa stali terčom atómového útoku.

Pápež (82) odcestuje do Ázie v utorok, pričom najskôr navštívi Thajsko a následne Japonsko, požadujúc zákaz jadrových zbraní, informovala v pondelok tlačová agentúra AFP.

Napriek tomu, že obe krajiny majú menej než 0,6 percenta katolíckeho obyvateľstva, František s nimi hodlá nadviazať medzináboženský dialóg.

Pápež priletí do Thajska v stredu, odkiaľ v sobotu odcestuje do Japonska, kde zostane do utorka 26. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Návštevu Hirošimy i Nagasaki má pápež argentínskeho pôvodu na programe v nedeľu.

Zhodenie amerických atómových bômb na tieto mestá v auguste 1945 si vyžiadalo najmenej 214 000 mŕtvych a prispelo k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí - niekoľko mesiacov po tom, ako v Európe kapitulovalo nacistické Nemecko.

"Pápež prikročí k čo najráznejšiemu apelu v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní," uviedol štátny tajomník Vatikánu kardinál Pietro Parolin.

"Zneužívanie atómovej energie na vedenie vojny je nemorálne," povedala v septembri pre japonské médiá hlava katolíckej cirkvi.

Pápež sa v krajine vychádzajúceho slnka stretne aj s obeťami zemetrasenia z roku 2011 a následnej vlny cunami, ktoré zasiahli severovýchod Japonska a vyžiadali si 18 500 obetí na životoch. Živel zároveň spôsobil katastrofu atómovej elektrárne vo Fukušime.

Skryť Vypnúť reklamu

Japonsko sa so svojou povojnovou pacifistickou ústavou v roku 1967 zaviazalo, že nebude vyrábať ani vlastniť jadrové zbrane, a nepovolí ich rozmiestnenie na svojom území - napriek tomu, že sa v rámci ochrany spolieha na americký "jadrový dáždnik".

Navštívi aj Cyprus

Cyperský prezident Nikos Anastasiadis v pondelok oznámil, že pápež František prijal jeho pozvanie a v roku 2020 navštívi Cyprus.

Anastasiadis to uviedol po stretnutí s pápežom vo Vatikáne, informovala agentúra AP.

Cyprus si budúci rok pripomenie 60. výročie svojej nezávislosti od britskej koloniálnej nadvlády. Túto prevažne pravoslávnu ostrovnú krajinu ležiacu v Stredozemnom mori naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi - pápež Beneditkt XVI. - pred desiatimi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Cyprus bol prvou zastávkou svätého Pavla na jeho prvej misijnej ceste s cieľom šíriť kresťanstvo v prvom storočí n.l. Vtedajší rímsky prokonzul Sergius Paulus pod jeho vplyvom konvertoval na kresťanstvo.

S Cyprom sa spája aj príbeh o svätom Lazarovi - mužovi, ktorého podľa evanjelií Ježiš vzkriesil z mŕtvych. Zo strachu pred prenasledovaním Lazar údajne utiekol na Cyprus, kde bol zvolený za biskupa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Severná Kórea.

Severokórejská vláda zastavila takmer všetku osobnú dopravu v krajine v snahe zastaviť šírenie vírusu. Naďalej však tvrdí, že sa v KĽDR doteraz neobjavil žiadny pozitívny nález na SARS-CoV-2...

10m
Predseda Európskej rady Charles Michel počas videokonferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Mali by diskutovať aj o tom, či a kedy zaviesť očkovacie certifikáty, ktoré by mohli pomôcť k návratu cestovania a vyhnúť sa tak ďalšej katastrofálnej letnej sezóne.

15 h
Ilustračná fotografia.

Mexiko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou násilnej kriminality na svete. Miestne gangy sa začali okrem obchodovania s drogami venovať aj obchodovaniu s ľuďmi a odobratými orgánmi.

18 h
Zdravotníci v Česku.

Úmrtia nemusia súvisieť s očkovaním, ide iba o časovú následnosť, nie príčinnú, upozorňuje úrad. Ľudia nahlásili možné nežiaduce účinky v 996 prípadoch, čo zodpovedá približne dvom promile očkovania.

22 h