SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Zvádzali ju, no ona nepodľahla!

Ak máte rizikové tehotenstvo, modlite sa k sv. Kataríne Švédskej. Je patrónkou pri ťažkostiach tehotenstiev.

Svätá Katarína je vyobrazená aj na viacerých obrazoch v kostoloch. Svätá Katarína je vyobrazená aj na viacerých obrazoch v kostoloch. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - : POLUVSIE.HOST.SK)

Bola dcérou svätice a ona sama sa stala svätou. Kataríny majú viaceré patrónky a jednou z nich je aj sv. Katarína Švédska, dcéra Brigity Švédskej.

„Moje meno mi vybrala moja starká, vraj preto, lebo sa často modlila k svätej Kataríne Švédskej. Ja som o nej veľa nevedela, skôr som počula o jej mame Brigite. No, keď som si o nej potom viac čítala, zapáčila sa mi a som rada, že aj ja nosím meno práve po tejto svätici,“ priznala sa nám Katarína Poráčová zo Žiliny.

Žili v zdržanlivosti

Hoci bola sv. Katarína vydatá, so svojím manželom sa rozhodli žiť ako brat a sestra. Keď jej manžel zomrel, väčšinu svojho života strávila so svojou matkou v Ríme, odkiaľ chodievali na púte do Jeruzalema a ďalších pútnických miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Muži neustále bojovali o to, aby si ich všimla, zvádzali ju, vždy sa jej však podarilo nejako uniknúť, zostala verná Bohu. Už sa nikdy nevydala, žila ako mníška.

Modlila sa, vyučovala deti náboženstvo, starala sa o chorých. Keď jej matka zomrela, vzala jej pozostatky do rodného Švédska a namiesto nej bola na čele rehole Najsvätejšieho Spasiteľa, ktorú založila jej matka.

Zomrela 24. marca 1381.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Veľmi závažným a negatívnym rizikovým faktorom na docielenie odpovede na liečbu hepatitídy C je obezita.

Medzi rizikové faktory vzniku obezity patria napríklad fyzická inaktivita, sedavý spôsob života, nesprávne, nezdravé a nepravidelné stravovanie, nedostatočný spánok, stres.

59m
Prezident Macron a premiér Matovič počas stretnutia v Elyzejskom paláci.

Francúzsko je presvedčené, že v boji proti pandémii COVID-19 je účinná kolektívna mobilizácia EÚ v duchu zodpovednosti a spolupráce, uviedla francúzska ambasáda.

3 h
Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie sa má týkať kauzy trenčianskeho baru Fatima. Podľa jej obhajcu Erdösa tým došlo k porušeniu jej základných práv.

5 h
Sputnik dorazil na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva.

Výrobca vakcíny tak údajne urobil preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády. Lieková agentúra medzitým spustila proces preskúmavania Sputniku V.

7 h