SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Znepokojenie z Nemecka rastie. Pred bankami varuje tamojšia centrálna banka aj agentúra Moodys

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: flickr.com/cc/Metropolico.org)

Podľa nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) sa zvyšujú riziká pre nemecký finančný systém. Môžu za to nízke úrokové sadzby, spomaľovanie nemeckej ekonomiky či neistota okolo brexitu. Informuje o tom napríklad denník Financial Times.

Rizikovému sektoru neprispela ani agentúra Moodys, ktorá teraz nemeckým bankám znížila výhľad zo stabilného na negatívny s tým, že očakáva ich oslabenie, píše server echo24.cz.

Tieto silné varovania z konca uplynulého týždňa vyvolávajú ohlas až oneskorene, hroziaci problém rozoberá napríklad cez víkend tiež francúzsky ekonomický denník Les Echos.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K varovaniu nemeckej centrálnej banky dochádza potom, čo sa dva najväčšie domáce bankové ústavy Deutsche Bank a Commerzbank, ktoré sa už skôr v tomto roku snažili neúspešne o spojenie, rozhodli šetriť a zvýšiť tak zisk.

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Naprieč širšom bankovým sektorom v Nemecku sa zisk prepadol o 31%, vyplýva z dát centrálnej banky.

"Zraniteľnosť zo zvýšila," varovala vo štvrtok viceprezidentka nemeckej centrálnej banky Claudia Buchová.

Experti centrálnej banky vidia ako problém napríklad vyššiu mieru rizikových pôžičiek, ktoré banky klientom, vrátane rastúceho počtu firiem, poskytujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Rizikom pre banky by mohli byť aj dlhodobé hypotéky. Problémom je tiež politika prakticky nulových úrokových sadzieb, ktorá panuje v eurozóne od roku 2016. Ak chcú banky ukladať svoje peniaze v Európskej centrálnej banke, vyžaduje po nich negatívny úrok 0,5%.

Podľa agentúry Moodys dôjde k oslabeniu nemeckého bankového sektora do 12 až 18 mesiacov. Najtvrdší dopad potom podľa agentúry čaká menšie nemecké banky.

Už tak nízka ziskovosť bánk sa bude aj naďalej zhoršovať, upozorňuje Bernhard Held, vrchný riaditeľ zodpovedný za úvery spoločnosti Moodys.

Agentúra zmieňuje tiež svoje odhady, podľa ktorých bude rast HDP v Nemecku odrážať spomaľovanie globálneho trhu aj nepriaznivý výhľad pre kľúčové sektory nemeckého priemyslu, ako je výroba automobilov či chemikálií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

"Nehovorte manželka a priateľka." OSN požaduje rodovo neutrálne vyjadrovania

Na OSN sa okamžite zniesla kritika. Exposlankyňa europarlamentu napísala: "Prestaňte sa snažiť kontrolovať, ako ľudia hovoria. Je to divné a nepotrebné." Expredseda českej vlády Topolánek dodal. "Vy ste sa naozaj pomiatli. Prečo za toto platíme?"

Centrála OSN v New Yorku.
Slovensko

Uvoľňovanie opatrení pokračuje, skončia sa aj vyhradené hodiny pre dôchodcov v obchodoch

Súčasťou schválených opatrení je od stredy 3. júna aj otvorenie všetkých vnútorných športovísk, kúpalísk, wellness, kúpeľov, masáží, kasín, vnútorných priestorov ZOO a botanických záhrad.

Premiér Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľňovanie opatrení.
Zahraničie

Trump kritizoval guvernérov, žiada tvrdšie zásahy voči násilníkom

"Musíte zatýkať ľudí, musíte ísť ľuďom po stopách, musíte ich umiestniť do väzenia na 10 rokov a potom sa takéto veci nikdy nezopakujú," povedal prezident.

Protesty v Minneapolise pokračujú.
Ekonomika

Osem miliárd z Európskej únie nemusí slovenskej ekonomike stačiť

Dôležitá je najmä schopnosť rýchleho čerpania týchto prostriedkov a tiež ich smerovanie, upozornili viacerí analytici.