SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Johnson predstavil volebný program, prisľúbil uskutočniť brexit

Chce, aby sa o dohode o brexite hlasovalo ešte pred Vianocami.

Britský premiér Boris Johnson.Britský premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson využil v nedeľu predstavenie volebného programu svojej Konzervatívnej strany na to, aby znovu zdôraznil, že len jeho strana dokáže naplniť brexitový proces.

“Na rozdiel od ktorejkoľvek inej strany zúčastňujúcej sa na týchto voľbách, my brexit naplníme," povedal svojim stúpencom mávajúc vytlačeným programom.

Johnson tiež vyhlásil, že konkurenčné strany - Liberálni demokrati a labouristi - by iba oddialili brexit a nakoniec zradili vôľu voličov vyjadrenú v referende v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu

On, naopak, prisľúbil, že bude výsledky ľudového hlasovania rešpektovať. Za odchod z Európskej únie (EÚ) sa v ňom vyslovilo 52 percent Britov, proti bolo 48 percent.

Súčasťou programu je aj záväzok vrátiť sprievodný zákon k brexitovej dohode do parlamentu na schválenie ešte pred Vianocami. To by bolo zaručené, pokiaľ by konzervatívci získali vo voľbách väčšinu.

Labouristická strana sľubuje vyrokovanie novej dohody s EÚ a uskutočnenie nového referenda. Liberálni demokrati chcú úplné zrušenie brexitu.

Predčasné parlamentné voľby sa v Británii uskutočnia 12. decembra, pričom sa bude bojovať o všetkých 650 kresiel dolnej komory parlamentu.

Johnson chce, aby sa hlasovanie o novej dohode o brexite, ktorú s EÚ uzavrela jeho vláda, uskutočnilo v britskom parlamente ešte pred Vianocami.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal, že príslušné schválenie revidovanej dohody o brexite v parlamente by bolo "pre krajinu predčasným vianočným darčekom" a občania by si tak užili sviatočné obdobie bez brexitu.

"Je načase obrátiť list - spojený v uplynulých rokoch s nepokojom, odkladaním a sporom - a začať novú kapitolu v úžasných dejinách tejto krajiny," napísal Johnson na Twitteri.

Konzervatívna strana doposiaľ publikovala len časť svojho volebného programu. Okrem iného prisľúbila, že nezvýši daň z príjmu a značne investuje do Národnej zdravotnej služby (NHS).

Hlavná opozičná Labouristická strana zverejnila svoj volebný program vo štvrtok. Vykreslila v ňom plány na radikálne zvýšenie verejných výdavkov, rozsiahle znárodnenie infraštruktúry, nárast minimálnej mzdy, zrušenie školného na univerzitách či bezplatný prístup na internet pre každého.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu