SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Obvinenie Jaroslava Naďa má súvisieť s kauzou Skripaľ, oznamovateľom je Balciar

Strana OĽaNO tvrdí, že ide o pomstu Balciara za to, že Naď sa vyjadroval k informáciám o Balciarovych luxusných nehnuteľnostiach.

BRATISLAVA - Trestné stíhanie Jaroslava Naďa z OĽaNO súvisí s kauzou Skripaľ, oznamovateľom údajného ohrozovania utajovanej skutočnosti je šéf Vojenského spravodajstva Ján Balciar.

Informoval o tom sám obvinený po jeho štvrtkovom výsluchu na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) s tým, že v rámci vyšetrovania ho odpočúvali, preverovali mu aj účty.

Trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti sa mal Jaroslav N. dopustiť pýtaním sa niekoho z "bezpečnostného prostredia" otázku súvisiacu s kauzou bývalého dôstojníka ruskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa. Odpoveď nedostal.

Skryť Vypnúť reklamu

Svoje obvinenie považuje za absurdné a nepodložené.

"Mne je kladené za vinu to, že tým, že som pôsobil na ministerstve obrany, som musel vedieť, že je taká informácia tajná," priblížil Jaroslav Naď.

Tvrdí, že práve tým, že mal previerku na najvyšší stupeň utajenia, by sa nikdy nepýtal otázky, ktoré by boli porušením zákona. Rovnako, že videl klamstvá vo výpovediach svedkov.

Za oznamovateľa údajných trestných činov označil šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Ten na Jaroslava N. podal ešte jedno trestné oznámenie, ktoré sa týka jeho niekdajšieho podnikania.

"Nikdy som netajil, že som bol analytik a mal som svoju súkromnú spoločnosť, kde som robil analýzy rôzneho druhu," doplnil Jaroslav N.

"Pán Balciar na mňa nasadil všetky možné prostriedky na to, aby na mňa niečo našiel a nenašiel nič, tak začal fabrikovať," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že má ísť napríklad o korumpovanie novinára v čase jeho šéfovania Slovenskému inštitútu pre bezpečnostnú politiku.

"Jeden novinár dlhodobo editoval texty učebníc, publikácií, internetových výstupov, začo si pravidelne dával faktúry, rádovo v stovkách eur raz za čas," vysvetlil Jaroslav N. s tým, že novinár pracoval pre neziskovú organizáciu pred aj po jeho pôsobení v inštitúte.

Jeho obhajca Daniel Lipšic považuje za zvláštne, že z rok trvajúceho odposluchu nevzišla žiadna trestnoprávna skutočnosť. Vzápätí dodal, že v spise sú iba zvukové nahrávky bez prepisov, bez ktorých sa nedajú odposluchy použiť ako dôkaz v trestnom konaní.

Lipšic tiež poznamenal, že trestné oznámenia Balciara "v mnohých veciach vôbec nekorešpondujú so zabezpečeným dôkazným materiálom". Myslí si preto, že premiér Peter Pellegriniho (Smer-SD) by mal byť obozretný pokiaľ ide o to, čo mu Balciar ukázal ako spravodajské výstupy.

Skryť Vypnúť reklamu

Matovič: Pomsta Balciara

Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý dianie spája s Naďovým angažovaním sa pri kauzách súčasného šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara, píše denník SME.

Ako obranný analytik sa totiž vyjadroval v sérii článkov portálu aktuality.sk, ktorý upozornil na podozrivé Balciarove majetky. Aj s rodinou vlastní napríklad byt v Bratislave, Rimavskej Sobote, v Chorvátsku, pričom okrem toho mu patrí aj pätnásť apartmánov na Táľoch v Nízkych Tatrách. V tejto lokalite taktiež stavia aj novú chatu.

Pôvod týchto majetkov vysvetľoval na jar Balciar aj parlamentnému výboru pre kontrolu obranného spravodajstva. O jeho viac ako dvadsať nehnuteľností sa už zaujímala aj NAKA.

Denník SME ešte pred troma rokmi upozornil, že Balciarovo meno sa spomína aj v správe o tunelovaní vojenských tajných služieb, ktorú spísal dnes už nebohý námestník riaditeľa služby Vladimír Suchodolinský. V spise stojí, že práve na Balciarovo meno chceli v službe pôvodne prepísať nehnuteľnosť, ktorá sa neskôr mala z evidencie služby vytratiť. Zrealizovať sa to podľa správy nepodarilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Balciar všetky obvinenia odmieta.

Ohrozovanie utajenej skutočnosti

Vyšetrovateľ NAKA obvinil z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti Jaroslava N.

"Podľa vyšetrovateľa mal J. N. žiadať utajované skutočnosti na ochranu záujmov Slovenskej republiky a následne ich vyzradiť ďalším osobám. Dôvody tejto jeho aktivity sú predmetom ďalšieho vyšetrovania," uviedla polícia.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) ešte v stredu ráno rozposlal tlačovú správu, v ktorej uisťoval, že odmieta, že by polícia konala účelovo.

O pár hodín neskôr už Pellegrini hlásil, že na piatok zvoláva kvôli Naďovi mimoriadne stretnutie bezpečnostnej rady štátu. Odvolal sa na to, že ako premiér má prístup k informáciám Vojenského spravodajstva, ale aj Slovenskej informačnej služby.

Skryť Vypnúť reklamu

„Naozaj ide o podstatne väčší rozsah jeho aktivít rôzneho typu, o ktorých teraz nemôžem hovoriť," vyhlásil Pellegrini s tým, že viac povie po piatkovom rokovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Podľa jeho slov ešte v nedeľu popoludní má mimoriadne zasadnúť vláda. "Materiál, ktorý prijali vedci, dnes zoberieme do úvahy a postupne ho budeme napĺňať podľa uznesení," povedal.

1 h
Antigénové testy na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 552-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch je stále na úrovni 20 percent.

3 h
Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

19 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

20 h