SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež František prisľúbil spoluprácu katolíckej cirkvi s thajskými budhistami

František na omši odsúdil zneužívanie žien a detí na sex.

Pápež František a najvyšší budhistický patriarcha Thajska Somdet Phra Sangkharata Sakonlamahasangkhaparrinayoka.Pápež František a najvyšší budhistický patriarcha Thajska Somdet Phra Sangkharata Sakonlamahasangkhaparrinayoka. (Zdroj: SITA/AP)

BANGKOK - Pápež František vo štvrtok počas návštevy Thajska prisľúbil, že katolícka cirkev bude vo väčšej miere spolupracovať s budhistami, ktorí v tejto krajine tvoria väčšinu obyvateľstva, s cieľom začať projekty venujúce sa chudobným obyvateľom a životnému prostrediu, informovala agentúra AP.

Pápež sa vo štvrtok stretol s najvyšším budhistickým patriarchom. Počas dvojdňovej návštevy Thajska František zároveň pochválil úsilie thajskej vlády v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

Thajsko má 69 miliónov obyvateľov, pričom ku katolíckemu vierovyznaniu sa hlási asi 388 000 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na omši odsúdil zneužívanie žien a detí na sex

Na omši, ktorú celebroval na Národnom štadióne v Bangkoku pred približne 60 000 veriacimi, František odsúdil vo štvrtok zneužívanie žien a detí na prostitúciu v Thajsku, ktoré je známe sexuálnou turistikou. Uviedol, že násilie, zneužívanie a zotročovanie predstavujú zlo, ktoré musí byť vykorenené.

Pápež v homílii spomenul zneužívanie žien a detí a útrapy utečencov a migrantov už druhýkrát v priebehu jedného dňa.

"Myslím tu na deti a ženy, ktoré sú obeťami prostitúcie a obchodovania s ľuďmi, ponížené, čo sa týka ich základnej ľudskej dôstojnosti," uviedol 82-ročný pápež podľa agentúry Reuters.

Pápeža predtým oficiálne privítali členovia thajskej vlády v sídle premiéra v Bangkoku, kde vystúpil s prejavom, v ktorom hovoril o mnohých humanitárnych otázkach.

Skryť Vypnúť reklamu

Svätý otec označil celosvetový problém utečencov za "dôležitú etickú otázku súčasnosti". Povedal, že problém sa netýka samotnej migrácie, ale pramení zo situácií, ktoré nútia ľudí utekať zo svojich domovov.

"Thajsko malo kedysi povesť krajiny, ktorá prijíma utečencov," povedal pápež. "Žiadam, aby spoločenstvá v každej krajine pri riešení problémov, ktoré vedú ľudí k úteku z krajiny, postupovali zodpovedne".

František dodal, že v súvislosti s otázkou utečencov by chcel upozorniť na ženy a deti, ktoré sú zneužívané a čelia "mnohým formám násilia a nútenej práce".

Pápež s Thajska v sobotu odcestuje do Japonska. Jeho návštevy v oboch týchto krajinách sú prvými pre hlavu katolíckej cirkvi od 80. rokov 20. storočia, keď tam zavítal Ján Pavol II.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.