SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Corbynova revolúcia. Labouristi sľubujú znárodňovanie a väčšie míňanie

Podľa vo štvrtok zverejneného prieskumu by hlasovanie vyhrali vládni konzervatívci s podporou 44 percent voličov, labouristi by skončili s výrazným odstupom na druhom mieste (28 percent).

Radikálny socialistický plán pre Britániu predstavil predseda strany Jeremy Corbyn. Radikálny socialistický plán pre Britániu predstavil predseda strany Jeremy Corbyn. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí labouristi tri týždne pred parlamentnými voľbami predstavili svoj program. Líder Jeremy Corbyn dokument vo štvrtok označil za "najradikálnejší a najambicióznejší plán" na premenu Veľkej Británie za posledných niekoľko desiatok rokov. Zahraničné agentúry program popisujú ako výrazne ľavicový a socialistický, píše server idnes.cz.

Najsilnejšia opozičná strana sa snaží, aby decembrové voľby neboli len o brexite. Navrhuje zvýšenie miezd vo verejnom sektore, vyššie firemné dane, dôslednejší boj proti klimatickým zmenám či znárodnenie častí infraštruktúry.

Skryť Vypnúť reklamu

Predčasné parlamentné voľby, ktoré by mali okrem iného vyriešiť pat okolo plánovaného odchodu Británie z Európskej únie, sa uskutočnia 12. decembra.

Podľa vo štvrtok zverejneného prieskumu agentúry Ipsos MORI by hlasovanie teraz vyhrali vládni konzervatívci premiéra Borisa Johnsona s podporou 44 percent voličov. Labouristi by skončili s výrazným odstupom na druhom mieste (28 percent).

Corbyn volebný program predstavil v Birminghame. "Labouristický program je programom nádeje ..., ktorý prinesie skutočnú zmenu. Je plný populárnych opatrení, ktoré politický establishment blokoval celú generáciu," dodal.

Labouristi sľubujú okrem iného koniec úsporných opatrení, ktoré zaviedli konzervatívne vlády. Nové investície by mali podľa nich presiahnuť sumu 80 miliárd libier (2,4 bilióna korún).

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade, že by najsilnejšia opozičná strana vyhrala decembrové voľby, chce vyjednať s Európskou úniou novou brexitovú dohodu, ktorú by následne predložila na schválenie voličom v referende. Ľudia by pritom mohli hlasovať aj pre zotrvanie v EÚ.

Škótsko potrebuje investície, nie ďalšie referendum o nezávislosti, stojí v labouristickom programe. Podľa Corbyna preto nie je ďalšie ľudové hlasovanie v Škótsku "prioritou".

Corbyn v Birminghame pokračoval v útokoch na bohatých a mocných.

"Ak by si bankári, miliardári a establishment mysleli, že ... si nás môžu kúpiť, že sa vlastne nič nezmení, tak by na nás tak zúrivo neútočili," povedal okrem iného labouristický líder.

Znárodniť by podľa svojho programu labouristi chceli časť telekomunikačného gigantu BT. Splniť tým zamýšľajú jeden zo svojich najambicióznejších sľubov: internetové širokopásmové pripojenie zdarma pre všetkých.

Skryť Vypnúť reklamu

Do štátnych rúk by sa mali vrátiť tiež železnice, voda a pošta. Miliardy zo štátneho rozpočtu by podľa strany mali putovať do zdravotníctva, školstva a dopravy.

Podporiť chcú labouristi aj sociálne bývanie. V programe je napríklad aj sľub zrušenia školného na univerzitách či zníženie počtu pracovných dní v týždni.

O deň skôr ako labouristi predstavili svoj volebný program Liberálni demokrati, ktorým prieskumy prisudzujú tretie miesto so ziskom zhruba pätnástich percent hlasov. Ich hlavné heslo znie: Stop Brexit.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Celoplošné testovanie musí podľa Čaputovej prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov

Prezidentka taktiež vyzvala k tomu, aby po celoplošnom testovaní nebolo ohrozené fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.
História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.