SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nie si sériový zabijak, že? Napísala dievčina žartom pred smrťou svojmu vrahovi

Podozrivého nachytala rodina jednej z jeho obetí. Nachystali mu pascu.


NEW YORK - Pred súdom v USA stál sériový vrah Khalil Wheeler-Weaver, ktorý počas niekoľkých mesiacov pripravil o život tri ženy.

Všetkým obetiam tvrdil, že im zaplatia za sex, ale neskôr ich uškrtil. Políciu na jeho stopu doviedla až rodina posledný obete, ktorá si s vrahom písala, informuje server idnes.cz.

"Dúfam, že nie si sériový zabijak," napísala mu pred osudnou schôdzkou.

Dvadsaťročná študentka Sarah Butlerová si požičala kľúče od matkinho karavanu s tým, že sa chce počas školského voľna stretnúť so svojím kamarátom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nespomenula však, že onoho "priateľa" stretla na internete, kde jej ponúkol 500 dolárov za sex. Už raz sa s ním stretla, tentoraz plánovala obchod naplniť.

"Nie si sériový zabijak, že nie?" napísala Butlerová mužovi krátko predtým, než sa za ním vydala.

Lenže práve tým Khalil Wheeler-Weaver bol. Prokurátori na začiatku novembra podľa denníka The Independent oznámili, že dvadsaťtriročný muž čelí obvineniu zo zabitia troch žien a z pokusu o vraždu štvrtej.

Butlerová bola jeho poslednou obeťou. Kým sa 22. novembra 2016 stretli v Montclair v štáte New Jersey, Wheeler-Weaver si na internete vyhľadal, aké drogy podať obeti pred znásilnením či ako vyrobiť domáci jed.

Polícia objavila telo dievčaťa o desať dní neskôr v prírodnej rezervácii. Butlerovú uškrtil.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vyšetrovateľov sa Wheeler-Weaver zameral na mladé černošské ženy, ktoré si kvôli ťaživej životnej situácii privyrábali prostitúciou. Myslel si, že takéto obete nebudú nikomu chýbať.

"Vnímal ich ako menejcenné ľudské bytosti," uviedol tento rok v októbri asistent štátneho zástupcu okresu Essex Adam Wells.

Potom, čo Butlerová zmizla, jej rodina a priatelia zorganizovali pátraciu akciu, ktorá nakoniec úrady doviedla k identifikácii Wheeler-Weavera ako hlavného podozrivého v prípade, v rámci ktorého polícia niekoľko mesiacov nachádzala telá jeho obetí v opustených domoch a moteloch na severe New Jersey.

Polícia sa s vrahom stretla hneď pri prvej vražde


Hoci Wheeler-Weaver priznal, že sa s každou obeťou krátko pred jej zmiznutím stretol, popiera zodpovednosť za ich smrť. Jeho právnici poukazujú na to, že sa obete "samy dostali do zraniteľného postavenia". Wheeler-Weaver navyše s vyšetrovateľmi spolupracoval, čo by vinník podľa právnikov neurobil.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia objavila jeho prvú údajnú obeť, devätnásťročnú Robin Westovú, v opustenom dome v Orange 1. septembra 2016. Jej telo bolo silne obhorené a identifikácia trvala dva týždne.

Wheeler-Weaver sa vtedy polícii ponúkol ako svedok. Podľa vyšetrovateľov bol veľmi "pokojný a nápomocný". Tvrdil, že ženu vzal na večeru a neskôr ju vysadil neďaleko miesta činu.

Počas vyšetrovania však zmizla ďalšia žena. Tridsaťtriročnú Joanne Brownovú objavili robotníci v ďalšom opustenom dome v novembri 2016. Ústa a nos mala prelepené lepiacou páskou, vrah ju uškrtil jej bundou. V tej chvíli sa polícii ozvala žena, známa len ako "T.T.", ktorá Wheeler-Weaverovi unikla len tak tak.

Vrah sa nachytal na pascu, za políciou prišiel sám


Aj ona čakala, že dostane zaplatené za sex, namiesto toho ale útočník vtedy tehotnú ženu zviazal, zalepil jej ústa páskou, znásilnil ju a skoro uškrtil. Pomocou lži sa jej však podarilo utiecť. Polícia sa však podľa nej údajne zaujímala viac o jej nelegálnu prostitúcii, než o pokus o jej vraždu.

Skryť Vypnúť reklamu

Týždeň potom, čo obeť T.T. ohlásila napadnutie, sa Wheeler-Weaver zišiel s Butlerovou a uškrtil ju. Rodina a priatelia však pozreli dievčinu komunikáciu na internete a nastražili na páchateľa pascu.

V aplikácii Tagged vytvorili falošný profil, ponúkli sex za peniaze a nalákali Wheeler-Weavera priamo do náručia polície.

Vyšetrovatelia neskôr v jeho telefóne objavili rad dôkazov, ktoré ho spojili s obeťami. Hoci polícia páchateľa obvinila už vo februári 2017, súd začal až tento rok. Posledné pojednávanie sa uskutočnilo minulý týždeň, rozsudok zatiaľ nepadol.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

14 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

12 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

16 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

17 h