SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Euro je časovaná bomba, držme sa od neho ďalej, hovorí český ekonóm Kovanda

V posledných desiatich rokoch sa z krajín višegrádskej štvorky najhoršie darilo rozširovať celkový objem priamych zahraničných investícií práve na Slovensku, upozorňuje.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Česká ekonomika sa síce na úrovni jednotlivých firiem eurizuje, ale presvedčivých argumentov pre plošné prijatie jednotnej európskej meny je poskromne.

Zavedenie eura by nepomohlo ani zahraničným investíciám, ani zahraničnému obchodu, vysvetľuje v komentári uverejnenom na serveri idnes.cz český ekonóm Lukáš Kovanda.

Najvýznamnejšie krok k prijatiu eura od vstupu do EÚ. Zrejme jeden z členov bankovej rady ČNB "prebehol" a zdvihol ruku pre spustenie intervencií, hoci dovtedy hlasoval proti. Ktorý to bol, sa dozvieme približne za dva mesiace, až sa v januári 2020 odtajní príslušný protokol.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí finanční riaditelia tuzemských firiem boli v tie novembrové dni roku 2013 nepríjemne zaskočení. Zosilnelo preto ich presvedčenie o výhodách takzvaného prirodzeného zaistenia; o prechode v čo najvyššej možnej miere na euro.

Takzvaná eurizácia českej firemnej sféry je od tej doby na postupe. Napríklad úvery v cudzích menách, najčastejšie v eurách, sú v pomere k ročnému objemu vývozu skoro na dvojnásobku v porovnaní so situáciou pred šiestimi rokmi.

Intervencia zároveň medzi bežnými občanmi vyvolala pocit, že ich centrálna banka pripravila o časť bohatstva.

V istom zmysle majú pravdu. Koruna je stále aj dnes, po šiestich rokoch od intervencie, slabšia, než by bola bez nej. Odhady "bezintervenčného" kurzu sa líšia, ale medzi ekonómami panuje pomerne široká zhoda, že nebyť napríklad fenoménu takzvanej prekúpenosti koruny, čo je dôsledok intervencie, bola by dnes česká mena voči tým svetovým silnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Takže aj po šiestich rokoch dôsledky intervencie pripravujú Čechov o časť kúpnej sily, napríklad pri nákupe v zahraničí. Hoci lojalita k domácej mene naďalej zostáva medzi Čechmi až anomálne vysoká, červík pochybností občas zahlodá.

Zvlášť keď pochybnosti priživujú zástancovia prijatia eura. Tí radi vykladajú o tom, že ak by sme mali euro, nič ako intervencia by sa nám neprihodilo. To je nepárny argument. Európska centrálna banka intervenuje tiež, vlastne oveľa zásadnejšie ako svojho času ČNB.

Výsledkom sú potrebné záporné úrokové sadzby, s ktorými sa už musia začať zmierovať aj niektorí radoví klienti bánk eurozóny - peniaze im na účte jednoducho miznú.

Niektorí českí priemyselníci chcú euro, pretože s korunou tuzemskej firmy čelia kurzovým výkyvom. A potenciálne aj takým prekvapením, akým bolo spustenie intervencie. Exportéri, ktorých vtedy intervencia zaskočila, zaznamenali straty.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto straty sú však v súhrne oveľa nižšie ako zisk, ktorý vývozcom umelé oslabenie koruny postupne prinieslo.

V apríli 2017, keď intervencia končila, Asociácie exportérov spočítala, že opatrenia vývozcom vynieslo zhruba 700 miliárd korún. Ďalšie miliardy im plynú od tej doby.

Kto teda volá po prijatí eura s tým argumentom, že by pomohlo vývozcom, prehliada práve toto. Exportéri z krajiny s vlastnou menou disponujú na jednotnom európskom trhu značnou ekonomickou výhodou, ktorá spočíva práve v možnosti inkasovať zisk z umelého oslabenia vlastnej meny. Vývozcovia krajín, ktoré už euro zdieľajú, túto možnosť nemajú.

Oldřich Dědek, člen bankovej rady ČNB, preto hovorí, že Česko bolo najmä v čase intervencie "čiernym pasažierom", ktorý zároveň ťažil z výhody prístupu na jednotný trh a z výhody spočívajúce v možnosti prihrať miliardy vlastným vývozcom oslabením meny.

SkryťVypnúť reklamu

Z morálneho hľadiska, z hľadiska étosu, ktorý by Česko zrejme malo medzinárodne šíriť, je takýto postup určite napadnuteľný, pretože stovky miliárd skončili vo vrecku českých vývozcov do istej miery aj na úkor eurových krajín. Z účtovne-ekonomického pohľadu tuzemského exportéra však takýto postup dobrý zmysel dáva.

Z morálneho hľadiska možno obhajovať prijatie eura zmysluplne, s poukazom na to, že tým prestaneme byť "čiernym pasažierom" a spravodlivo zrovnáme menovo-politické podmienky s prevažnou väčšinou ostatných účastníkov jednotného trhu.

Z hľadiska rýdzo ekonomického záujmu českého exportu už obhajoba prijatie eura zase ktovieaký zmysel nedáva, jednoducho preto, že - cynicky povedané - byť čiernym pasažierom sa môže poriadne vyplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Tuzemská firemná sféra sa síce eurizuje, ale to je stále skôr len mikroekonomický dej. Jednotlivé firmy jednoducho viac a viac používajú euro, aj keď po jeho plošnom prijatí nejak hlasne nevolajú. Odhliadnuc od mikroekonomických aspektov a aspektov morálnych, presvedčivých makroekonomických dôvodov pre jeho prijatie je poskromne.

Euro preukázateľne nepodnecuje zahraničný obchod ani zahraničné investície. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na Slovensko. Z obchodnej štatistiky OSN vyplýva, že v posledných desiatich rokoch sa z krajín višegrádskej štvorky najhoršie darilo rozširovať celkový objem priamych zahraničných investícií práve na Slovensku. Zatiaľ čo v Česku, Poľsku a Maďarsku tento objem v pomere k HDP po roku 2008 narastal, na slovenskom prinajlepšom stagnoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko možno teda tvrdiť, že euro stimuluje zahraničné investície. Euro však nestimuluje ani zahraničný obchod. Predminuloročná štúdia ekonómov Aliny Mikaovej z Európskej centrálnej banky a Roberta Zymeka z Edinburskej univerzity dokonca o štátoch, ktoré novo prijímajú euro, hovoria ako o "priateľoch bez benefitov".

Prijatím eura síce možno utužia priateľstvo s krajinami, ktoré ním už platia, pretože napríklad práve prestanú byť čiernymi pasažiermi, však žiadny benefit v podobe prehĺbenia zahraničného obchodu s eurozónou z prijatia eura neplynie. Ani na Slovensku po tamojšom prijatí eura roku 2009 k prehĺbeniu nedošlo.

"Stále si myslím, že euro je časovanou bombou," povedal pred pár týždňami francúzskej tlači Joseph Stiglitz, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu a člen výkonného a dozorného výboru českého ekonomického pracovisko CERGE.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je to tak, pred šiestimi rokmi sme sa "bombe" nebezpečne priblížili. Držme sa od nej stranou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu