SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Vo voľbách v Hongkongu zvíťazila prodemokratická opozícia

Prodemokratické hnutie získalo bezprecedentnú kontrolu nad 17 z 18 obvodných rád.

Hongkongčania čakajú v dlhých radoch počas komunálnych volieb. Hongkongčania čakajú v dlhých radoch počas komunálnych volieb. (Zdroj: TASR/AP)

HONGKONG - V nedeľňajších komunálnych voľbách v Hongkongu zaznamenalo mimoriadny úspech opozičné prodemokratické hnutie.

Wu Chi-wai, líder najväčšej hongkonskej prodemokratickej strany, v pondelok informoval, že bloku sa podarilo získať takmer 90 percent z celkovo 452 kresiel v obvodných radách.

To znamená, že prodemokratické hnutie získalo bezprecedentnú kontrolu nad 17 z 18 obvodných rád. Výsledky sa zakladajú na oficiálnych údajoch, ktoré oznámili volebné úrady, píše agentúra AP.

Najväčšia pročínska politická strana, naopak, utrpela svoj najväčší neúspech, z jej 182 kandidátov vyhralo len 21.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi neúspešnými kandidátmi bol napríklad kontroverzný propekinský poslanec Junius Ho, ktorého minulý mesiac počas kampaňovania bodli nožom.

Víťazmi z opozičného tábora boli okrem iných bývalí študentskí lídri a kandidát, ktorý nahradil aktivistu Joshuu Wonga, ktorý mal ako jediný zakázané kandidovať.

Zvíťazil napríklad organizátor prodemokratických zhromaždení Jimmy Sham, ktorého minulý mesiac zbili útočníci s kladivom, i prodemokratický poslanec, ktorému počas protestov útočník odhryzol časť ucha.

Po vyhlásení výsledkov v Hongkongu vypukli oslavy. V pondelok na poludnie sa v obchodnej štvrti zišli desiatky ľudí na víťaznom zhromaždení. Jedna žena napríklad otvorila šampanské a nalievala každému naokolo.

Hongkonská správkyňa Carrie Lam sa v reakcii na výsledky volieb vyjadrila, že ich vláda rešpektuje. Vo vyhlásení uviedla, že výsledky "odrážajú nespokojnosť ľudí so súčasnou situáciou a hlboko zakorenenými problémami v spoločnosti".

SkryťVypnúť reklamu

Vláda bude "s pokorou počúvať názory členov verejnosti a bude nad nimi vážne rozmýšľať," dodala.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas návštevy Tokia v pondelok povedal, že akékoľvek úsilie o oslabenie Hongkongu bude zbytočné.

"Bez ohľadu na to, čo sa deje v Hongkongu, Hongkong je súčasťou čínskeho územia. Akékoľvek pokusy o zničenie Hongkongu alebo poškodenie stability a rozvoja Hongkongu nemôžu uspieť," uviedol.

Nedeľňajšie voľby zaznamenali rekordnú účasť. Svoj hlas odovzdalo 71 percent voličov, a teda viac ako 2,9 milióna zo 4,1 milióna registrovaných voličov. Pre porovnanie, na rovnakých voľbách pred štyrmi rokmi sa zúčastnilo 47 percent oprávnených voličov.

Výsledok volieb by mohol prinútiť centrálnu vládu v Pekingu premyslieť si, ako bude postupovať pri riešení nepokojov v Hongkongu, ktoré tam trvajú už viac ako päť mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Obvodné rady majú len málo kompetencií, zväčša poradných, ale voľby sa stali akýmsi referendom o verejnej podpore prodemokratických protestov.

Zo zvolených 452 členov obvodných rád 117 zasadne aj v 1200-člennom výbore, ktorý volí hongkonského správcu, čo by mohlo posilniť prodemokratické hnutie a jeho vplyv na to, kto sa stane ďalším lídrom mesta.

Nedeľňajšie hlasovanie bolo pokojné a tento víkend bol prvým za viacero mesiacov bez akýchkoľvek stretov a násilností medzi políciou a demonštrantmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu