SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Znepokojenie z Nemecka rastie. Pred bankami varuje tamojšia centrálna banka aj agentúra Moodys

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: flickr.com/cc/Metropolico.org)

Podľa nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) sa zvyšujú riziká pre nemecký finančný systém. Môžu za to nízke úrokové sadzby, spomaľovanie nemeckej ekonomiky či neistota okolo brexitu. Informuje o tom napríklad denník Financial Times.

Rizikovému sektoru neprispela ani agentúra Moodys, ktorá teraz nemeckým bankám znížila výhľad zo stabilného na negatívny s tým, že očakáva ich oslabenie, píše server echo24.cz.

Tieto silné varovania z konca uplynulého týždňa vyvolávajú ohlas až oneskorene, hroziaci problém rozoberá napríklad cez víkend tiež francúzsky ekonomický denník Les Echos.

Skryť Vypnúť reklamu

K varovaniu nemeckej centrálnej banky dochádza potom, čo sa dva najväčšie domáce bankové ústavy Deutsche Bank a Commerzbank, ktoré sa už skôr v tomto roku snažili neúspešne o spojenie, rozhodli šetriť a zvýšiť tak zisk.

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Naprieč širšom bankovým sektorom v Nemecku sa zisk prepadol o 31%, vyplýva z dát centrálnej banky.

"Zraniteľnosť zo zvýšila," varovala vo štvrtok viceprezidentka nemeckej centrálnej banky Claudia Buchová.

Experti centrálnej banky vidia ako problém napríklad vyššiu mieru rizikových pôžičiek, ktoré banky klientom, vrátane rastúceho počtu firiem, poskytujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Rizikom pre banky by mohli byť aj dlhodobé hypotéky. Problémom je tiež politika prakticky nulových úrokových sadzieb, ktorá panuje v eurozóne od roku 2016. Ak chcú banky ukladať svoje peniaze v Európskej centrálnej banke, vyžaduje po nich negatívny úrok 0,5%.

Podľa agentúry Moodys dôjde k oslabeniu nemeckého bankového sektora do 12 až 18 mesiacov. Najtvrdší dopad potom podľa agentúry čaká menšie nemecké banky.

Už tak nízka ziskovosť bánk sa bude aj naďalej zhoršovať, upozorňuje Bernhard Held, vrchný riaditeľ zodpovedný za úvery spoločnosti Moodys.

Agentúra zmieňuje tiež svoje odhady, podľa ktorých bude rast HDP v Nemecku odrážať spomaľovanie globálneho trhu aj nepriaznivý výhľad pre kľúčové sektory nemeckého priemyslu, ako je výroba automobilov či chemikálií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prvé dodávky vakcíny Sputnik V na košickom letisku.

V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, povedal Matovič.

2 h
Žiačka kráča do základnej školy Antolija Karpova na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke.

V rozhodnutí ministra, ktoré zverejní rezort na svojej webovej stránke, nájdu rodičia patriaci do uvedených skupín potrebné potvrdenie, ktoré odovzdajú škole.

3 h

Pribudlo spolu necelých 3-tisíc nových prípadov nákazy z takmer 270-tisíc. Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol.

4 h
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19.

6 h