SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Polícia upozorňuje, že na internete sa šíri hoax, že sa v Bratislave stalo niekoľko vrážd žien

Autorom statusov šíriacich dezinformácie a paniku môžu hroziť až dva roky za mrežami.

Polícia upozorňuje, že ide o hoax.Polícia upozorňuje, že ide o hoax. (Zdroj: FB polícia SR)

BRATISLAVA – Polícia Slovenskej republiky zdôrazňuje, že od piatkového večera sa šíria nepravdivé a poplašné správy o tom, že sa v Bratislave stalo niekoľko vrážd žien v súvislosti so smrťou Violy Macákovej.

Ako píše polícia na svojom facebookovom účte, prispieva k tomu aj pátranie po mladíkovi, ktorý si bol ráno zabehať pri Dunaji, a po ktorom polícia spustila pátraciu akciu. Autorom statusov šíriacich dezinformácie a paniku môžu hroziť až dva roky za mrežami.

„Akékoľvek správy o tom, že sa v Bratislave rozmohli vraždy alebo že ženám hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, sú klamstvom. Ich autori sa odvolávajú na svoje údajné a tajné zdroje z polície. Ďalší ľudia tieto správy bezhlavo šíria ďalej. Naši vlastní známi sa nás súkromne pýtajú, či je to naozaj pravda, lebo aj k nim sa dostali podobné informácie,“ objasnila polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň priblížila, že nedisponuje žiadnymi informáciami o tom, že by smrť Violy Macákovej mala súvis s vyčíňaním sériového páchateľa.

„Nemáme informácie o počte zvýšených útokov voči obyvateľom Bratislavy, nemáme informácie o zvýšenom počte incidentov. Zdôrazňujeme, že od smrti slečny Violy nedošlo v Bratislave k žiadnej vražde alebo zabitiu. Ak aj bolo nájdené nejaké telo, išlo o prípad, keď k smrti nedošlo cudzím zavineným, teda treťou osobou,“ vysvetlila na Facebooku polícia.

Zároveň uviedla, že zbierajú screenshoty a statusy, ktoré šíria dezinformácie a paniku medzi obyvateľmi Bratislavy.

„Kriminálna polícia situáciu analyzuje. V tomto prípade autorom takýchto statusov môže hroziť basa na až dva roky,“ píše polícia.

Verejnosť prosí, aby im do správ posielali dezinformácie súvisiace s touto témou, a to najlepšie tie, z ktorých bude zrejmé určiť ich autorov a hlavne ich pôvodcov, teda tých, ktorí ich napísali ako prví.

SkryťVypnúť reklamu

„Davová psychóza, hystéria a panika môže mať obzvlášť pri tejto téme fatálne následky a nie je vylúčené, že na autorov týchto statusov by sa mohli vzťahovať aj ďalšie paragrafy a možné väzobné tresty,“ dodala polícia.

Mladú učiteľku angličtiny Violu Macákovú našli 11. novembra v areáli bratislavského prístavu dobitú a podchladenú. Privolaní záchranári u nej zistili viaceré vážne zranenia vrátane zlomeného stavca. Pri prevoze do nemocnice svojim zraneniam podľahla.

Poznatky získané doterajším vyšetrovaním smrti mladej učiteľky podľa polície jednoznačne nepreukázali aktivitu recidivistu alebo sériového páchateľa.

Polícia vykonáva pátraciu akciu po nezvestnom mužovi

Od ranných sobotňajších hodín vykonáva Polícia SR pátraciu akciu po nezvestnom Michalovi Stachovi. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

SkryťVypnúť reklamu

Po nezvestnom mužovi pátra polícia v povodí Dunaja, pretože disponuje kamerovým záznamom, ktorý v stredu zaznamenal skok neznámej osoby z Mosta SNP, a preto predpokladá, že touto osobou mal byť s najväčšou pravdepodobnosťou práve Michal.

Polícia zdôrazňuje, že prípad nezvestného Michala Stacha nesúvisí s prípadom zavraždenej Violy a žiada verejnosť, aby nešírila dezinformácie, pre ktoré sa šíri panika. Zároveň polícia ubezpečuje, že na prípade zavraždenej ženy naďalej intenzívne pracuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu