BANGKOK - Pápež František vo štvrtok počas návštevy Thajska prisľúbil, že katolícka cirkev bude vo väčšej miere spolupracovať s budhistami, ktorí v tejto krajine tvoria väčšinu obyvateľstva, s cieľom začať projekty venujúce sa chudobným obyvateľom a životnému prostrediu, informovala agentúra AP.
Pápež sa vo štvrtok stretol s najvyšším budhistickým patriarchom. Počas dvojdňovej návštevy Thajska František zároveň pochválil úsilie thajskej vlády v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Thajsko má 69 miliónov obyvateľov, pričom ku katolíckemu vierovyznaniu sa hlási asi 388 000 ľudí.
Na omši odsúdil zneužívanie žien a detí na sex
Na omši, ktorú celebroval na Národnom štadióne v Bangkoku pred približne 60 000 veriacimi, František odsúdil vo štvrtok zneužívanie žien a detí na prostitúciu v Thajsku, ktoré je známe sexuálnou turistikou. Uviedol, že násilie, zneužívanie a zotročovanie predstavujú zlo, ktoré musí byť vykorenené.
Pápež v homílii spomenul zneužívanie žien a detí a útrapy utečencov a migrantov už druhýkrát v priebehu jedného dňa.
"Myslím tu na deti a ženy, ktoré sú obeťami prostitúcie a obchodovania s ľuďmi, ponížené, čo sa týka ich základnej ľudskej dôstojnosti," uviedol 82-ročný pápež podľa agentúry Reuters.
Pápeža predtým oficiálne privítali členovia thajskej vlády v sídle premiéra v Bangkoku, kde vystúpil s prejavom, v ktorom hovoril o mnohých humanitárnych otázkach.
Svätý otec označil celosvetový problém utečencov za "dôležitú etickú otázku súčasnosti". Povedal, že problém sa netýka samotnej migrácie, ale pramení zo situácií, ktoré nútia ľudí utekať zo svojich domovov.
"Thajsko malo kedysi povesť krajiny, ktorá prijíma utečencov," povedal pápež. "Žiadam, aby spoločenstvá v každej krajine pri riešení problémov, ktoré vedú ľudí k úteku z krajiny, postupovali zodpovedne".
František dodal, že v súvislosti s otázkou utečencov by chcel upozorniť na ženy a deti, ktoré sú zneužívané a čelia "mnohým formám násilia a nútenej práce".
Pápež s Thajska v sobotu odcestuje do Japonska. Jeho návštevy v oboch týchto krajinách sú prvými pre hlavu katolíckej cirkvi od 80. rokov 20. storočia, keď tam zavítal Ján Pavol II.