SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Poďte na cintorín spoznávať

Mesiac november je dušičkový. Aj keď je už po sviatku všetkých svätých, pozývame vás na cintoríny. V rámci spomínania, spoznávania, aj očisty.

Hrob Jána Levoslava Bellu na Cintoríne pri Kozej bráne.Hrob Jána Levoslava Bellu na Cintoríne pri Kozej bráne. (Zdroj: Foto - Martin Janoško)

Keď som sa raz rozprávala s mojím známym (ktorý je mimochodom lekárom na geriatrii) o tom, ako on relaxuje, povedal mi zvláštnu vec a síce, že chodí relaxovať na cintorín. Dobre sa mu tam rozmýšľa a je to preňho spôsob očisty.

Vtedy sa mi to zdalo trochu morbídne. No odkedy chodím na toto tiché miesto častejšie aj ja, už to úplne chápem a dokonca aj odporúčam.

Na Slovensku máme to šťastie, že je tu niekoľko cintorínov, ktoré majú aj inú výpovednú hodnotu, a síce kultúrnu a historickú.

Spomienkové miesto v Bratislave

Jedným takýmto miestom je Cintorín pri Kozej bráne, ktorý nájdete v historickej časti Bratislavy, presnejšie medzi ulicami Palisády, Šulekova a Bradlianska.

SkryťVypnúť reklamu

Cintorín je kultúrnou pamiatkou a pochovaní sú tam viacerí významní obyvatelia mesta ako napr. hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella, vynálezca Ján Bahýľ, divadelný režisér Miloš Pietor, architekti Christian Ludwig a Jindřich Merganc a mnohí ďalší.

Okrem toho, za pohľad stojí arkádová hrobka uhorského šťachtica a baróna Jána Jesenáka a tiež rozlúčková kaplnka. Cintorín sa v súčasnosti využíva už len ako spomienkové miesto.

Národný cintorín v Martine

Na prechádzku sa môžete vybrať pokojne aj na cintorín na Sklabinskej ulici v centre Martina. Ak vás zaujímajú dejiny našej krajiny a hlavne slovenská literatúra, na tomto cintoríne je pochovaných vyše tristo významných osobností, medzi nimi Jozef Cíger-Hronský, Janko Kráľ, Svetozár Hurban-Vajanský, Janko Jesenský, Ján Kalinčiak, Martin Kukučín, Ján Smrek a mnohí ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Symbolický cintorín v Tatrách

Na východe našej krajiny, vo Vysokých Tatrách, vo výške 1525 m n.m. môžete navštíviť symbolický cintorín, ktorý je neďaleko Popradského plesa v limbovom háji pod Ostravou.

Je tam 374 tabuliek s menami 494 obetí horstiev, ako aj 28 mien spojených s tragickými udalosťami počas Slovenského národného povstania na území Tatier. Súčasťou cintorína je aj 79 drevených krížov z detvianskej rezbárskej školy.

Vojenský cintorín na Dukle

Vojenské dejiny a jednu z najväčších bitiek druhej svetovej vojny pripomína vojenský cintorín na severovýchode Slovenska v okrese Svidník. V roku 1944 tam počas bitky v druhej svetovej vojne zahynulo takmer 23-tisíc sovietskych a československých bojovníkov.

Na ich počesť postavili v roku 1949 pamätník Československej armády na Dukle, ktorému dominuje bronzová socha Jána Kulicha s názvom Žalujem. Pamätník je súčasťou vojenského cintorína, kde je pochovaných 565 obetí Karpatsko-duklianskej operácie. Sú tam aj bronzové tabule, ktoré pripomínajú ďalších padlých.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu