SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Boj proti veterným mlynom

Výstavba nových veterných elektrární sa v Nemecku takmer zastavila. Stojí za tým čím ďalej organizovanejšia sieť občianskych iniciatív. Pre zelenú časť politickej scény je to nepríjemné prekvapenie. Toto je predsa ich taktika...

Veterná elektráreň Veterná elektráreň (Zdroj: A)

Na súši stojí v Nemecku skoro tridsať tisíc "veterníkov" (vývoj podľa rokov). Podľa programu prechodu na obnoviteľné zdroje by ich malo ďalej rýchlym tempom pribúdať, okrem toho je nutné nahrádzať zariadenie staré, pretože aj keď odhadovaná životnosť veternej elektrárne je 20-25 rokov, niektoré komponenty zlyhávajú už podstatne skôr, píše komentátor Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho stránke kechlibar.net.

Avšak nepribúdajú. Počas minulého a tohto roka sa výstavba nových veterných elektrární takmer zastavila. Niekde sa zastavila úplne; v Bavorsku, kde pred pár rokmi rozhodol krajinský ústavný súd, že sa veterníky nesmú nachádzať bližšie než desaťnásobok svojej výšky od osídlených oblastí, nevyrástol tento rok zatiaľ ani jeden.

Skryť Vypnúť reklamu

Moderné veterníky sú zhruba 200 metrov vysoké, takže vzdialenosť podľa súdneho rozhodnutia činí 2 km - v husto osídlenom Bavorsku už také miesta snáď ani nie sú.

Hlavným dôvodom, prečo sa expanzia veternej energetiky zastavila, je čím ďalej priebojnejšie rokovanie občianskych iniciatív, ktoré novú výstavbu napádajú všetkými možnými právnymi prostriedkami.

Momentálne je ich vyše tisíc a dohromady vytvorili zastrešujúcu organizáciu Vernunftkraft (zhruba preložené: Energia s rozumom), ktorá pomáha ďalším obciam a občanom brániť sa proti výstavbe nových veterných elektrární vo svojom okolí.

Pre zelenú časť politickej scény je to nepríjemné prekvapenie. Toto je predsa taktika, ktorú svojho času oni doviedli k dokonalosti pri boji proti výstavbe jadrových elektrární alebo diaľnic, ešte v časoch, keď tvorili niečo ako opozíciu. A ktorú nemecký právny poriadok umožňuje používať s veľkým účinkom.

Skryť Vypnúť reklamu

A zrazu je používaná proti nim.

Na čisto politickej úrovni si boj proti vlnám elektriny z veterníkom vzala na starosť AFD, hlavne v bývalom východnom Nemecku, ale nie je to primárne jej projekt, skôr len využíva príležitosti, ktorá vznikli sama od seba.

Primárny problém je na úrovni klasického sporu mesta a dediny. Nemecké mestá sú volebnou baštou Zelených, vo vidieckych oblastiach sú Zelení ďaleko slabší. A postup "v mestách si odhlasujú veterné elektrárne a potom ich postavia ďaleko od seba, zato nám kúsok od domovov" sa začína obyvateľom menších obcí trochu zajedať.

(Týmto by som rád pozdravil jednu pani z okolia Stuttgartu, ktorá mi popisovala, ako u nich doma už pred pár rokmi zabránili výstavbe veterníka na blízkom kopci, pretože by pritom boli poškodené zvyšky starorímske cesty.)

Skryť Vypnúť reklamu

Na najvyššej úrovni, tj. v spolkovej vláde, už vznikol kompromis, podľa ktorého by sa nikde v SRN nemali stavať veterníky bližšie ako 1000 metrov od najbližšieho zhluku aspon piatich obytných budov, alebo dokonca stavebných pozemkov, na ktorých sa s výstavbou bývania počíta.

Zástupcovia spolkových krajín sú však ostro proti; takéto obmedzenie by neumožnilo plynulý nárast podielu veternej energie na celkovej spotrebe. Ani veternému priemyslu sa to nepáči.

Takže predpokladaným stavom pre najbližšie obdobie je pat. Ostatne ako v rade ďalších civilizačných záležitosťou.

Hoci sú mi veterníky protivné, nemožno si nevšimnúť, že podobná paralýza sa dá vyvolať skoro všade; stačí dostatok zákonov a noriem, ktoré sa proti sebe navzájom dajú použiť na súde a následne ešte na odvolacom súde. Takýto stav sa asi dlhodobo udržať nedá, ale nedá sa ho ani ľahko zbaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte niečo málo k veternej energii, ako to vidím ja.

Ak opomeniem estetické dôvody, ktoré sú subjektívne (predstava dvestometrových veží nasadených niekde v Beskydách okolo Lysej hory - bleah!) - veterníky sú v princípe vylepšená staroveká technológia, len namiesto dreva sa dnes používa betón, oceľ a kompozity.

Ale na podstate veci to nič nemení, staroveké i stredoveké technológie boli napospol z hľadiska dnešných štandardov málo efektívne. Preto tiež Gréta celé týždne blúdi po Atlantiku a ešte k tomu potrebuje početnú posádku. A tiež na pevnine veje vetra niekedy príliš málo, niekedy zase príliš veľa, potom je potreba vrtule odstavovať, pretože inak by došlo k destabilizácii siete.

(Avšak výrobcovia za tento "prúd duchov", ktorý nikdy ani vyrobený nebol, rovnako dostanú zaplatené, za prvý kvartál roka 2019 vyše 360 ​​miliónov eur.)

Skryť Vypnúť reklamu

A zatiaľ ani Nemci, ani nikto iný, nemajú systém, pomocou ktorého by tú nadmerne vyrobenú energiu vedeli uložiť pre budúce použitie - ak nepočítame prečerpávacie vodné elektrárne, ktorých kapacita na dnešné veterné excesy dávno nestačí a ktoré vyžadujú úplne špecifickú konfiguráciu terénu, nachádzajúcu sa napospol na opačnej strane Nemecka než oblasti, kde fúka najviac. Takýto systém by celkové ekonomickosti veci zásadne pomohol, ale zatiaľ nie je.

Príde mi absurdné, že Európa s takou chuťou cúva od modernej technológie (atóm) k niečomu, čo je vo svojej podstate extrémne zastarané. Pritom sa ani nedá hovoriť o ktovieaké priateľskosti samotných veterníkov voči prírode. Práve teraz v Nemecku riešia otázku, čo vôbec urobiť s doslúžilými listami rotorov - sú to totiž kompozitné materiály, zmes plastov, uhlíkových nanovlákien a skla, ktoré je po skončení ich životnosti veľmi ťažké zase rozobrať na "prvočinitele".

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa odhadov nemeckého úradu pre životné prostredie porastie množstvo ťažko recyklovateľného odpadu z doslúžilých veterných elektrární až na 70-tisíc ton ročne. A prevádzkovatelia veterných elektrární ani nevytvárajú dostatočné rezervy k ich neskoršej demontáži a likvidácii. Teda niečo, čo atómové elektrárne mali dávno za povinnosť (aktuálne je vo fonde k demontáži atómových zariadení cez 24 miliárd eur).

To nie je úplne malý problém, ale uvažovanie fanúšikov je niekde inde. Celkom dobre ho vystihuje komentár, zaradený vo Spiegelu do sekcie "Wissenschaft", čiže veda: Svojimi žalobami ničíte našu budúcnosť!

Ach, ešte jedna, možno nesúvisiaca drobnosť na záver: na celonemeckom zjazde Zelených, ktorý prebehol pred pár dňami v Bielefelde, vzišla myšlienka sťažiť budúcu výstavbu rodinných domčekov. Vraj sa na nich spotrebuje príliš veľa materiálu. (Na veterníky nie?)

Skryť Vypnúť reklamu

Trebárs je to naozaj jediný dôvod; ale rovnako to vo mne budí dojem pomsty na oných tvrdohlavých dedinčanoch, ktorí nechcú prijať Jedinú Pravú Cestu Spasenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

16 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

14 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h