SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Na poslancov čaká posledná tohtoročná schôdza, na ktorej prerokujú aj rozpočet

Pozornosť bude pútať predovšetkým vetovaný zákon od prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorým sa má predĺžiť moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo súčasných 14 na 50 dní.

Plénum Národnej rady SR.Plénum Národnej rady SR. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Počas poslednej tohtoročnej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa začne dnes o 13:00, majú poslanci prerokovať viac ako 100 bodov programu.

Pozornosť bude pútať predovšetkým vetovaný zákon od prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorým sa má predĺžiť moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo súčasných 14 na 50 dní.

Podľa prezidentky je totiž novela v rozpore s viacerými právami garantovanými ústavou, ako je právo na informácie, právo na zhromažďovanie či právo na politickú súťaž.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že parlament jej veto prelomí, prezidentka podá návrh na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť príslušných ustanovení a zároveň požiada o pozastavenie ich účinnosti.

Za schválenie novely hlasovali na októbrovej parlamentnej schôdzi poslanci Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

Poslanci budú schvaľovať aj návrh rozpočtu, ktorý schválila vláda 14. októbra. Slovensku sa podľa neho v tomto roku nepodarí dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

Deficit verejných financií by mal byť 0,68 % hrubého domáceho produktu (HDP), v budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 % HDP. Vyrovnané hospodárenie by malo byť od roku 2021.

Hrubý dlh verejnej správy by však mal klesať. V tomto roku by mal dosiahnuť 47,9 % HDP a dostane sa tak pod dolné sankčné pásmo. Návrh rozpočtu predpokladá, že hrubý dlh bude klesať o ďalších 3,1 percentuálneho bodu (p. b.) HDP. Na konci horizontu tak rozpočet očakáva hrubý dlh na úrovni 44,8 % HDP.

SkryťVypnúť reklamu

V parlamente sa však v návrhu rozpočtu môžu ešte robiť zmeny. Avizoval to aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) s tým, že deficit nesmie byť vyšší ako 0,49 % HDP. V minulom týždni koaličná SNS kritizovala rezort financií aj práce a jej predseda Andrej Danko hovoril aj o možnom rozpočtovom provizóriu.

Plénum bude rokovať aj o viacerých novelách, ktoré súvisia so štátnym rozpočtom. Rezort financií predkladá návrh na zdvojnásobenie bankového odvodu od budúceho roka na 0,4 %, pričom chce takto získať dodatočné zdroje do rozpočtu.

Okrem toho sa bude plénum zaoberať aj návrhom zákona o dani z príjmov z dielne SNS, ktorý má zaviesť inštitút podnikových bytov.

Členovia parlamentu sa budú zaoberať aj návrhom, podľa ktorého by na platnosť celoštátneho referenda po novom mohla postačovať účasť najmenej 25 percent oprávnených voličov. Momentálne je na platnosť referenda nutná 50-percentná účasť.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhujú to poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), pričom zdôrazňujú, že rozhodnutie musí byť stále prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Hnutie OĽaNO taktiež navrhuje, aby bol politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom priznaný jednorazový finančný príspevok 1 000 eur. Docieliť to chcú prostredníctvom novely zákona o protikomunistickom odboji. Zároveň požadujú plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov Štátnej bezpečnosti a ich zložiek o 50 percent.

Poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Alojz Baránik a Ondrej Dostál zasa na rokovanie pléna predkladajú novelu ústavného zákona, ktorej cieľom je zveriť ústavnému súdu právomoc rozhodovať o opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam disciplinárnych senátov, ale aj proti ich nečinnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Liberáli chcú ďalej prostredníctvom novely zákona o sudcoch a prísediacich docieliť zrušenie zákazu zverejňovania tváre sudcov z dôvodu, že ide o neprimerané obmedzenie pre masovo-komunikačné prostriedky a poskytnutie neodôvodnenej anonymity sudcu vo vzťahu k verejnosti.

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Oto Žarnay sa pokúsi presadiť, aby sa do zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch zadefinovali sociálno-patologické javy, ako sú šikanovanie, mobing či bossing na školskom pracovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu