SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ľudia si vysoko cenia slobody, ktoré získali po Novembri '89

Za najpozitívnejšiu zmenu považujú respondenti možnosť študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia

Ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne začali odstraňovať 11. decembra 1989. O likvidácii rozhodla  Federálna vláda ČSSR tam, kde si to "vyžaduje rozširovanie turistického ruchu a styk pohraničných oblastí pri zachovaní nevyhnutných potrieb obrany".Ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne začali odstraňovať 11. decembra 1989. O likvidácii rozhodla Federálna vláda ČSSR tam, kde si to "vyžaduje rozširovanie turistického ruchu a styk pohraničných oblastí pri zachovaní nevyhnutných potrieb obrany". (Zdroj: archív TASR)

KOŠICE - Ľudia vysoko oceňujú slobody, ktoré získali po Novembri '89 a Nežná revolúcia je kľúčovou a prelomovou udalosťou v rámci našich moderných dejín.

Uviedla to sociologička a spoluzakladateľka Inštitútu verejných otázok (IVO) Zora Bútorová na prezentácii výsledkov sociologického výskumu Tridsať rokov od pádu komunizmu na Katedre britských a amerických štúdií Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Ide o reprezentatívny výskum, ktorý sa robil na Slovensku na jar v roku 2019, ale čerpali sme aj z výsledkov iných výskumov. Plus sme pracovali aj s výsledkami takzvaných focus skupín - kvalitatívneho výskumu, kde sme sa zhovárali s ľuďmi žijúcimi vo viacerých lokalitách na Slovensku, konkrétne v Spišskej Novej Vsi, Rimavskej Sobote, Prievidzi a Bratislave o tom, ako oni vidia ten vývoj za posledných 30 rokov,“ uviedla Bútorová.

Ako sa uvádza vo výsledkoch výskumu, novembrové udalosti sú považované za prelomové a väčšina obyvateľov vníma vývoj za posledných 30 rokov pozitívne.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako pozitívnejšie však vníma verejnosť napríklad Slovenské národne povstanie či vznik Slovenskej republiky. Zaujímavé je aj porovnanie s českou verejnosťou.

„Dlhodobo z výskumov vieme, že Česi hodnotia Novembri '89 priaznivejšie a pre nich patrí Nežná revolúcia spolu s prvou Československou republikou k top udalostiam,“ uviedla Bútorová.

Možnosti študovať, pracovať alebo cestovať do zahraničia, náboženská sloboda či možnosť vyjadrenia svojho názoru, považujú respondenti za najpozitívnejšiu zmenu. Na druhej strane im podľa výskumu najviac chýbajú sociálne istoty, bezpečnosť občanov či lepšie zdravotníctvo.

„Tých 30 rokov je pre Slovensko kardinálne dôležitých, pretože také dlhé a súvisle obdobie slobody sme nikdy nemali a môžeme si povedať, že ten November stál za to. Áno, demokracia je občas aj pokrivená, ale možnosť slobodne sa rozhodovať je stále tu,“ uviedol sociológ Martin Bútora.

Doplnil, že po revolúcii sa podarilo nastoliť základne piliere demokracie, a to zavedenie iného režimu, zakotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore a otvorenie možností o rozhodovaní, kam krajina bude smerovať.

Skryť Vypnúť reklamu

„Čo sa menej podarilo, je nejakým spôsobom zapojiť ľudí do spoluvládnutia,“ uzavrel Bútora.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

15 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

13 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h