SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
EKONOMIKA

Znepokojenie z Nemecka rastie. Pred bankami varuje tamojšia centrálna banka aj agentúra Moodys

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Ilustračné fotoIlustračné foto(Zdroj: flickr.com/cc/Metropolico.org)

Podľa nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) sa zvyšujú riziká pre nemecký finančný systém. Môžu za to nízke úrokové sadzby, spomaľovanie nemeckej ekonomiky či neistota okolo brexitu. Informuje o tom napríklad denník Financial Times.

Rizikovému sektoru neprispela ani agentúra Moodys, ktorá teraz nemeckým bankám znížila výhľad zo stabilného na negatívny s tým, že očakáva ich oslabenie, píše server echo24.cz.

Tieto silné varovania z konca uplynulého týždňa vyvolávajú ohlas až oneskorene, hroziaci problém rozoberá napríklad cez víkend tiež francúzsky ekonomický denník Les Echos.

Článok pokračuje pod video reklamou

K varovaniu nemeckej centrálnej banky dochádza potom, čo sa dva najväčšie domáce bankové ústavy Deutsche Bank a Commerzbank, ktoré sa už skôr v tomto roku snažili neúspešne o spojenie, rozhodli šetriť a zvýšiť tak zisk.

Za prvých deväť mesiacov roku 2019 zaznamenala Deutsche Bank stratu 4,1 miliardy eur, Commerzbank sa potom za rovnaké obdobie prepadol zisk o 9% oproti roku minulému.

Naprieč širšom bankovým sektorom v Nemecku sa zisk prepadol o 31%, vyplýva z dát centrálnej banky.

"Zraniteľnosť zo zvýšila," varovala vo štvrtok viceprezidentka nemeckej centrálnej banky Claudia Buchová.

Experti centrálnej banky vidia ako problém napríklad vyššiu mieru rizikových pôžičiek, ktoré banky klientom, vrátane rastúceho počtu firiem, poskytujú.

Rizikom pre banky by mohli byť aj dlhodobé hypotéky. Problémom je tiež politika prakticky nulových úrokových sadzieb, ktorá panuje v eurozóne od roku 2016. Ak chcú banky ukladať svoje peniaze v Európskej centrálnej banke, vyžaduje po nich negatívny úrok 0,5%.

Podľa agentúry Moodys dôjde k oslabeniu nemeckého bankového sektora do 12 až 18 mesiacov. Najtvrdší dopad potom podľa agentúry čaká menšie nemecké banky.

Už tak nízka ziskovosť bánk sa bude aj naďalej zhoršovať, upozorňuje Bernhard Held, vrchný riaditeľ zodpovedný za úvery spoločnosti Moodys.

Agentúra zmieňuje tiež svoje odhady, podľa ktorých bude rast HDP v Nemecku odrážať spomaľovanie globálneho trhu aj nepriaznivý výhľad pre kľúčové sektory nemeckého priemyslu, ako je výroba automobilov či chemikálií.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Andreja Kisku obvinili v súvislosti s firmou KTAG

Z daňového trestného činu už obvinili konateľa Kučkovského.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska.
Kresťanstvo

Vo Vatikáne rozsvietili vianočný strom, pápež vyzval na solidaritu s núdznymi

"Jasličky sú rýdzim spôsobom zdieľania evanjelia vo svete, ktorý akoby mal strach zo skutočnej podstaty Vianoc a ktorý ruší ich kresťanské znaky, aby zachoval len banálnu, komerčnú symboliku," povedal František.

Vianočný strom je venovaný malým palestínskym pacientom z betlehemskej nemocnice Caritas Baby Hospital.
Momentka z videa.
Slovensko

Poslanci Smeru chcú pre obvinenie Fica iniciovať brannobezpečnostný výbor

Poslanec Jarjabek si myslí, že obvinením Fica sa začalo šikanovanie Smeru ako politickej strany a zastrašovanie jeho voličov.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.