SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Takmer polovica výnosov z výberu mýta končí na účte spoločnosti SkyToll

Za deväť rokov jeho prevádzky odišla na účet SkyTollu takmer polovica, presne 760 miliónov eur.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Len desať percent z elektronického výberu mýta za užívanie spoplatnených úsekov diaľnic a ciest pre vozidlá nad 3,5 tony bolo v rokoch 2014 až 2018 použitých na výstavbu nových diaľnic.

Z jedného eura z výberu mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) a 48 centov išlo na účet spoločnosti SkyToll, a. s., ktorá mýtny systém na Slovensku prevádzkuje od roku 2010. Sedem centov dostávajú ďalší zmluvní partneri.

Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorá bola zameraná na fungovanie mýtneho systému. Informoval o tom v piatok NKÚ v tlačovej správe.

Úrad na základe kontroly upozorňuje na neefektívne a nehospodárne nastavený systém aj na vážne riziká do budúcnosti. Tie súvisia s vlastníctvom celého technického zázemia pri výbere mýta a z toho vyplývajúce obmedzené možnosti, ktoré má NDS pri rozhodovaní o prevádzkovateľovi mýta po roku 2022, kedy zmluva so SkyToll-om skončí.

SkryťVypnúť reklamu

Systém distribúcie príjmov z mýta je z pohľadu národnej autority pre externú kontrolu neefektívny, nehospodárny a neprispieva k napĺňaniu hlavného zmyslu mýtneho systému, aby poplatky tých, ktorí využívajú diaľnice, rýchlostné cesty a cesty prvej triedy, prispievali významnou mierou k ich údržbe a výstavbe novej cestnej infraštruktúry.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR zareagovalo, že aktuálne platná zmluva na prevádzku mýtneho systému bola podpísaná ešte v čase prvej vlády strany Smer. "Nezmenil ju ani žiadny z nasledujúcich dvoch ministrov a aj súčasný minister ju zdedil aj s podmienkami prerozdelenia výnosov. Keďže je platná do roku 2022, nemôže ju nijako meniť," uviedol rezort dopravy pre agentúru SITA. "O novom, výhodnejšom nastavení prerozdeľovania príjmov z prevádzky mýtneho systému tak bude možné rozhodnúť až po skončení aktuálne platnej zmluvy na základe novej súťaže na prevádzkovateľa, čo bude už úloha novej vlády," dodalo ministerstvo.

Platby mýta za deväť rokov jeho prevádzky od roku 2010 do roku 2018 dosiahli viac ako 1,576 mld. eur. Z tejto sumy odišlo na účet SkyTollu 48 %, teda 760 mil. eur.

SkryťVypnúť reklamu

Táto suma podľa NKÚ bola už v roku 2018 vyššia o 44 mil. eur ako bola určená cena za komplexné služby výberu mýta za roky 2010 až 2022. Na účty iných zmluvných partnerov odišlo z výberu mýta 108 mil. eur a zvyšnú sumu 709 mil. eur získala NDS.

NKÚ preto upozorní vládu, že takmer polovica výnosu mýta na základe zmluvy a jej dodatkov ide do spoločnosti SkyToll.

Za kontrolované obdobie rokov 2014 až 2018 NDS z mýtneho systému získala 967 mil. eur, no na výstavbu nových úsekov diaľnic a rýchlostných ciest použila len 97 mil. eur. Za to sa podľa prepočtov úradu mohlo postaviť 2 až 12 kilometrový úsek novej diaľnice.

Pri kontrole použitia čistého výnosu z mýta NDS-kou sa ukázalo, že sa v plnej miere neplní uznesenie vlády z roku 2013, ktoré ukladalo spoločnosti, aby po splatení investičných nákladov na budovanie mýta celý čistý výnos išiel na rozvoj cestnej infraštruktúry vo vlastníctve NDS.

SkryťVypnúť reklamu

NKÚ upozorní vládu, že spoločnosť ani v období, kedy sú investičné náklady budovania mýta splatené, nepoužíva čistý výnos v zmysle tohto zámeru.

Za roky 2014 až 2018 bol čistý výnos mýta viac ako 474 mil. eur, z čoho NDS na pokrytie svojich nákladov použila 123 mil. eur, teda o 26 mil. eur viac ako išlo na budovanie diaľnic. Ide o sumu, ktorá v logike mýtneho systému mala byť použitá na rozvoj cestnej infraštruktúry a nie na potreby NDS.

NKÚ preto odporúča stanoviť záväzné limity pre NDS na použitie čistého výberu mýta.

"Národná kontrolná inštitúcia na základe kontrolných zistení konštatuje, že systém distribúcie elektronického výberu mýta neplní svoj základný cieľ a len minimálne prispieva k výstavbe nových diaľnic a rýchlostných ciest. Primárnym zdrojom financovania výstavby nových diaľnic a rýchlostných ciest naďalej ostávajú eurofondy s finančným príspevkom zo štátneho rozpočtu," uviedol NKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolóri vidia riziko, ktoré sa môže výrazne prejaviť v prípade väčšieho zníženia, či ukončenia možnosti čerpania zdrojov z európskych fondov a Slovensko by tak nemuselo byť schopné generovať dostatok vlastných zdrojov na kľúčové verejné investície súvisiace s modernizáciou infraštruktúry.

Druhou výrazne problematickou oblasťou je podľa úradu vlastníctvo majetku v rámci systému mýta.

"Štát, ktorý prostredníctvom NDS zaplatil za vybudovanie mýtneho systému 256 mil. eur, nevlastní nielen technické zariadenia, ale ani systém ako taký. Mýtny systém je aj po jeho zaplatení NDS vo vlastníctve SkyToll," upozorňuje NKÚ.

To je podľa neho v rozpore s princípmi hospodárnosti a otázkou je tiež možné porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku zo strany kľúčových manažérov NDS či rezortu dopravy, ľudí, ktorí pripravovali súťažné podklady a zmluvu so SkyTollom.

SkryťVypnúť reklamu

To, že NDS nie je vlastníkom majetku mýtneho systému, bude podľa NKÚ zásadným spôsobom ovplyvňovať rozhodovanie NDS o predĺžení zmluvy so SkyTollom.

Zmluva platí do konca roku 2022 a je možné predĺžiť ju až do roku 2027.Veľkou výzvou, ktorej budú čeliť NDS a ministerstvo dopravy, je podľa NKÚ to, či 1. januára 2023 bude SkyToll naďalej prevádzkovateľom mýtneho systému, alebo chce Slovensko hľadať iné riešenie.

"Ministerstvo dopravy je zodpovedné za to, aby NDS zabezpečovala plynulý výber mýta aj po 31. decembri 2022. V najbližšom období by malo vypracovať návrh riešenia, vrátane majetkovo-právneho vysporiadania vlastníctva mýtneho systému a technických zariadení," poznamenal NKÚ.

O tom, že dosiahnuť riešenie, ktoré by znamenalo podstatné zvýšenie podielu výberu z mýta do cestnej infraštruktúry, nebude jednoduché, svedčia aj poznatky z Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

České štátne inštitúcie čelili obdobným problémom s prevádzkovateľom mýta ako identifikovali slovenskí kontrolóri. Preto je podľa úradu dôležité, aby sa ministerstvo dopravy a NDS tým zaoberali včas a nedostali štát do časovej tiesne, v ktorej sa nebude dať vecne, odborne posúdiť efektívnosť, účelnosť a hospodárnosť vybraného riešenia.

Zistenia súvisiace s účelnosťou a efektívnosťou mýtneho systému sú podľa kontrolórov tak závažné, že záverečnú správu z kontrolnej akcie predloží predseda NKÚ Karol Mitrík na jedno z nadchádzajúcich rokovaní vlády.

NDS: Konzultácie k novému tendru na mýtny systém chceme začať v decembri 2019

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) intenzívne pracuje na príprave súťažných podkladov na novú zmluvu na prevádzku mýtneho systému. Predbežné trhové konzultácie chce odštartovať v decembri tohto roka. Uviedla to v reakcii na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

SkryťVypnúť reklamu

"Nový mýtny tender nastavujeme v súlade s cieľmi Európskej únie tak, aby bol kompatibilný pre nový spôsob výberu mýta plánovaný v celej EÚ od roku 2028. NDS zároveň rokuje s prevádzkovateľom mýtneho systému o zlepšení podmienok kontraktu v prospech NDS," spresnila Michalová.

Zdôraznila, že v zmysle platnej legislatívy výber mýta NDS používa nielen na rozvoj, ale predovšetkým na prevádzku a obnovu siete diaľnic a rýchlostných ciest. "Znamená to, že peniaze boli a sú využívané v prospech motoristov a zlepšenia cestnej siete," priblížila.

Michalová pripomenula, že aktuálne platná zmluva (do roku 2022) na prevádzku mýtneho systému bola podpísaná pred desiatimi rokmi počas prvej vlády strany Smer-SD, terajšie vedenie NDS ju zdedilo aj s podmienkami prerozdelenia výnosov.

SkryťVypnúť reklamu

"Zatiaľ čo v roku 2010 boli výnosy 141,6 milióna eur, náklady 106,4 milióna eur a čistý výnos predstavoval 35,2 milióna eur, čo znamená 25 %, v roku 2014 bol výnos 181,5 milióna eur, náklady 93,8 milióna eur a čistý výnos 87,6 milióna eur, čo znamená 48 %. V roku 2017 bol už výnos 198,9 milióna eur, náklady 76,8 milióna eur a čistý výnos predstavoval 122 miliónov eur, čo znamená 61 %. Čistý výnos sa teda počas rokov zvyšoval," poznamenala.

Michalová dodala, že pomer nákladov na prevádzku služby a výnosov z výberu mýta je ovplyvňovaný okrem iného aj požiadavkami na službu, pričom tieto boli od spustenia prevádzky služby viackrát rozširované, najmä z dôvodu implementácie úprav súvisiacej legislatívy SR, neraz pokrývajúcej predovšetkým zmeny nie priamo súvisiace s výberom mýta (napríklad monitoring ciest 2. a 3. triedy, poskytovanie údajov do dopravných systémov), prípadne požiadavky dopravcov na zvýšenie užívateľského komfortu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu