SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Corbynova revolúcia. Labouristi sľubujú znárodňovanie a väčšie míňanie

Podľa vo štvrtok zverejneného prieskumu by hlasovanie vyhrali vládni konzervatívci s podporou 44 percent voličov, labouristi by skončili s výrazným odstupom na druhom mieste (28 percent).

Radikálny socialistický plán pre Britániu predstavil predseda strany Jeremy Corbyn. Radikálny socialistický plán pre Britániu predstavil predseda strany Jeremy Corbyn. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí labouristi tri týždne pred parlamentnými voľbami predstavili svoj program. Líder Jeremy Corbyn dokument vo štvrtok označil za "najradikálnejší a najambicióznejší plán" na premenu Veľkej Británie za posledných niekoľko desiatok rokov. Zahraničné agentúry program popisujú ako výrazne ľavicový a socialistický, píše server idnes.cz.

Najsilnejšia opozičná strana sa snaží, aby decembrové voľby neboli len o brexite. Navrhuje zvýšenie miezd vo verejnom sektore, vyššie firemné dane, dôslednejší boj proti klimatickým zmenám či znárodnenie častí infraštruktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Predčasné parlamentné voľby, ktoré by mali okrem iného vyriešiť pat okolo plánovaného odchodu Británie z Európskej únie, sa uskutočnia 12. decembra.

Podľa vo štvrtok zverejneného prieskumu agentúry Ipsos MORI by hlasovanie teraz vyhrali vládni konzervatívci premiéra Borisa Johnsona s podporou 44 percent voličov. Labouristi by skončili s výrazným odstupom na druhom mieste (28 percent).

Corbyn volebný program predstavil v Birminghame. "Labouristický program je programom nádeje ..., ktorý prinesie skutočnú zmenu. Je plný populárnych opatrení, ktoré politický establishment blokoval celú generáciu," dodal.

Labouristi sľubujú okrem iného koniec úsporných opatrení, ktoré zaviedli konzervatívne vlády. Nové investície by mali podľa nich presiahnuť sumu 80 miliárd libier (2,4 bilióna korún).

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že by najsilnejšia opozičná strana vyhrala decembrové voľby, chce vyjednať s Európskou úniou novou brexitovú dohodu, ktorú by následne predložila na schválenie voličom v referende. Ľudia by pritom mohli hlasovať aj pre zotrvanie v EÚ.

Škótsko potrebuje investície, nie ďalšie referendum o nezávislosti, stojí v labouristickom programe. Podľa Corbyna preto nie je ďalšie ľudové hlasovanie v Škótsku "prioritou".

Corbyn v Birminghame pokračoval v útokoch na bohatých a mocných.

"Ak by si bankári, miliardári a establishment mysleli, že ... si nás môžu kúpiť, že sa vlastne nič nezmení, tak by na nás tak zúrivo neútočili," povedal okrem iného labouristický líder.

Znárodniť by podľa svojho programu labouristi chceli časť telekomunikačného gigantu BT. Splniť tým zamýšľajú jeden zo svojich najambicióznejších sľubov: internetové širokopásmové pripojenie zdarma pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Do štátnych rúk by sa mali vrátiť tiež železnice, voda a pošta. Miliardy zo štátneho rozpočtu by podľa strany mali putovať do zdravotníctva, školstva a dopravy.

Podporiť chcú labouristi aj sociálne bývanie. V programe je napríklad aj sľub zrušenia školného na univerzitách či zníženie počtu pracovných dní v týždni.

O deň skôr ako labouristi predstavili svoj volebný program Liberálni demokrati, ktorým prieskumy prisudzujú tretie miesto so ziskom zhruba pätnástich percent hlasov. Ich hlavné heslo znie: Stop Brexit.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu