SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Nemecká populácia v jednom zaujímavom grafe alebo čo všetko sa dá vyčítať z populačného stromu

Ak chcete vidieť budúcnosť krajiny, musíte skúmať škôlky, nie domovy dôchodcov. V tomto prípade je vidieť, že podiel Nemcov na celkovom obyvateľstve dosť rýchlo klesá.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Nemecký štatistický úrad vydal na svojom webe správu "Migrácia a integrácia", sprevádzanú zaujímavými grafikami.

Jedna z nich zobrazuje demografický strom krajiny s prihliadnutím na to, koľko ľudí má "migračné korene". Tie sú definované tak, že človek má "migračné korene", ak on sám alebo aspoň jeden z jeho rodičov nie je narodený ako nemecký občan.

Demografické stromy mám rád, pretože sú prehľadné a ukazujú detaily, ktoré by sa v bežnom spriemerovaní "zliali" do jedného čísla. Aj tento je celkom poučný, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Stromy sú "preložené cez seba", tj. čierna a modrá ako by pokračovali pod červenou. Čierna je celková štruktúra nemeckého obyvateľstva, červená sú ľudia s migračnými koreňmi, modrá tí, ktorí ich nemajú.

Čo teda vidíme?

Po prvé, že v celkovej mase nemeckého obyvateľstva zatiaľ ešte stále hrajú hlavnú úlohu veľmi početné generácie "domorodých" Nemcov nad cca 45 rokov veku.

To sú tieto:

To je skupina obyvateľstva, ktorá bude v najbližších pätnástich až dvadsiatich rokoch mať rozhodujúci vplyv pri voľbách, pretože sú

a) početní,

b) majú napospol občianstvo, teda aj hlasovacie právo (pozor na to, že grafika zahŕňa celé obyvateľstvo, nie len občanov) ,

c) sú k tým voľbám zvyknutí pravidelne chodiť.

Po druhé, dva zaujímavé "zuby" v pôrodnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten prvý som označil "vojna", ale týka sa aj bezprostrednej povojnovej mizérie, keď bol nedostatok potravín, (nerozbitých) domov, uhlia, liekov, nezmrzačených chlapov atď.

Je vidieť, že vtedy mala nemecká spoločnosť ešte výraznú schopnosť sa z problémov zotaviť. Okolo roku 1947 dosiahla dno a od tej chvíle začal opäť populačný boom.

Ten druhý je písaný s otáznikom, pretože o to, či príčinou masívneho prepadu v pôrodnosti vyspelých štátov bol skutočne nástup hormonálnej antikoncepcie, sa vedú spory.

V Nemecku bol tento jav proti USA o niekoľko rokov neskôr, ale keď už nastal, prišiel s oveľa väčšou silou a Nemecko sa rýchlo prepadlo pod úroveň prostej reprodukcie populácie.

Po tretie to, ako to vyzerá v mladších generáciách. Ak chcete vidieť budúcnosť krajiny, musíte skúmať škôlky, nie domovy dôchodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto prípade je vidieť, že podiel Nemcov na celkovom obyvateľstve dosť rýchlo klesá. Medzi novorodenci majú stále ešte nejaký náskok, ale zmenšuje sa. A ak bude trend ešte nejakú čas trvať, stane sa z Nemcov nemigračného pôvodu v mladej generácii menšina.

Ešte zaujímavejšie by bolo rozdelenie podľa kultúrnych okruhov pôvodu (Juhoeurópania, Poliaci, bývalá ZSSR, Balkán, Turecko, Afrika atď.), Ale to už bohužiaľ štatistický úrad neuvádza.

Škoda, to by ma zaujímalo veľmi. Ona tá červená množina je vo vnútri veľmi rôznorodá a v ČR by som sa k nej radil aj ja (pozri to trochu zvláštne priezvisko, ktoré nosím). Ešte viac by ma zaujímalo, ako také populačné stromy vyzerajú napríklad v Berlíne alebo v Kolíne nad Rýnom.

Každopádne si pri pohľade na ten spodok grafu hovorím, že vstrebávacia schopnosť nemeckého školského systému je vystavená solídnemu záťažovému testu - zvlášť ak vezmeme do úvahy, že to obyvateľstvo nie je rovnomerne premiešané, takže niekde bude koncentrácia Nenemcov veľmi vysoká.

Skryť Vypnúť reklamu

Však už sa tiež z CDU ozval názor, že deti prijímané na základné školy by mali vedieť plynule nemecky a ak nie, mali by sa nemčinu najskôr niekde doučiť v prípravnom kurze. Samozrejme však tento návrh iná pani z CDU ihneď označila ako populistickú hlúposť (tamtiež).

Hovorila to isté, keby ju samotnú ako dieťa znenazdajky strčili do školy, kde sa vyučuje napríklad ... v pôvabnom jazyku maďarskom?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

7 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

9 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

13 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

15 h