SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Do škôlok v celej únii chodia najmenej slovenské deti

Do škôlok alebo podobných zariadení chodilo 78,2 percenta detí. Podľa analytičiek sa to dlhodobo nerieši.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Najmenej zo všetkých krajín EÚ chodia deti do škôlky alebo podobného zariadenia na Slovensku.

Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorého na Slovensku v roku 2017 dosahoval podiel zapísaných detí v predškolskom veku štyri roky a viac 78,2 percenta, pričom vo väčšine krajín EÚ tento podiel presahuje 95 percent.

Analytičky z iniciatívy To dá rozum Katarína Vančíková a Miroslava Hapalová povedali, že nepriaznivý výsledok má viacero príčin, napríklad dlhodobé neriešenie chýbajúcich kapacít miest v škôlkach či nízku účasť rómskych detí. Slovensko by malo podľa nich k tejto otázke zaujať zodpovednejší postoj.

Analytičky priblížili, že efektívna cesta, ako zabezpečiť prístup všetkých detí k predškolskému vzdelávaniu, je právna nárokovateľnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vytvára podľa nich potrebný tlak na dobudovanie chýbajúcich kapacít či vytvorenie systému, v ktorom škôlky nie sú jedinou možnosťou.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v parlamente presadilo, že od roku 2021 budú musieť všetky päťročné deti navštevovať škôlku. Pripúšťa však, že v škôlkach môže chýbať zhruba 1 500 miest.

Pod nízke percento sa na Slovensku podpisuje podľa analytičiek aj slabá účasť rómskych detí z vylúčených lokalít. Takéto deti čelia v prístupe do materských škôl mnohým bariéram. Ich odstraňovaniu sa podľa nich nevenovala dostatočná pozornosť.

„Okrem finančných bariér je problémom tiež geografická nedostupnosť materských škôl pre časť detí, ktoré žijú vo vylúčených lokalitách, ako aj chýbajúce podporné nástroje priamo v materských školách,“ vysvetlili analytičky.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodali, že percentuálny podiel zapojených detí do predškolského vzdelávania by mohol byť vyšší, ak by ich mohli navštevovať aj deti so zdravotným znevýhodnením.

Vančíková a Hapalová si myslia, že by Slovensko malo k tejto otázke zaujať zodpovedný postoj a určite je dôležité, aby sa do predškolského vzdelávania zapojilo čo najviac detí.

„Rané detstvo je obdobím obrovských príležitostí, ale i rizík. Aj cieľ EU 2020 je postavený na poznaní, že zapojenie detí do programov ranej starostlivosti a predškolského vzdelávania prináša pozitívne efekty pre ich celkový rozvoj a tiež ďalšiu vzdelávaciu dráhu,“ povedali a dodávajú, že vplyv kvalitných programov je dlhodobý.

V Európskej únii bolo v roku 2017 vyše 95 percent detí vo veku od 4 rokov do začiatku povinného základného vzdelávania zapísaných do zariadenia, ktoré poskytuje vzdelávanie a starostlivosť.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2016 EÚ ako celok dosiahla cieľ 95-percentnej účasti na vzdelávaní a starostlivosti v ranom detstve stanovený v rámci programu Vzdelávanie a odborná príprava 2020.

Slovensko sa v roku 2017 umiestnilo na chvoste so 78,2 percenta za Gréckom, Chorvátskom a Bulharskom. Zo susedných štátov referenčnú hodnotu dosiahli 95 percent len Maďarsko a Rakúsko. Poľsko a Česká republika majú nad 90 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

8 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

9 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

13 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

16 h