SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Následky hriechu

Aj pre nás v dnešnej dobe však platí, neobzerať sa späť. Späť do sveta a života, kde sme žili a z čoho nás Boh vytrhol. To je už minulosť, ktorú nezmeníme.

Zničenie Sodomy a Gomory od Johna Martina z roku 1852.Zničenie Sodomy a Gomory od Johna Martina z roku 1852. (Zdroj: wikimedia)

Kedysi bolo jedno mesto, v ktorom bol hriech rozšírený do takej miery, že volal k Bohu. Ľudia tam boli natoľko zvrátení, že nemali v sebe žiadne zábrany. Dnes by sme povedali, že boli bez chrbtovej kosti.

V tomto meste býval aj muž menom Lót so svojou rodinou. Bol príbuzný Abraháma, ktorého Hospodin nazval svojim priateľom. Lót bol bohabojný človek. Jedného dňa k nemu Boh poslal dvoch anjelov, aby Lóta s rodinou vyviedol z mesta, pretože mesto sa chystal zničiť.

Muži z toho mesta (Sodoma a Gomora) však anjelov videli a zatúžili po nich. Ich túžba zostala nenaplnená a anjeli Lóta napokon z mesta vyviedli. Jeho žena sa pri úteku z mesta obzrela. To ju však stálo život. Boh ju premenil na soľný stĺp. Neakceptovala a neposlúchla požiadavku anjelov, aby sa neobzerali späť, lebo na mesto Boh zoslal síru a oheň.

Skryť Vypnúť reklamu

Povieme si, rozprávka. Omyl. To je skutočnosť, ktorá sa stala. Napísaná nám na poučenie.

Hriech má totiž negatívne následky nielen na život samotného človeka, aj na okolie, v ktorom žije. V písme čítame, že pôsobí smrť. Môže telesnú, aj duchovnú.

Žijeme v dobe, ktorá je veľmi podobná tej v Sodome. Ľudia sú aj dnes často bez zábran, človek je človeku vlkom, nie priateľom. Hriech má rôzne formy. Jeho chápadlá sú všade. Už malé deti vidíme a počujeme klamať. Učíme ich to my, rodičia? Koho budeme viniť? Školu, spoločnosť? Človek je nastavený k hriechu.

Občas to začína možno nevinným klamstvom. Neskôr krádežou, pripletú sa drogy, neviazaný sex. Nevážime si zdravé ľudské hodnoty. Zabúdame na rodičov, že ich treba ctiť. Že staroba je vzácna, lebo nie každý sa jej dožije.

Skryť Vypnúť reklamu

Zabúdame pomáhať núdznym, neujímame sa slabších. Často zatvárame oči a uši. Bojíme sa povedať pravdu. Radšej si volíme milosrdné lži. Nevieme a nechceme pomenovať veci pravým menom.

Jeden hriech nabaľuje ďalší a človek sa nevládze vymotať z bludného kruhu. Stráca svedomie. A stráca sám seba. Tak, ako v rozprávkach, drak kričí, že mu smrdí človečina, tá naša človečina (hriech) smrdí Bohu.

Jediná cesta je Ježiš.

Ak prídeme a vyznáme hriechy, On je verný a spravodlivý a očistí nás od každej neprávosti. To je tiež realita. Aj pre nás v dnešnej dobe však platí, neobzerať sa späť. Späť do sveta a života, kde sme žili a z čoho nás Boh vytrhol. To je už minulosť, ktorú nezmeníme.

Čo môžeme zmeniť, je zajtrajšok a jeho prežitie. To najlepšie, čo môžeme urobiť, je ukryť sa v Bohu. Vložiť svoju ruku do jeho a nikdy, nikdy ju nepustiť. Položiť svoje srdce k jeho nohám a nechať sa viesť. Dovoliť, aby vyviedol tam, kde je Jeho vláda lásky a milosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Vidíš život a hriech iných? Nesúď ich! To nechaj na Boha a jeho spravodlivý súd. Ten neminie ani teba, ani mňa.

To, čo môžeš urobiť dnes, je žiť život viery. Nechať hovoriť Boha skrze svoj život. Tak, aby mohli vnímať, že patríš Bohu, že si výnimočný a jedinečný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Míľnik pre Notre-Dame - požiarom poškodené lešenie odstránili

To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.

Horiaca katedrála.
Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.