SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Nie si sériový zabijak, že? Napísala dievčina žartom pred smrťou svojmu vrahovi

Podozrivého nachytala rodina jednej z jeho obetí. Nachystali mu pascu.


NEW YORK - Pred súdom v USA stál sériový vrah Khalil Wheeler-Weaver, ktorý počas niekoľkých mesiacov pripravil o život tri ženy.

Všetkým obetiam tvrdil, že im zaplatia za sex, ale neskôr ich uškrtil. Políciu na jeho stopu doviedla až rodina posledný obete, ktorá si s vrahom písala, informuje server idnes.cz.

"Dúfam, že nie si sériový zabijak," napísala mu pred osudnou schôdzkou.

Dvadsaťročná študentka Sarah Butlerová si požičala kľúče od matkinho karavanu s tým, že sa chce počas školského voľna stretnúť so svojím kamarátom.

SkryťVypnúť reklamu

Nespomenula však, že onoho "priateľa" stretla na internete, kde jej ponúkol 500 dolárov za sex. Už raz sa s ním stretla, tentoraz plánovala obchod naplniť.

"Nie si sériový zabijak, že nie?" napísala Butlerová mužovi krátko predtým, než sa za ním vydala.

Lenže práve tým Khalil Wheeler-Weaver bol. Prokurátori na začiatku novembra podľa denníka The Independent oznámili, že dvadsaťtriročný muž čelí obvineniu zo zabitia troch žien a z pokusu o vraždu štvrtej.

Butlerová bola jeho poslednou obeťou. Kým sa 22. novembra 2016 stretli v Montclair v štáte New Jersey, Wheeler-Weaver si na internete vyhľadal, aké drogy podať obeti pred znásilnením či ako vyrobiť domáci jed.

Polícia objavila telo dievčaťa o desať dní neskôr v prírodnej rezervácii. Butlerovú uškrtil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vyšetrovateľov sa Wheeler-Weaver zameral na mladé černošské ženy, ktoré si kvôli ťaživej životnej situácii privyrábali prostitúciou. Myslel si, že takéto obete nebudú nikomu chýbať.

"Vnímal ich ako menejcenné ľudské bytosti," uviedol tento rok v októbri asistent štátneho zástupcu okresu Essex Adam Wells.

Potom, čo Butlerová zmizla, jej rodina a priatelia zorganizovali pátraciu akciu, ktorá nakoniec úrady doviedla k identifikácii Wheeler-Weavera ako hlavného podozrivého v prípade, v rámci ktorého polícia niekoľko mesiacov nachádzala telá jeho obetí v opustených domoch a moteloch na severe New Jersey.

Polícia sa s vrahom stretla hneď pri prvej vražde


Hoci Wheeler-Weaver priznal, že sa s každou obeťou krátko pred jej zmiznutím stretol, popiera zodpovednosť za ich smrť. Jeho právnici poukazujú na to, že sa obete "samy dostali do zraniteľného postavenia". Wheeler-Weaver navyše s vyšetrovateľmi spolupracoval, čo by vinník podľa právnikov neurobil.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia objavila jeho prvú údajnú obeť, devätnásťročnú Robin Westovú, v opustenom dome v Orange 1. septembra 2016. Jej telo bolo silne obhorené a identifikácia trvala dva týždne.

Wheeler-Weaver sa vtedy polícii ponúkol ako svedok. Podľa vyšetrovateľov bol veľmi "pokojný a nápomocný". Tvrdil, že ženu vzal na večeru a neskôr ju vysadil neďaleko miesta činu.

Počas vyšetrovania však zmizla ďalšia žena. Tridsaťtriročnú Joanne Brownovú objavili robotníci v ďalšom opustenom dome v novembri 2016. Ústa a nos mala prelepené lepiacou páskou, vrah ju uškrtil jej bundou. V tej chvíli sa polícii ozvala žena, známa len ako "T.T.", ktorá Wheeler-Weaverovi unikla len tak tak.

Vrah sa nachytal na pascu, za políciou prišiel sám


Aj ona čakala, že dostane zaplatené za sex, namiesto toho ale útočník vtedy tehotnú ženu zviazal, zalepil jej ústa páskou, znásilnil ju a skoro uškrtil. Pomocou lži sa jej však podarilo utiecť. Polícia sa však podľa nej údajne zaujímala viac o jej nelegálnu prostitúcii, než o pokus o jej vraždu.

SkryťVypnúť reklamu

Týždeň potom, čo obeť T.T. ohlásila napadnutie, sa Wheeler-Weaver zišiel s Butlerovou a uškrtil ju. Rodina a priatelia však pozreli dievčinu komunikáciu na internete a nastražili na páchateľa pascu.

V aplikácii Tagged vytvorili falošný profil, ponúkli sex za peniaze a nalákali Wheeler-Weavera priamo do náručia polície.

Vyšetrovatelia neskôr v jeho telefóne objavili rad dôkazov, ktoré ho spojili s obeťami. Hoci polícia páchateľa obvinila už vo februári 2017, súd začal až tento rok. Posledné pojednávanie sa uskutočnilo minulý týždeň, rozsudok zatiaľ nepadol.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu