SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Znepokojenie z Nemecka rastie. Pred bankami varuje tamojšia centrálna banka aj agentúra Moodys

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: flickr.com/cc/Metropolico.org)

Podľa nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) sa zvyšujú riziká pre nemecký finančný systém. Môžu za to nízke úrokové sadzby, spomaľovanie nemeckej ekonomiky či neistota okolo brexitu. Informuje o tom napríklad denník Financial Times.

Rizikovému sektoru neprispela ani agentúra Moodys, ktorá teraz nemeckým bankám znížila výhľad zo stabilného na negatívny s tým, že očakáva ich oslabenie, píše server echo24.cz.

Tieto silné varovania z konca uplynulého týždňa vyvolávajú ohlas až oneskorene, hroziaci problém rozoberá napríklad cez víkend tiež francúzsky ekonomický denník Les Echos.

SkryťVypnúť reklamu

K varovaniu nemeckej centrálnej banky dochádza potom, čo sa dva najväčšie domáce bankové ústavy Deutsche Bank a Commerzbank, ktoré sa už skôr v tomto roku snažili neúspešne o spojenie, rozhodli šetriť a zvýšiť tak zisk.

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Naprieč širšom bankovým sektorom v Nemecku sa zisk prepadol o 31%, vyplýva z dát centrálnej banky.

"Zraniteľnosť zo zvýšila," varovala vo štvrtok viceprezidentka nemeckej centrálnej banky Claudia Buchová.

Experti centrálnej banky vidia ako problém napríklad vyššiu mieru rizikových pôžičiek, ktoré banky klientom, vrátane rastúceho počtu firiem, poskytujú.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikom pre banky by mohli byť aj dlhodobé hypotéky. Problémom je tiež politika prakticky nulových úrokových sadzieb, ktorá panuje v eurozóne od roku 2016. Ak chcú banky ukladať svoje peniaze v Európskej centrálnej banke, vyžaduje po nich negatívny úrok 0,5%.

Podľa agentúry Moodys dôjde k oslabeniu nemeckého bankového sektora do 12 až 18 mesiacov. Najtvrdší dopad potom podľa agentúry čaká menšie nemecké banky.

Už tak nízka ziskovosť bánk sa bude aj naďalej zhoršovať, upozorňuje Bernhard Held, vrchný riaditeľ zodpovedný za úvery spoločnosti Moodys.

Agentúra zmieňuje tiež svoje odhady, podľa ktorých bude rast HDP v Nemecku odrážať spomaľovanie globálneho trhu aj nepriaznivý výhľad pre kľúčové sektory nemeckého priemyslu, ako je výroba automobilov či chemikálií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu