SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Netanjahu má nový problém. Prokurátor ho obvinil z podvodu a podplácania

Z radov opozície už sa začínajú ozývať hlasy, aby Netanjahu kvôli obvineniu odstúpil. Ide o prvý prípad, keď z korupcie obvinili úradujúceho izraelského premiéra.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. (Zdroj: TASR/AP)

TEL AVIV - Izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z podvodu, zneužitia dôvery a podplácania. Vo štvrtok to oznámilo ministerstvo spravodlivosti.

Netanjahu vinu odmieta. V histórii Izraela je to prvýkrát, čo bude musieť úradujúci predseda vlády čeliť obvineniu z korupcie, píše server idnes.cz.

Obvinenia sa týkajú troch na sebe nezávislých prípadov, v ktorých ide okrem iného o ovplyvňovanie vlastníkov médií a prijímanie štedrých darov výmenou za politické výhody.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor sa rozhodol vzniesť proti Netanjahuovi obvinenie vo všetkých troch prípadoch, v ktorých stíhanie vlani v decembri odporúčala polícia.

Na tlačovej konferencii povedal, že jeho krok je založený na dôkladnom zvážení dôkazov a že ho urobil úplne nestranne.

"Rozhodnutie vzniesť obvinenie som urobil s ťažkým srdcom, ale bezvýhradne," povedal Mandelblit.

Z radov opozície už sa začínajú ozývať hlasy, aby Netanjahu kvôli obvineniu odstúpil.

"Je to pre Izrael veľmi smutný deň," napísal na twitteri šéf centristickej formácie Modrá a biela Benny Ganca.

Netanjahu všetky obvinenia odmietol a vyhlásil, že bude aj naďalej stáť na čele Izraela. Informovala o tom agentúra AFP.

Dvojnásobný predseda izraelskej vlády v približne 15-minútovom prejave povedal, že všetky obvinenia z korupcie a porušenia dôvery, ktoré boli proti nemu v troch rôznych kauzách vznesené, sú vykonštruované a politicky motivované.

SkryťVypnúť reklamu

"To, čo sa tu deje, je pokus zvrhnúť premiéra. Cieľom vyšetrovania bolo vyhnať pravicu z vlády. Budem podľa litery zákona viesť túto krajinu aj naďalej. Nedovolím, aby lož zvíťazila," uviedol Netanjahu, ktorý zároveň zaútočil na svojich politických protivníkov a štátne inštitúcie, pričom políciu a súdnictvo obvinil zo zaujatosti.

Zákon premiéra na rezignáciu nenúti, bude sa však musieť vzdať vedenia ministerstiev zdravotníctva a sociálnych vecí, ktorá teraz riadi. V čele rezortov totiž podľa zákona obvinený politik stáť nesmie.

Najzávažnejšou kauzou je pre Netanjahua takzvaný prípad 4000, v ktorom ide o úplatkárstvo a ovplyvňovanie médií. Premiér podľa vyšetrovateľov uzavrel vzájomne výhodné partnerstvo s mediálnym magnátom Šaulom Elovičom, ktorý je väčšinovým vlastníkom telekomunikačnej spoločnosti Bezeq.

SkryťVypnúť reklamu

Tá prevádzkuje spravodajský server Walla a premiér podľa obvinenia firme zaistil výnosné regulačné opatrenia výmenou za priaznivé spravodajstvo o sebe a svojej vláde.

Ďalšie dve kauzy označené číslami 1000 a 2000 sa týkajú prijatia darov od priateľov z radov miliardárov výmenou za politické protislužby a ovplyvňovanie spravodajstva najčítanejšieho izraelského denníka Jediot Achronot.

Jeho vydavateľ Arnon Mozes podľa vyšetrovateľov za priaznivé spravodajstvo o Netanjahuovi získal od šéfa vlády sľub, že presadí právnu úpravu, ktorá by poškodila jeho najväčšieho konkurenta - list Israel Hajo.

Mandelblit so zverejnením svojho rozhodnutia ohľadom premiérovho stíhania vyčkával kvôli povolebnom vyjednávaním, ktoré trvajú od septembrových predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Pre premiéra obvinenia predstavuje obrovskú komplikáciu pri ďalšom vyjednávaní o vláde, ktoré vo štvrtok prezident zveril parlamentu.

Podľa analytikov existuje len veľmi malá šanca, že by parlament mohol uspieť potom, čo po septembrových voľbách nedokázal nájsť koaličných partnerov ani Netanjahu ako šéf strany Likud, ani jeho politický oponent Benny Ganc, predseda centristickej formácie Modrá a biela.

Ganca mal na zostavenie vlády čas do stredajšej polnoci miestneho času (23:00 SEČ), informovali izraelské médiá. Ešte pred vypršaním lehoty ale po telefóne informoval prezidenta Reuvena Rivlina, že sa mu to nepodarí.

V následnom televíznom prejave obvinil zo zlyhania rokovaní o utvorenie vlády Netanjahua. Ganc povedal, že urobil všetko pre to, aby mohla vzniknúť vláda založená na "rešpektu, morálke a hodnotách", citoval ho denník The Times of Israel.

SkryťVypnúť reklamu

Gancovým rozhodnutím Izrael vstupuje do obdobia dlhého 21 dní, v ktorom má akýkoľvek z kandidátov možnosť ukázať, že získal väčšinu na zostavenie vlády. Ak sa to nepodarí, budú vyhlásené nové voľby, od tohtoročnej jari už tretí.

V nich síce môže obvinený Netanjahu ako volebný líder a kandidát na premiéra naďalej usilovať o víťazstvo, jeho pozícia však bude značne oslabená. V strane Likud sa už ozývajú hlasy, že Netanjahua by mal v kresle predsedu niekto nahradiť.

Podľa denníka The Times of Israel môže trvať až sedem mesiacov, než bude Netanjahu formálne obžalovaný. Pokiaľ ho nakoniec súd uzná vinným, hrozí mu v prípade úplatkárstva až desať rokov väzenia, za podvod a zneužitie dôvery môže skončiť za mrežami až na tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu