SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
TIP NAVÝLET

Poďte na cintorín spoznávať

Mesiac november je dušičkový. Aj keď je už po sviatku všetkých svätých, pozývame vás na cintoríny. V rámci spomínania, spoznávania, aj očisty.

Hrob Jána Levoslava Bellu na Cintoríne pri Kozej bráne.Hrob Jána Levoslava Bellu na Cintoríne pri Kozej bráne. (Zdroj: Foto - Martin Janoško)

Keď som sa raz rozprávala s mojím známym (ktorý je mimochodom lekárom na geriatrii) o tom, ako on relaxuje, povedal mi zvláštnu vec a síce, že chodí relaxovať na cintorín. Dobre sa mu tam rozmýšľa a je to preňho spôsob očisty.

Vtedy sa mi to zdalo trochu morbídne. No odkedy chodím na toto tiché miesto častejšie aj ja, už to úplne chápem a dokonca aj odporúčam.

Na Slovensku máme to šťastie, že je tu niekoľko cintorínov, ktoré majú aj inú výpovednú hodnotu, a síce kultúrnu a historickú.

Spomienkové miesto v Bratislave

Jedným takýmto miestom je Cintorín pri Kozej bráne, ktorý nájdete v historickej časti Bratislavy, presnejšie medzi ulicami Palisády, Šulekova a Bradlianska.

Skryť Vypnúť reklamu

Cintorín je kultúrnou pamiatkou a pochovaní sú tam viacerí významní obyvatelia mesta ako napr. hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella, vynálezca Ján Bahýľ, divadelný režisér Miloš Pietor, architekti Christian Ludwig a Jindřich Merganc a mnohí ďalší.

Okrem toho, za pohľad stojí arkádová hrobka uhorského šťachtica a baróna Jána Jesenáka a tiež rozlúčková kaplnka. Cintorín sa v súčasnosti využíva už len ako spomienkové miesto.

Národný cintorín v Martine

Na prechádzku sa môžete vybrať pokojne aj na cintorín na Sklabinskej ulici v centre Martina. Ak vás zaujímajú dejiny našej krajiny a hlavne slovenská literatúra, na tomto cintoríne je pochovaných vyše tristo významných osobností, medzi nimi Jozef Cíger-Hronský, Janko Kráľ, Svetozár Hurban-Vajanský, Janko Jesenský, Ján Kalinčiak, Martin Kukučín, Ján Smrek a mnohí ďalší.

Skryť Vypnúť reklamu

Symbolický cintorín v Tatrách

Na východe našej krajiny, vo Vysokých Tatrách, vo výške 1525 m n.m. môžete navštíviť symbolický cintorín, ktorý je neďaleko Popradského plesa v limbovom háji pod Ostravou.

Je tam 374 tabuliek s menami 494 obetí horstiev, ako aj 28 mien spojených s tragickými udalosťami počas Slovenského národného povstania na území Tatier. Súčasťou cintorína je aj 79 drevených krížov z detvianskej rezbárskej školy.

Vojenský cintorín na Dukle

Vojenské dejiny a jednu z najväčších bitiek druhej svetovej vojny pripomína vojenský cintorín na severovýchode Slovenska v okrese Svidník. V roku 1944 tam počas bitky v druhej svetovej vojne zahynulo takmer 23-tisíc sovietskych a československých bojovníkov.

Na ich počesť postavili v roku 1949 pamätník Československej armády na Dukle, ktorému dominuje bronzová socha Jána Kulicha s názvom Žalujem. Pamätník je súčasťou vojenského cintorína, kde je pochovaných 565 obetí Karpatsko-duklianskej operácie. Sú tam aj bronzové tabule, ktoré pripomínajú ďalších padlých.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.
Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.