SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Kauza menom "lítium". Potenciálny problém pre celú modernú svetovú ekonomiku.

Otázka je, do akej miery súvisí súčasný chaos v Bolívii s tým, že chudobná krajina sedí na mimoriadne veľkých zásobách tejto strategickej suroviny.

Ultra efektívne li-ion batérie.Ultra efektívne li-ion batérie. (Zdroj: Mercedes)

Tak už aj Budapešť nám vyhlásila klimatickú núdzu; bolo to jedno z prvých opatrení nového primátora Karácsonyho, ktorý je členom zelenej strany Dialog.

Súčasťou takýchto opatrení je zvyčajne podpora pre elektromobilitu, skútre počnúc, mestskými autobusmi končiac. Diesel a benzín sú fuj.

Je pravda, že na rozdiel od spaľovacích motorov neprodukujú vozidla na batérie žiadny smog bezprostredne pred vaším nosom. Aj prachu a hluku za sebou zanechávajú ďaleko menej.

Až potiaľ fajn, keď teda nebudeme riešiť problém, či ony vytúžené solárne a veterné elektrárne ten dodatočný dopyt po energii utiahnu.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže potom je tu otázka, o ktorej sa zelené hnutie takmer kompletne odmieta baviť, alebo, keď už sa jej vôbec ujme, múdrymi slovami hovorí o nádejných technológiách, ktoré už-už majú vyskočiť z laboratórií a priniesť ďalšiu efektivitu. (Takéto správy o očakávanom prielome som čítal za posledných desať rokov veľakrát.)

Je to veľmi základná otázka: z čoho robiť tie batérie? Ony sa nedajú uplácať len tak z piesku a kamenia, potrebujú určité suroviny. A tých surovín je málo.

Pozrime sa na tú najzákladnejšiu surovinu, lítium. Situácia v zásobovaní lítiom vôbec nie je tak zeleno-ružová, ako by ste súdili podľa naivných názorov aktivistov okupujúcich verejné priestranstvá, a ani sv. Marx s tým nič nenarobí.

(Rovnako je sranda, keď mladí marxisti požadujú odstúpenie starej komunistickej kádrovej rezervy, ale revolučná ľavica mala vždy tendenciu k sektárskemu požieraniu sa navzájom. Nebyť toho, asi by bola nezastaviteľná. Ale to nie je téma dnešného článku, takže radšej rýchlo preč.)

Skryť Vypnúť reklamu

Začnime u batérií ako takých. Je to prekvapivo stará technológia. Prvú chemickú batériu dal dohromady Talian Alessandro Volta. Kedy? Roku 1799 alebo 1800, podľa toho, ktorý z tých jeho vynálezov považujete za prvú skutočnú batériu. To bol ešte Napoleon mladý, "železnice" neznámym pojmom, do narodenia Františka Jozefa I. chýbalo tridsať rokov a novovzniknuté Spojené štáty americké riešili vážne bezpečnostné otázky v podobe bojovných susedov - Seminolov, Kríkov a Śavanov. Za riekou Mississippi sa rozkladala málo známa indiánska krajina.

Teda: stará technológia, o niekoľko generácií staršia, než napríklad žiarovka. Niečo sa o tom môžete dočítať v Zabudnutých príbehoch 2, v kapitole "Malé nočné slnko".

Staré technológie majú však jednu nevýhodu: nad ich zlepšovaním už si lámali hlavu celé generácie chytrých ľudí. "Nízko visiace ovocie" bolo už napospol otrhané ich rukami a ostávajú drobné kvalitatívne posuny o jedno-dve percentá. Občas sa stane, že nejaký nový vynález dá veci zásadný impulz. Väčšinou sa to však nestáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Takých vecí máme okolo seba plno. Strelné zbrane roku 2019 sa veľmi nelíšia od strelných zbraní roku 1919, výrobu ocele by tiež starý oceliar bez problémov spoznal, vodárenské systémy zásobujúce mesta fungujú plus-mínus rovnako ako za cisára pána, mosty z betónu sa začali tiež stavať niekedy na prelome 19. a 20. storočia (najstarší, ktorý je doteraz v prevádzke, nájdete pri pražskej Palmovke v Libni).

A podobne je to aj s batériovou technológiou. Olovený akumulátor, dodnes používaný v automobiloch, pochádza z roku 1859.

Posledný skutočne zásadný posun, ktorý sa podarilo uviesť aj do priemyselnej a komerčnej praxe, boli Li-Ion batérie, vynájdené roku 1980. Do predaja ich prvýkrát dala spoločnosť Sony roku 1991. Od tej chvíle sa ich princíp zásadne nezmenil, aj keď pokroky v nanotechnológii umožnili postupné zvýšenie ich kapacity.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je však zrejmé, lítiové batérie potrebujú k svojmu fungovaniu práve lítium.

Lítium je veľmi ľahký kov, dvakrát menej hustý ako voda, neodporúča sa však ho vo vode kúpať - reakcia by bola explozívna. Alkalické kovy sú v styku s vodou všeobecne "beťármi".

Ostatne dnes v ére YouTube nie je problém sa pokochať tým, ako taká reakcia vlastne vyzerá. Kvôli takýmto pokusom som sa občas tešil na hodiny chémie.

Načítavam video...

V zemskej kôre nie je lítia úplne málo (nejaké tie desiatky miligramov na kilogram, čiže dokopy neskutočné tony), ale koncentrácia, ktorá by stála za reč, to už je podstatne vzácnejší jav. Polovica ťažiteľných svetových zásob sa nachádza v jednej oblasti Južnej Ameriky na rozhraní Bolívie, Peru, Argentíny a Čile.

Vôbec najbohatšia je na lítium soľná pláň Salar de Uyuni, "placka" veľkosti polovičky Moravy, ktorá za bezvetria a po daždi vyzerá ako najväčší zrkadlo sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

K ťažbe lítia zo soľných plání je potrebná voda a tej je zrovna v tomto kúte sveta málo - neďaleko ležiaca púšť Atacama je vôbec jedno z najsuchších miest na celej zemeguli.

Pre miestne zásobovanie vodou je už súčasná ťažba devastujúca. V Čile sa stala (nadmerná) spotreba vody ťažobnými spoločnosťami závažnou politickou otázkou a je otázka, do akej miery súvisí súčasný chaos v Bolívii s tým, že chudobná krajina sedí na mimoriadne veľkých zásobách strategickej suroviny.

O cenné zdroje sa v minulosti bežne viedli vojny. Celá zainteresovanosť Západu v arabskom svete sa dá vystopovať až k Jom-kipurskej vojne a následnému ropnému šoku; lítium by mohlo byť ďalším predmetom svetového súperenia. Očakávaný vývoj dopytu je dosť jednoznačný:

V súčasnej chvíli nie je lítium príliš drahé, pretože sa nachádzame bezprostredne za cenovou bublinou, ktorá tento rok spľasla - v očakávaní rastu sa do ťažby lítia nalialo príliš veľa kapitálu, takže ťažba dočasne predbehla dopyt a ceny úmerne tomu spadli.

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak to je krátkodobý jav. Očakávaný nárast spotreby lítia trvá ďalej, takže vzniká otázka, či ho v priebehu niekoľkých rokov budú existujúce zdroje vôbec schopné pokryť.

Zďaleka najväčším ťahúňom má byť dopyt po batériách do osobných elektrických vozidiel, ktoré sú v nasledujúcom grafe vyznačené modrou farbou.

Analytici z Bloombergu si myslia, že do roku 2025 je lítium "v suchu", najmä kvôli austrálskym a čínskym zdrojom. (Ovšem ten článok vznikol iba pár týždňov predtým, než prepukol chaos v Bolívii, a presne v tú istú chvíľu, čo nepokoje v susednom Čile. Tak to s tými predpoveďami býva.)

Ale ich analýza vôbec nerieši napríklad otázku toho, či sa zásoby lítia nestanú zbraňou v americko-čínskom súperení o dominanciu; to sa odhaduje ťažko.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve politické následky sú to, čo považujem za potenciálne najhorší problém celej veci. Čisto technicky je lítia v zemskej kôre dosť na to, aby sa elektromobilita dala pokryť, keď teda akceptujeme myšlienku, že ťažobné regióny pritom pekne zdevastujeme (indiáni z Ánd, už pred stáročiami nahnaní do španielskych baní na striebro a ortuť, musia mať z celej situácie pocit déja vu).

Bolivijské rezervy nie sú zatiaľ v grafe vyčíslené, ale mali by byť o niečo väčšie ako čílske, cca 9 miliónov ton.

Ale koncentrácia jeho ťažby v niekoľkých málo miestach na svete, to je recept na veľké problémy. Máme sa tešiť na nový OPEC zložený zo štátov ako Argentína, Bolívia a Čile, ktorý bude chytať bohatšie krajiny "pod krkom", ako sa mu zachce? (Mohli by sme mu hovoriť treba ABC.)

Skryť Vypnúť reklamu

Alebo na veľkú čínsko-americkú vojnu o bane v západnej Austrálii niekedy v roku 2040?

Z dnešnej perspektívy to vyzerá pritiahnuté za vlasy, ale generálom a admirálom roku 1900 by prišlo rovnako absurdné, že by sa jedného dňa mohli svetové mocnosti preťahovať o nejakú zaprášenú púštnu dieru menom Kuvajt.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden požiada Američanov, aby 100 dní nosili rúška

"Len 100 dní nosenia rúšok - nie je to navždy. Myslím si, že uvidíme významný pokles prípadov nákazy," povedal Biden.

Joe Biden.
Slovensko

Smer-SD tvrdí, že premiér prehral súboj o generálneho prokurátora, OĽaNO však hlasovalo za Žilinku

Smer odmieta, že by sa dopredu dohodli s niektorou koaličnou stranou. Podľa poslanca Kollára mali poslanci pri voľbe voľnú ruku, lebo sa nedohodli na jednom kandidátovi.

Slovensko

Parlament vybral za generálneho prokurátora Žilinku

Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných. Pozrite si kauzy, ktoré ako prokurátor dozoroval.

Maroš Žilinka.
Slovensko

Reakcia premiéra Matoviča na ministerstvo školstva bola úbohá a smiešna, tvrdí Sulík

Poslankyňa Cigániková uviedla, že premiér ministrovi školstva odkázal, že školy sa otvoria vtedy, keď sa mu ospravedlní Sulík. Premiér túto informáciu dementoval a vyzval ministra, aby tak urobil tiež, keďže podľa neho ide o klamstvo.

Igor Matovič.