SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Čia to bude vina, až sa bojovníci Islamského štátu vrátia späť do Európy?

Existuje reálna možnosť, že Islamský štát sa bude schopný znovu sformovať vďaka hordám oslobodených džihádistov, ktorí sa znovu zaradia k svojim pôvodným jednotkám.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Odvtedy, čo sa Američanmi vedenej koalícii podarilo zničiť väčšinu Islamského štátu, ostala nevyriešená jedna zásadná otázka: čo robiť s tisíckami bojovníkov Islamského štátu, ktorí boli zajatí a sú teraz držia v detenčných centrách vedených Kurdmi, píše Con Coughlin v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Tento problém je závažný najmä s ohľadom na asi 2 500 zahraničných bojovníkov - väčšina z nich sú držitelia európskych pasov - a ich rodinných príslušníkov, ktorí opustili svoje domovské krajiny, aby bojovali za Islamský štát.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si uvedomíme hĺbku ich zrady - obrátili sa chrbtom k zemi, kde vyrástli a ktorá sa o ne starala, aby sa pripojili k Islamskému štátu - je úplne pochopiteľné, že sa západné vlády zhrozili, keď porazení bojovníci Islamského štátu a ich rodiny oznámili, že sa chcú vrátiť domov.

Napríklad v Británii sa veľa diskutovalo o prípade Shamimy Begum, ktorá ako 15-ročná opustila svoj domov vo východnom Londýne, aby sa stala manželkou bojovníka Islamského štátu.

Začiatkom tohto roka sa objavila v zlom stave v Kurdmi spravovanom tábore a odtiaľ vzrušene volala, aby jej povolili vrátiť sa domov napriek tomu, že jej britská vláda medzitým odobrala jej britské občianstvo.

Na svoju požiadavku dostala stručnú správu, v ktorej Londýn trval na tom, že tým, že sa rozhodla pripojiť k zakázanej teroristickej organizácii, ktorej hlavným cieľom je vykonávať teroristické útoky na britské ciele, stratila právo byť britskú občiankou.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietavé stanovisko britskej vlády sa dočkalo podpory širokej verejnosti. Tento postoj bol zjavný aj v ostatných európskych krajinách, ako napríklad vo Francúzsku, z ktorej mnoho jej občanov odcestovalo do Sýrie a Iraku a vstúpilo do služieb Islamského štátu.

Elementárna nechuť európskych vlád mať čokoľvek spoločné s tými, ktorí odišli zo svojich domovských krajín, aby bojovali za Islamský štát, je úplne pochopiteľná.

Tento postoj však vôbec nerieši problém mnohých zahraničných bojovníkov zadržiavaných v kurdských táboroch, ktorí teraz v dôsledku tureckého vojenského vpádu do severnej Sýrie môžu utiecť a znova sa pripojiť k Islamskému štátu.

Tento problém Trumpovu administratívu zaiste trápil už dlho predtým než turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal svoju vojenskú ofenzívu proti milíciám sýrskych Kurdov v severnej Sýrii, kde boli bojovníci Islamského štátu zadržiavaní.

SkryťVypnúť reklamu

Washington rýchlo prijal zodpovednosť za tých pár svojich občanov, ktorí dobrovoľne bojovali za Islamský štát, repatrioval ich do USA a začal ich trestne stíhať.

Americkí úradníci dúfali, že keď USA pôjdu príkladom, tak sa Európania nechajú presvedčiť a svojich občanov repatriují.

Americký prezident Donald Trump osobne niekoľkokrát apeloval na európskych lídrov, aby prevzali zodpovednosť za svojich občanov, ktorí bojovali za Islamský štát.

Potom, čo Európania tento krok odmietli s odôvodnením, že ich návrat domov by zvýšil riziko islamom inšpirovaných teroristických útokov, im Donald Trump pohrozil, že týchto zahraničných bojovníkov bez nejakých okolkov vyhodí na hraniciach príslušných európskych krajín.

Teraz sa v dôsledku Erdoganovej vojenskej invázie do severnej Sýrie obavy Washingtonu naplnili. Väčšina zajatých bojovníkov islamského štátu je držaná v táboroch ďaleko od vojenského konfliktu medzi Turkami a Kurdmi, ako napríklad v rozľahlom internačnom tábore Al-Hol vo východnej Sýrii.

SkryťVypnúť reklamu

Už sa však objavili správy, že bojovníci Islamského štátu utiekli z detenčného zariadenia v severnej Sýrii. Navyše kurdskí velitelia zodpovední za stráženie internačných táborov v iných častiach Sýrie varovali, že musia preskupiť svojich vojakov, aby pomohli obrane kurdského územia pred postupom Turkov, tým vzrastá pravdepodobnosť, že väčšie množstvo bojovníkov islamského štátu využije situáciu k úteku.

Teraz existuje veľmi reálna možnosť, že Islamský štát, ktorý pred jednoduchým rokom utrpel katastrofálnu porážku - zničenie svojho takzvaného kalifátu - sa bude schopný znovu sformovať vďaka hordám oslobodených džihádistov z Európy i odinakiaľ, ktorí sa znovu zaradia k svojim pôvodným jednotkám.

Ak sa tak stane a Islamskému štátu sa podarí zorganizovať novú vlnu teroristických útokov proti západným cieľom, budú európski lídri môcť obviňovať z odmietnutia prevzatia zodpovednosti za činy svojich občanov, bez ohľadu na to ako sú hanebné, len sami seba.

SkryťVypnúť reklamu

Con Coughlin je redaktor denníka The Daily Telegraph špecializujúca sa na obranu a zahraničné udalosti a významný spolupracovník Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu