SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Prijatie rozpočtu môže byť podľa Danka ohrozené

Sulík: Polpercentný deficit je číslo vycucané z prsta

Prejde rozpočet v parlamente?Prejde rozpočet v parlamente? (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Schválenie rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, o ktorom bude na najbližšej schôdzi rozhodovať parlament, môže byť ohrozené.

Na utorkovej tlačovej besede to vyhlásil predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

"Ak sa nespamätá predseda vlády a minister financií, môže byť ohrozené prijímanie štátneho rozpočtu," povedal Danko.

Na Slovensku tak môže byť realitou aj rozpočtové provizórium. Danko pritom nechcel jasne povedať, či rozpočet podporia alebo nie. Uviedol, že dvíhajú varovný prst. "Neviem si už rady," skonštatoval.

Podľa Ministerstva financií SR by sa do vysoko odbornej témy, akou je štátny rozpočet, nemala vnášať politika.

Skryť Vypnúť reklamu

„Prvoradým záujmom koaličných partnerov by malo byť schválenie rozpočtu v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách, teda s deficitom 0,49 % HDP. Ďalšie poslanecké návrhy, ktoré majú negatívny vplyv na výdavkovú stránku rozpočtu, môžu ohroziť jeho prijatie v parlamente,“ reagovala riaditeľka tlačového odboru MF SR Alexandra Gogová.

Predseda vlády Peter Pellegrini tlačovú konferenciu Andreja Danka nechcel komentovať.

"Vníma to ako začiatok predvolebnej kampane SNS," odkázal Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Dankovi sa nepáči najmä absencia stretnutí v rámci koaličnej rady.

"Nemajú elementárnu slušnosť voči koaličnému partnerovi," myslí si predseda SNS.

Ako dodal, pokojne sa môže stať, že rozpočet budú musieť stiahnuť a následne prepracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bude to kvôli lajdáckosti, neschopnosti a pohodlnosti," povedal. Upozornil, že výhrady majú nielen koaliční partneri ale aj Európska únia.

Danko zároveň vyzval predsedu vlády aby sa "priučil" u našich západných susedov. Podľa neho by sa mali kompetentní spamätať a predložiť obdobné opatrenia ako Andrej Babiš v Čechách.

SNS by uvítala prijatie digitálnej dane. No kým v Čechách by toto opatrenie malo priniesť stovky miliónov, Ministerstvo financií SR odhadlo, že na Slovensku by to bolo asi 7 mil. eur.

"Naši analytici povedia, že je to nepodstatná suma a neoplatí sa tým zaoberať," poznamenal Danko.

Sulík: Polpercentný deficit je číslo vycucané z prsta

Polpercentný deficit navrhnutý v rozpočte verejných financií na budúci rok je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka "hausnumero" a "číslo vycucané z prsta".

Skryť Vypnúť reklamu

Potvrdzujú to podľa neho aj odhady relevantných inštitúcií, keď napríklad Európska komisia prognózuje náš budúcoročný deficit na 1,2 % HDP, NBS hovorí o 1,5 % HDP a Rada pre rozpočtovú zodpovednosť identifikovala dokonca riziká, ktoré môžu schodok vyhnať až na 1,8 % HDP.

Takýto návrh preto podľa neho nemá zmysel schvaľovať a lepšie riešenie by bolo ísť podľa provizória, teda podľa rozpočtu schváleného na tento rok.

"Preto by bolo ďaleko lepšie, ako prijať rozpočet, kde je oprávnená obava, že ten skutočný dlh bude tri a pol krát väčší, ako to čo si tam minister Kamenický napísal, tak ísť podľa toho provizória," povedal v pondelok s tým, že jeho strana preto rozhodne za návrh rozpočtu nezahlasuje.

"To nemá zmysel. Kebyže vo mne je tá miera teatrálnosti, akú má Robert Fico, tak teraz ho tu teatrálne trhám ten rozpočet. To sú naozaj hausnumerá. To je urážka parlamentu takéto niečo predložiť do Národnej rady SR," dodal.

Ministerstvo financií už minulý týždeň na zverejnené hodnotenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť reagovalo, že pomenované riziká vníma. Rezort však tvrdí, že tieto sa v minulosti nikdy všetky nenaplnili.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozpočet pritom ministerstvo stále považuje za prioritu a jeho záujmom je, aby bol schválený v súlade so všetkými pravidlami. Pripomína pritom, že do rozpočtu boli zapracované vládne opatrenia v objeme takmer 940 mil. eur, pričom na zníženie ich negatívnych dopadov boli prijaté reštriktívne opatrenia vo výdavkoch v objeme takmer pol miliardy eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Podľa jeho slov ešte v nedeľu popoludní má mimoriadne zasadnúť vláda. "Materiál, ktorý prijali vedci, dnes zoberieme do úvahy a postupne ho budeme napĺňať podľa uznesení," povedal.

59m
Antigénové testy na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 552-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch je stále na úrovni 20 percent.

3 h
Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

19 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

20 h