SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Kvóty migrantov budú znovu na stole - koľkýkrát už?

Nemci sa svojej myšlienky prerozdeľovať ľudí ako zemiaky len tak nevzdajú.

Horst Seehofer.Horst Seehofer. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

Nedeľný Die Welt má pre nás zaujímavú novinku: detaily zatiaľ neuverejneného plánu ministra Horsta Seehofera na nové usporiadanie azylového systému v Európe, ktorý by nahradil doterajšiu dublinskú zmluvu, píše komentátor Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

Jeho ťažiskom sú tri body, označené ako "neoddeliteľne vzájomne prepojené":

1. Predbežné azylové konanie so žiadateľom sa bude konať už na samotnej vonkajšej hranici EÚ, aj za cenu "obmedzenia žiadateľov na slobode", aby sa procesu nevyhýbali.

SkryťVypnúť reklamu

Kým neprebehne, nebude dotyčný považovaný za právoplatne pricestovaného - ako by na území EÚ vôbec nebol.

Odmietnutie zjavne nepodložených žiadostí by malo trvať nanajvýš pár týždňov a neúspešný žiadateľ by mal byť za pomoci Frontexu ihneď potom deportovaný.

2. Ľudia, u ktorých predbežné azylové konanie dopadne kladne, budú novou celoeurópskou agentúrou EUAA pridelení na základe kvót (označených vo Welt ako gerechter Anteil, tj. spravodlivý či primeraný podiel, ach tá vzletná reč politiky) do jednotlivých štátov EÚ.

Kvóty budú najskôr nastavené podľa počtu obyvateľov a hospodárske sily krajín, detaily zatiaľ nie sú určené.

3. Aby žiadateľov nelákalo utekať z Bulharska do Švédska, budú mať nárok na všetku sociálnu podporu a starostlivosť len v štáte, kam budú pridelení. Prípadné podanie žiadosti o azyl v inom štáte by malo byť okamžite odmietnuté ako nepodložené a dotyčný bez ďalších prieťahov vrátený do krajiny, kam bol pridelený.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Weltu vraj v "informovaných kruhoch" panuje sebavedomie, že v druhej polovici roka 2020, keď Nemecko predsedá Európskej únii, by mohlo celý návrh pretlačiť europarlamentu aj radou až do stavu platného európskeho práva.

No áno, kvóty sú znovu na scéne. Nemci sa svojej myšlienky prerozdeľovať ľudí ako zemiaky len tak nevzdajú.

U nich doma funguje podobný mechanizmus, tzv. Königsteiner Schlüssel, podľa ktorého dostanú svoj prídel všetci, od zeleno-červeného Hamburgu až po vidiecke okresy Saska, kde AFD získala tridsať percent.

Je vôbec zaujímavé, že taký plán vznikol čisto interne v jednom ministerstve jednej krajiny EÚ, bez toho, aby sa na ňom pri jeho vzniku smeli podieľať krajiny ostatné.

Na Seehoferovom pláne je veľa slabín. Nie je nijako isté, že by štáty ako Grécko a Taliansko boli ochotné zriaďovať masové detenčné tábory na účely predbežnej kontroly azylantov na svojom území.

SkryťVypnúť reklamu

A deportácia odmietnutých žiadateľov nefunguje veľmi dobre ani teraz, okrem iného preto, že ich materské krajiny nemajú extra dôvod si ich brať späť a nikto ich zatiaľ dostatočne neuplatil, aby tak robili. (Pakistan či Nigéria naozaj nedostatkom ľudí netrpia.)

Prečo by mala začať fungovať potom?

A prerozdeľovacie pravidlo má mať výnimky, dané napríklad tým, že v nejakej krajine už žijú príbuzní žiadateľa; stavte sa, že zrazu bude mať každý brata v Berlíne, a dokazovanie opaku môže byť dosť zložité.

Na toto riziko upozorňuje v tom istom článku aj Thorstein Frei, člen frakcie CDU poverený vnútornou politikou.

Ale mohol by sa tento plán stať tvrdou realitou? Kto vie, na európskej úrovni už sa upieklo dosť šeredností. Zatiaľ sme kvóty niekoľkokrát odrazili, aj keď súdne konanie ešte beží. Ale tentokrát je šéfkou komisie (nie príliš schopná) Nemka a jej šedou eminenciou sa stal Frans Timmermans, chlapík, ktorý strednej Európe nijako naklonený nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Máme zase s čím bojovať. A bude dosť záležať na tom, kto nám v danú chvíľu bude vládnuť, pretože tento proces nejakú dobu zaberie. Aby v pražskom Černínskom paláci nesedel niekto, kto rád prikývne, aby vyzeral dostatočne konštruktívne, antipopulisticky a proeurópsky - a na ministerstve vnútra zase niekto iný, kto nariadi vyšetrovanie odporcov, či sa náhodou neprevinili predsudkami nenávisti.

Hergot, neopísal som náhodou súčasný stav?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu