SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Následky hriechu

Aj pre nás v dnešnej dobe však platí, neobzerať sa späť. Späť do sveta a života, kde sme žili a z čoho nás Boh vytrhol. To je už minulosť, ktorú nezmeníme.

Zničenie Sodomy a Gomory od Johna Martina z roku 1852.Zničenie Sodomy a Gomory od Johna Martina z roku 1852. (Zdroj: wikimedia)

Kedysi bolo jedno mesto, v ktorom bol hriech rozšírený do takej miery, že volal k Bohu. Ľudia tam boli natoľko zvrátení, že nemali v sebe žiadne zábrany. Dnes by sme povedali, že boli bez chrbtovej kosti.

V tomto meste býval aj muž menom Lót so svojou rodinou. Bol príbuzný Abraháma, ktorého Hospodin nazval svojim priateľom. Lót bol bohabojný človek. Jedného dňa k nemu Boh poslal dvoch anjelov, aby Lóta s rodinou vyviedol z mesta, pretože mesto sa chystal zničiť.

Muži z toho mesta (Sodoma a Gomora) však anjelov videli a zatúžili po nich. Ich túžba zostala nenaplnená a anjeli Lóta napokon z mesta vyviedli. Jeho žena sa pri úteku z mesta obzrela. To ju však stálo život. Boh ju premenil na soľný stĺp. Neakceptovala a neposlúchla požiadavku anjelov, aby sa neobzerali späť, lebo na mesto Boh zoslal síru a oheň.

SkryťVypnúť reklamu

Povieme si, rozprávka. Omyl. To je skutočnosť, ktorá sa stala. Napísaná nám na poučenie.

Hriech má totiž negatívne následky nielen na život samotného človeka, aj na okolie, v ktorom žije. V písme čítame, že pôsobí smrť. Môže telesnú, aj duchovnú.

Žijeme v dobe, ktorá je veľmi podobná tej v Sodome. Ľudia sú aj dnes často bez zábran, človek je človeku vlkom, nie priateľom. Hriech má rôzne formy. Jeho chápadlá sú všade. Už malé deti vidíme a počujeme klamať. Učíme ich to my, rodičia? Koho budeme viniť? Školu, spoločnosť? Človek je nastavený k hriechu.

Občas to začína možno nevinným klamstvom. Neskôr krádežou, pripletú sa drogy, neviazaný sex. Nevážime si zdravé ľudské hodnoty. Zabúdame na rodičov, že ich treba ctiť. Že staroba je vzácna, lebo nie každý sa jej dožije.

SkryťVypnúť reklamu

Zabúdame pomáhať núdznym, neujímame sa slabších. Často zatvárame oči a uši. Bojíme sa povedať pravdu. Radšej si volíme milosrdné lži. Nevieme a nechceme pomenovať veci pravým menom.

Jeden hriech nabaľuje ďalší a človek sa nevládze vymotať z bludného kruhu. Stráca svedomie. A stráca sám seba. Tak, ako v rozprávkach, drak kričí, že mu smrdí človečina, tá naša človečina (hriech) smrdí Bohu.

Jediná cesta je Ježiš.

Ak prídeme a vyznáme hriechy, On je verný a spravodlivý a očistí nás od každej neprávosti. To je tiež realita. Aj pre nás v dnešnej dobe však platí, neobzerať sa späť. Späť do sveta a života, kde sme žili a z čoho nás Boh vytrhol. To je už minulosť, ktorú nezmeníme.

Čo môžeme zmeniť, je zajtrajšok a jeho prežitie. To najlepšie, čo môžeme urobiť, je ukryť sa v Bohu. Vložiť svoju ruku do jeho a nikdy, nikdy ju nepustiť. Položiť svoje srdce k jeho nohám a nechať sa viesť. Dovoliť, aby vyviedol tam, kde je Jeho vláda lásky a milosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vidíš život a hriech iných? Nesúď ich! To nechaj na Boha a jeho spravodlivý súd. Ten neminie ani teba, ani mňa.

To, čo môžeš urobiť dnes, je žiť život viery. Nechať hovoriť Boha skrze svoj život. Tak, aby mohli vnímať, že patríš Bohu, že si výnimočný a jedinečný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu