SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Šesť týždňov bezradnosti nad vrakom elektroauta v Rakúsku. Batériu vybrali až experti Tesly

Havária v praxi jasne ukázala, aké doposiaľ neznáme problémy nehody elektrických vozidiel spôsobujú.

Vrak Tesly.Vrak Tesly. (Zdroj: Bernhard Geisler, feuerwerh.tirol)


SALZBURG - Približne šesť týždňov stáli trosky zhoreného elektromobilu Tesla bez hnutia v odťahovom areáli tirolského Walchsee. Nikto totiž nevedel, ako naložiť s 600-kilogramovou lítium-iónovou batériou, ktorá vo vraku zostala.

Vymontovali ju až odborníci Tesly, ktoré spoločnosť poslala. Havária v niekoľkotisícové rakúskej obci zo začiatku októbra vzbudila nemalú pozornosť v mnohých krajinách sveta, píše server echo24.cz.

V praxi totiž jasne ukázala, aké doposiaľ neznáme problémy nehody elektrických vozidiel spôsobujú.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom pre hasičov bolo už samotné hasenie auta, v ktorom havaroval miestnej vodič. Vrak bolo potom nutné na tri dni ponoriť do špeciálneho chladiaceho kontajnera, ktorý bol v Tirolsku len jeden.

Trosky Tesly však nakoniec zostali v kontajneri oveľa dlhšie. O vybratí batérie informovala rakúska verejnoprávna stanica ORF a ďalšie tamojšie médiá.

K vymontovaniu akumulátora došlo tento týždeň v stredu. Oneskorenie medzi samotnou nehodou a vybratím bola zapríčinená tým, že ani výrobca a ani iné špecializované firmy si s celou situáciou nevedeli rady.

Experti okrem iného uvádzali, že sa zatiaľ málo vie o nebezpečných látkach obsiahnutých v batérii. Navyše firma, na ktorú Tesla problémy s likvidáciou auta previedla, sa v tej dobe vyjadrila, že na to zatiaľ nemá potrebné osvedčenie od ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia sú zo zákona povinní sa o vrak postarať, Tesla k tomu má v jednotlivých krajinách partnerské firmy. Rakúsky denník Krone píše o "preťahovaní sa" medzi Rakúšanmi a Teslou. Ďalší rakúsky denník Der Standard hovorí o "fraške".

Tesla chce teraz prísť na to, ako sa objemné batérie šetrne zbaviť, všetky miestne podniky špecializujúca sa na likvidáciu odpadu to odmietli.

Celú situáciu komplikuje konštrukcia dnešných elektromobilov. Tie totiž obsahujú lítium-iónové akumulátory, ktoré sa skladajú z veľkého množstva článkov.

Súvisiaci článok Nabúranú Teslu hasili tri dni a stále nevedia, čo s ňou Čítajte 

Akonáhle je jeden poškodený, dôjde k sérii elektrických skratov, ktoré požiar neustále rozširujú. Ich výhodou je vysoká hustota energie, pri nesprávnom používaní alebo poškodení sa však môže ľahko vznietiť. Ich recyklácia či bezpečná likvidácia je potom zatiaľ vcelku obtiažna a nákladná.

SkryťVypnúť reklamu

Na problém lítium-iónových batérií nielen v elektromobiloch upozornil nedávno prezident Zväzu rakúskych spoločností pre nakladanie s odpadmi (VOEB) Hans Roth.

Tento typ akumulátora sa bežne osadzuje do prístrojov, ktoré používame každý deň - ide v zásade o všetku dnešnú prenosnú elektroniku, napríklad mobilné telefóny. Podľa Rotha ľudia svoje prístroje, ktoré doslúžia, často vyhodia do zmesového odpadu. Tam akumulátory spôsobujú požiare a následné zranenia pracovníkov firiem odpadového hospodárstva, ktorí ich hasia.

"Táto situácia je neúnosná," citoval denník Die Presse rozhorčeného Rotha.

"Batérie všetkého druhu nesmú nikdy skončiť v kontajneri na zmesový odpad, ale musia sa odovzdať do obchodu alebo do zberného dvora," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štúdie, ktorú si jeho asociácie nechala vypracovať, vie o nebezpečnosti lítiových batérií len asi každý tretí Rakúšan.

"Lítiové batérie sú najväčšou výzvou tohto odvetvia za posledných 40 rokov," nechal sa počuť Roth, podľa ktorého je majetková škoda spôsobená neopatrným nakladaním s týmito batériami obrovská. "Takto to nemôže pokračovať," uviedol.

Poškodený automobil Tesla patril Dominikovi Freymuthovi, ktorý v ňom v októbri mieril z Mníchova do Salzburgu. Počas cesty však nabúral autom do stromu a jeho vozidlo začalo horieť.

Hasenie bolo podľa slov veliteľa hasičského zboru v Kitzbüheli Bernharda Geislera o dosť zložitejšie ako v prípade auta s bežným spaľovacím motorom. V akcii bolo nasadených 50 hasičov a špeciálny kontajner, ktorý vozidlo chladil tri dni v 11-tisícoch litroch vody.

SkryťVypnúť reklamu

O priebehu akcie obšírnejšie informoval napríklad server Kronen Zeitung.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu