SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ľudia si vysoko cenia slobody, ktoré získali po Novembri '89

Za najpozitívnejšiu zmenu považujú respondenti možnosť študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia

Ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne začali odstraňovať 11. decembra 1989. O likvidácii rozhodla  Federálna vláda ČSSR tam, kde si to "vyžaduje rozširovanie turistického ruchu a styk pohraničných oblastí pri zachovaní nevyhnutných potrieb obrany".Ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne začali odstraňovať 11. decembra 1989. O likvidácii rozhodla Federálna vláda ČSSR tam, kde si to "vyžaduje rozširovanie turistického ruchu a styk pohraničných oblastí pri zachovaní nevyhnutných potrieb obrany". (Zdroj: archív TASR)

KOŠICE - Ľudia vysoko oceňujú slobody, ktoré získali po Novembri '89 a Nežná revolúcia je kľúčovou a prelomovou udalosťou v rámci našich moderných dejín.

Uviedla to sociologička a spoluzakladateľka Inštitútu verejných otázok (IVO) Zora Bútorová na prezentácii výsledkov sociologického výskumu Tridsať rokov od pádu komunizmu na Katedre britských a amerických štúdií Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Ide o reprezentatívny výskum, ktorý sa robil na Slovensku na jar v roku 2019, ale čerpali sme aj z výsledkov iných výskumov. Plus sme pracovali aj s výsledkami takzvaných focus skupín - kvalitatívneho výskumu, kde sme sa zhovárali s ľuďmi žijúcimi vo viacerých lokalitách na Slovensku, konkrétne v Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote, Prievidzi a Bratislave o tom, ako oni vidia ten vývoj za posledných 30 rokov,“ uviedla Bútorová.

Ako sa uvádza vo výsledkoch výskumu, novembrové udalosti sú považované za prelomové a väčšina obyvateľov vníma vývoj za posledných 30 rokov pozitívne.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako pozitívnejšie však vníma verejnosť napríklad Slovenské národne povstanie či vznik Slovenskej republiky. Zaujímavé je aj porovnanie s českou verejnosťou.

„Dlhodobo z výskumov vieme, že Česi hodnotia Novembri '89 priaznivejšie a pre nich patrí Nežná revolúcia spolu s prvou Československou republikou k top udalostiam,“ uviedla Bútorová.

Možnosti študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia, náboženská sloboda či možnosť vyjadrenia svojho názoru, považujú respondenti za najpozitívnejšiu zmenu. Na druhej strane im podľa výskumu najviac chýbajú sociálne istoty, bezpečnosť občanov či lepšie zdravotníctvo.

„Tých 30 rokov je pre Slovensko kardinálne dôležitých, pretože také dlhé a súvisle obdobie slobody sme nikdy nemali a môžeme si povedať, že ten November stál za to. Áno, demokracia je občas aj pokrivená, ale možnosť slobodne sa rozhodovať je stále tu,“ uviedol sociológ Martin Bútora.

Doplnil, že po revolúcii sa podarilo nastoliť základne piliere demokracie, a to zavedenie iného režimu, zakotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore a otvorenie možností o rozhodovaní, kam krajina bude smerovať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Čo sa menej podarilo, je nejakým spôsobom zapojiť ľudí do spoluvládnutia,“ uzavrel Bútora.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.
Slovensko

Na Slovensku pribudlo v pondelok 901 nakazených

Vyšetrili 5899 ľudí. Pomer nakazených k testovaným klesol v pondelok na 15 percent.

Zahraničie

Senát schválil nomináciu Barrettovej na sudkyňu najvyššieho súdu

Znamená to, že na tejto najvyššej súdnej inštancii USA majú konzervatívci prevahu nad liberálmi v pomere 6:3, čo je najvýraznejší názorový posun za uplynulých 30 rokov.

Americký prezident Donald Trump a sudkyňa Amy Coney Barrettová.