SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Masové udeľovanie občianstva migrantom by bolo pre Taliansko samovraždou

Budú sa musieť Taliani, rovnako ako deti na základných školách, prispôsobiť kultúre migrantov?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Bývalý šéfredaktor denníka Wall Street Journal Gerard Baker nedávno opísal Taliansku takto:

"Na väčšine územia krajiny ... postupuje vyľudňovania. Vyprázdnený priestor zapĺňajú vlny imigrantov, väčšinou zo severnej Afriky a Stredného východu. Imigranti vyplnili životne dôležité medzery na pracovnom trhu, ale v dôsledku transformácie talianskych miest sa čoraz viac pôvodných obyvateľov strachuje o svoju identitu."

Gerard Baker nazval túto transformáciu "predzvesťou úpadku Západu".

SkryťVypnúť reklamu

Dôsledky masovej migrácie sa už dramaticky prejavujú na mnohých talianskych základných školách. V posledných dňoch sa objavili v médiách tieto dva prípady z dvoch veľkých miest, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Prvý z nich bol z Turína, štvrtého najväčšieho talianskeho mesta, v ktorom teraz na základných školách existujú triedy, v ktorých nie je ani jedno talianske dieťa:

"Vo všetkých triedach," vysvetlila riaditeľka základnej školy Aurelia Provenza, "je podiel cudzincov veľmi vysoký - okolo 60% celkového počtu žiakov. "

Druhý prípad je z Bologne. "V materskej škôlke, do ktorej chodí môj syn, majú vážny problém s integráciou. Musím ho dať inam," povedal Mohamed, 34-ročný muž marockého pôvodu, ktorý sám prišiel do Talianska, keď mal 4 roky.

SkryťVypnúť reklamu

"Nechcem byť považovaný za rasistu, sám som marockého pôvodu, ale úrady musia pochopiť, že keď do triedy zaradia viac než 20 detí imigrantov, tak sa žiadna integrácia konať nebude."

Mohamed vysvetlil, že počas zápisu videl v škôlke vystavené výkresy s vlajkami rôznych štátov, ale "keď sme potom prvýkrát so synom prišli do škôlky, ocitli sme sa v triede plnej cudzincov. Učiteľky neboli schopné ani vysloviť ich mená."

Dospeli sme do paradoxnej situácie: Imigranti berú svoje deti z tried, kde už v rámci multikulturalizmu existuje segregácia.

"Ak je v triedach viac ako 30% cudzincov, tak kvalita vyučovania v škole klesá. 30% cudzincov je hranica, ktoré by sme sa mali vyvarovať a v každom prípade takú situáciu podrobne sledovať," povedal Costanzo Rance, profesor ekonomickej sociológie a autor nedávnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Oba vyššie uvedené prípady sa v Taliansku stali predmetom veľké verejnej debaty.

V septembri 2019 prudko vzrástol počet migrantov plávajúcich do Talianska z Afriky po dvojročnom poklese. Prijímacie stredisko pre migrantov na ostrove Lampedusa, ktorý je v prednej línii talianskej migračnej krízy, teraz kvôli lavínovito rastúcemu počtu prichádzajúcich "kolabuje".

Celé južné Taliansko má teraz čo robiť, aby nával migrantov zvládlo.

Podľa odhadov Odboru pre populačný otázky OSN sa počet obyvateľov subsaharskej Afriky počas nasledujúcich 30 rokov zdvojnásobí, čo znamená nárast o ďalšiu miliardu ľudí, a bude predstavovať viac ako polovicu celosvetového rastu populácie do roku 2050.

Taliansko, ktorá má už dnes tretiu najpočetnejšiu populáciu migrantov v Európe, prechádza "neznesiteľnou" krízou a čelí teraz skutočnému riziku "afrikanizácie", ako to nazval Stephen Smith vo svojej knihe "The Scramble for Europe" ( "Hrrr do Európy!").

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho ľudí je znepokojených. Kardinál Robert Sarah, autor novej knihy "Deň už dávno zhasol" o kríze na Západe, prirovnáva súčasný príliv migrantov k invázii barbarov, ktorí zvrhli Rímsku ríšu.

Ak sa nezmení európska politika voči migrantom, varuje Robert Sarah, bude Európa "zahltená cudzincami, rovnako ako bol Rím zahltený barbarmi."

"Ak zmizne Európa, a s ňou aj neoceniteľné hodnoty starého kontinentu, prevládne na svete islam a naša kultúra a morálne vízie budú úplne iné."

Tiež taliansky think-tank Fondazione Fare Futuro predpovedal, že v dôsledku masovej migrácie a rozdielnej pôrodnosti kresťanov a moslimov môže byť do konca storočia polovica talianskej populácie moslimská. Za púhych posledných desať rokov sa počet migrantov v Taliansku zvýšil o 419%.

SkryťVypnúť reklamu

Populácia domorodých Talianov sa už nejaký čas rýchlo zmenšuje. Ak vylúčime zo štatistík cudzinca, tak každý rok zomrie 615 000 Talianov, čo je takmer dvojnásobok počtu novorodencov (380 000).

Eurostat, Európsky štatistický úrad, odhaduje, že do roku 2080 bude mať jedna pätina obyvateľov Talianska migračné korene (11 miliónov z 53 miliónov obyvateľov Talianska).

V nedávnej správe talianskeho Národného štatistického úradu (ISTAT) sa uvádza, že krajina je prvýkrát od prvej svetovej vojny v "demografickej recesii", a že sa z krajiny vysťahovalo 250 000 mladých Talianov.

"Taliansko vyváža mladých absolventov vysokých škôl a dováža migrantov," napísal denník Il Giornale.

Očakáva sa, že Taliansko do roku 2050 stratí 17% svojej populácie a bez imigrácie by do konca storočia stratila polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Správa organizácie Caritas-migrantes nedávno zdokumentovala, že od roku 2014 zodpovedá pokles počtu domorodých Talianov počtu obyvateľov veľkého talianskeho mesta, napríklad Palerma (677 000). Dramatický pokles obyvateľstva však doteraz kompenzovali migranti.

Imigrácia sa opäť stáva horúcim zemiakom talianskej politiky.

Len niekoľko týždňov po tom, čo vytvorila koaličnú vládu s Hnutím piatimi hviezd, presadzuje Demokratická strana takzvané "právo na občianstvo", ktoré by zvrátilo prísnu imigračnú politiku bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho. V latinčine sa toto právo na občianstvo nazýva "ius culturae".

Podľa nového zákona by talianske občianstvo dostali maloleté osoby mladšie ako 12 rokov už po piatich rokoch školskej dochádzky v Taliansku.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zákona predložila Laura Boldrini, bývalá predsedníčka talianskeho Parlamentu, ktorá sa preslávila svojím výrokom: "Životný štýl migrantov sa stane naším životným štýlom."

Budú sa musieť Taliani, rovnako ako deti na základných školách, prispôsobiť kultúre migrantov?

Súčasná vláda vie veľmi dobre, čo je v stávke.

"V období do roku 2050 až 2060 budeme čeliť epochálnym problémom spôsobeným presunom 50 až 60 miliónov ľudí do nášho stredomorského regiónu," povedal nedávno senátor Hnutie piatich hviezd Nicola Morra.

Vláda s budúcnosťou Talianska doslova hazarduje.

Taliansko je európskou krajinou najviac vystavenou migračnému tlaku z Afriky. Populácia domorodých Talianov sa už nejaký čas rýchlo zmenšuje - ale ak bude Taliansko hromadne udeľovať občianstvo migrantom, mali by sme si byť vedomí toho, že to bude jej kultúrnej samovražda.

SkryťVypnúť reklamu

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu