SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Španielsko živí 12 000 maloletých migrantov, povinné povolenie na pobyt ale úrady odmietajú vydať

Bez dokladov si nenájdu prácu a integrujú sa ťažšie.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: TASR/AP)

MADRID - Španielsko rieši, čo robiť s tisíckami maloletých migrantov bez sprievodu, ktorí sa do krajiny dostávajú predovšetkým z Afriky.

Úrady im totiž odmietajú vydať povolenie na pobyt a to aj napriek tomu, že v takýchto prípadoch ide o povinnosť uloženú zákonom, píše server echo24.cz.

Podľa odborníkov je potom pre cudzincov bez potrebných dokumentov v podstate nemožné sa do spoločnosti integrovať.

Podľa denníka El País, ktorý o probléme rozsiahlo informuje, žije teraz v Španielsku 12 300 maloletých migrantov, z ktorých povolenie na pobyt dostalo len "zanedbateľných" dvadsaťjeden percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Autonómne komunity, ako sa nazývajú zoskupenia podobné našim krajom, totiž podľa denníka systematicky ignorujú zákon. Ten im nariaďuje vybaviť všetku potrebnú dokumentáciu pre deti a maloleté bez sprievodu dospelých, ktoré majú vo svojej starostlivosti.

Bez takzvaného NIE (identifikačné číslo cudzinca) sa totiž môže človek len veľmi ťažko zapojiť do bežného života. Z legálneho hľadiska totiž v podstate neexistuje.

Maloletý nemôže napríklad mať sociálne výhody (napríklad príspevok na dopravu), nesmie byť adoptovaný španielskou rodinou, ale nemôže sa napríklad ani zúčastniť športových podujatí na celoštátnej úrovni.

Problém podľa denníka El País prichádza vo chvíli, keď takí ľudia dosiahnu plnoletosť. V tom čase totiž musia opustiť hostiteľská centrá, ktoré sa na náklady štátu (alebo charitatívnych organizácií) o maloletých starajú a stanú sa z nich ilegálni migranti.

Skryť Vypnúť reklamu

V dospelosti sa nároky na získanie povolenia na pobyt mnohonásobne zvyšujú. Zákon po nich totiž požaduje buď 500 eur mesačne, prípadne môžu zohnať niekoho, kto sa za nich zaručí a zaistí všetky výdavky na život.

Takzvaný ručiteľ navyše musí dodať pozitívne odporúčanie, v ktorom potvrdí, že sa daný cudzinec snaží integrovať do spoločnosti a zúčastňuje sa bežných spoločenských aktivít. Podľa dostupných štatistík získalo povolenie na pobyt v Španielsku za rok 2018 len 38 imigrantov starších ako osemnásť rokov.

"Dieťa, ktoré má papiere a dostane identifikačné číslo je možné zaradiť do bežného života a dá sa s ním pracovať," tvrdí Michel Bustillo, ktorý pracuje pre charitatívnu spoločnosť Dobrovoľníci pre iný svet.

Prvý problém z ich vydávaním vychádza už zo samotných štátov, odkiaľ neplnoletí pochádza.

Skryť Vypnúť reklamu

"Marockým úradom napríklad trvá hrozne dlho, než dodajú potrebné identifikačné údaje, Guinea zase často úplne odmieta vydať pasy," vysvetľuje Bustillo.

"Väčší problém však znamenajú práve úrady v Španielsku, ktoré z nepochopiteľných dôvodov vydávania dokumentov extrémne zdržujú, až to vyzerá, že to robia schválne," tvrdí Sara Collantesová, ktorá sa týmto problémom zaoberá v globálnom meradle pre UNICEF.

Denník El País získal dáta zo španielskeho ministerstva práce, migrácie a sociálnych vecí. Tie ukazujú, aký veľký problém je pre maloletých cudzincov získať prácu. V roku 2018 napríklad získalo prácu len 218 maloletých a 54 plnoletých cudzincov.

"Zákon požaduje minimálne ročný kontrakt na plný úväzok, čo je ale dnes veľmi zložité," naráža odborníčka Lourdes Reyzábalová na to, že v Španielsku nezamestnanosť v Španielsku bola pri kulminácii v roku 2013 viac ako 25 percent a momentálne sa pohybuje okolo 15 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nej však nemá zmysel mať zákon, ktorý pobyt migrantov legalizuje, ale nezaručuje im pracovnú príležitosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič

Premiérov prejav pri prvom výročí výskytu koronavírusu na Slovensku prekvapil.

8 h
Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

11 h
Ilustračné foto

Koronakríza existenčne zasiahla ubytovateľov, ich tržby boli v januári 2021 nižšie o takmer 90 %, reštaurácie a pohostinstvá bojovali s polovičným poklesom tržieb.

10 h

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

16 h