SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Ľudia si vysoko cenia slobody, ktoré získali po Novembri '89

Za najpozitívnejšiu zmenu považujú respondenti možnosť študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia

Ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne začali odstraňovať 11. decembra 1989. O likvidácii rozhodla Federálna vláda ČSSR tam, kde si to "vyžaduje rozširovanie turistického ruchu a styk pohraničných oblastí pri zachovaní nevyhnutných potrieb obrany".Ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne začali odstraňovať 11. decembra 1989. O likvidácii rozhodla Federálna vláda ČSSR tam, kde si to "vyžaduje rozširovanie turistického ruchu a styk pohraničných oblastí pri zachovaní nevyhnutných potrieb obrany". (Zdroj: archív TASR)

KOŠICE - Ľudia vysoko oceňujú slobody, ktoré získali po Novembri '89 a Nežná revolúcia je kľúčovou a prelomovou udalosťou v rámci našich moderných dejín.

Uviedla to sociologička a spoluzakladateľka Inštitútu verejných otázok (IVO) Zora Bútorová na prezentácii výsledkov sociologického výskumu Tridsať rokov od pádu komunizmu na Katedre britských a amerických štúdií Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Ide o reprezentatívny výskum, ktorý sa robil na Slovensku na jar v roku 2019, ale čerpali sme aj z výsledkov iných výskumov. Plus sme pracovali aj s výsledkami takzvaných focus skupín - kvalitatívneho výskumu, kde sme sa zhovárali s ľuďmi žijúcimi vo viacerých lokalitách na Slovensku, konkrétne v Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote, Prievidzi a Bratislave o tom, ako oni vidia ten vývoj za posledných 30 rokov,“ uviedla Bútorová.

Ako sa uvádza vo výsledkoch výskumu, novembrové udalosti sú považované za prelomové a väčšina obyvateľov vníma vývoj za posledných 30 rokov pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pozitívnejšie však vníma verejnosť napríklad Slovenské národne povstanie či vznik Slovenskej republiky. Zaujímavé je aj porovnanie s českou verejnosťou.

„Dlhodobo z výskumov vieme, že Česi hodnotia Novembri '89 priaznivejšie a pre nich patrí Nežná revolúcia spolu s prvou Československou republikou k top udalostiam,“ uviedla Bútorová.

Možnosti študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia, náboženská sloboda či možnosť vyjadrenia svojho názoru, považujú respondenti za najpozitívnejšiu zmenu. Na druhej strane im podľa výskumu najviac chýbajú sociálne istoty, bezpečnosť občanov či lepšie zdravotníctvo.

„Tých 30 rokov je pre Slovensko kardinálne dôležitých, pretože také dlhé a súvisle obdobie slobody sme nikdy nemali a môžeme si povedať, že ten November stál za to. Áno, demokracia je občas aj pokrivená, ale možnosť slobodne sa rozhodovať je stále tu,“ uviedol sociológ Martin Bútora.

Doplnil, že po revolúcii sa podarilo nastoliť základne piliere demokracie, a to zavedenie iného režimu, zakotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore a otvorenie možností o rozhodovaní, kam krajina bude smerovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo sa menej podarilo, je nejakým spôsobom zapojiť ľudí do spoluvládnutia,“ uzavrel Bútora.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu