SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Nemecká populácia v jednom zaujímavom grafe alebo čo všetko sa dá vyčítať z populačného stromu

Ak chcete vidieť budúcnosť krajiny, musíte skúmať škôlky, nie domovy dôchodcov. V tomto prípade je vidieť, že podiel Nemcov na celkovom obyvateľstve dosť rýchlo klesá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Nemecký štatistický úrad vydal na svojom webe správu "Migrácia a integrácia", sprevádzanú zaujímavými grafikami.

Jedna z nich zobrazuje demografický strom krajiny s prihliadnutím na to, koľko ľudí má "migračné korene". Tie sú definované tak, že človek má "migračné korene", ak on sám alebo aspoň jeden z jeho rodičov nie je narodený ako nemecký občan.

Demografické stromy mám rád, pretože sú prehľadné a ukazujú detaily, ktoré by sa v bežnom spriemerovaní "zliali" do jedného čísla. Aj tento je celkom poučný, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

SkryťVypnúť reklamu

Stromy sú "preložené cez seba", tj. čierna a modrá ako by pokračovali pod červenou. Čierna je celková štruktúra nemeckého obyvateľstva, červená sú ľudia s migračnými koreňmi, modrá tí, ktorí ich nemajú.

Čo teda vidíme?

Po prvé, že v celkovej mase nemeckého obyvateľstva zatiaľ ešte stále hrajú hlavnú úlohu veľmi početné generácie "domorodých" Nemcov nad cca 45 rokov veku.

To sú tieto:

To je skupina obyvateľstva, ktorá bude v najbližších pätnástich až dvadsiatich rokoch mať rozhodujúci vplyv pri voľbách, pretože sú

a) početní,

b) majú napospol občianstvo, teda aj hlasovacie právo (pozor na to, že grafika zahŕňa celé obyvateľstvo, nie len občanov) ,

c) sú k tým voľbám zvyknutí pravidelne chodiť.

Po druhé, dva zaujímavé "zuby" v pôrodnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ten prvý som označil "vojna", ale týka sa aj bezprostrednej povojnovej mizérie, keď bol nedostatok potravín, (nerozbitých) domov, uhlia, liekov, nezmrzačených chlapov atď.

Je vidieť, že vtedy mala nemecká spoločnosť ešte výraznú schopnosť sa z problémov zotaviť. Okolo roku 1947 dosiahla dno a od tej chvíle začal opäť populačný boom.

Ten druhý je písaný s otáznikom, pretože o to, či príčinou masívneho prepadu v pôrodnosti vyspelých štátov bol skutočne nástup hormonálnej antikoncepcie, sa vedú spory.

V Nemecku bol tento jav proti USA o niekoľko rokov neskôr, ale keď už nastal, prišiel s oveľa väčšou silou a Nemecko sa rýchlo prepadlo pod úroveň prostej reprodukcie populácie.

Po tretie to, ako to vyzerá v mladších generáciách. Ak chcete vidieť budúcnosť krajiny, musíte skúmať škôlky, nie domovy dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto prípade je vidieť, že podiel Nemcov na celkovom obyvateľstve dosť rýchlo klesá. Medzi novorodenci majú stále ešte nejaký náskok, ale zmenšuje sa. A ak bude trend ešte nejakú čas trvať, stane sa z Nemcov nemigračného pôvodu v mladej generácii menšina.

Ešte zaujímavejšie by bolo rozdelenie podľa kultúrnych okruhov pôvodu (Juhoeurópania, Poliaci, bývalá ZSSR, Balkán, Turecko, Afrika atď.), Ale to už bohužiaľ štatistický úrad neuvádza.

Škoda, to by ma zaujímalo veľmi. Ona tá červená množina je vo vnútri veľmi rôznorodá a v ČR by som sa k nej radil aj ja (pozri to trochu zvláštne priezvisko, ktoré nosím). Ešte viac by ma zaujímalo, ako také populačné stromy vyzerajú napríklad v Berlíne alebo v Kolíne nad Rýnom.

Každopádne si pri pohľade na ten spodok grafu hovorím, že vstrebávacia schopnosť nemeckého školského systému je vystavená solídnemu záťažovému testu - zvlášť ak vezmeme do úvahy, že to obyvateľstvo nie je rovnomerne premiešané, takže niekde bude koncentrácia Nenemcov veľmi vysoká.

SkryťVypnúť reklamu

Však už sa tiež z CDU ozval názor, že deti prijímané na základné školy by mali vedieť plynule nemecky a ak nie, mali by sa nemčinu najskôr niekde doučiť v prípravnom kurze. Samozrejme však tento návrh iná pani z CDU ihneď označila ako populistickú hlúposť (tamtiež).

Hovorila to isté, keby ju samotnú ako dieťa znenazdajky strčili do školy, kde sa vyučuje napríklad ... v pôvabnom jazyku maďarskom?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu