SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Rovnako iný ako ja

„Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého."

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

Apoštol Peter bol pôvodom Žid. Mal preto problém, tak ako aj iní Židia žijúci v tej dobe, prijať pohanov, teda ľudí z inej rasy.

Židia sú aj podľa písma vyvolení boží národ. Aj sám Pán Ježiš má židovské korene. Preto aj Peter bojoval s touto nadradenosťou. Bil sa do pŕs a vravel, že žiadnym činom nepôjde k iným ľuďom, len k Židom.

No nastal zlom, keď mu Boh vo videní ukázal, ako veľmi sa mýli. Čo Boh očistí, nemá nikto právo považovať za nečisté. Ukázal mu človeka, ktorého srdce bolo pripravené, aby prijal božiu pravdu.

Skryť Vypnúť reklamu

To isté ukázal Boh vo videní aj druhej strane, človeku menom Kornélius. Peter zmenil na základe tohto božieho vysvetlenia svoj názor na ľudí nežidovského pôvodu. Kapituloval pred Pánom. Pokoril sa a išiel k tomu človeku. Kornélius prijal Petra aj božiu pravdu cez jeho službu.

Veľa ľudí má rovnaký problém ako Peter.

Často nie sme spôsobilí na neodsudzovanie a nekritiku ľudí, ktorí pochádzajú z inej rasy, ako je tá naša. Problém dnešnej doby, ktorý má však oveľa hlbšie korene. Nerovnosť či inakosť, často zahaľujeme inými pojmami.

Štítime sa tých, ktorí sú tmavšej pleti. Tých, ktorí chodia zahalení. Tých, ktorí majú inú kultúru a históriu. Pritom je to len obyčajný rasizmus. A ten nemá s Bohom nič spoločné.

Veď Boh nie je prijímačom osôb. V písme sa hovorí, že všetci sme si rovní. Boh nás stvoril na svoj obraz. Ak sa porežeme, z rany nám nevyteká modrá krv. Naše vnútro skrýva tie isté orgány. Naše srdcia bijú v rovnakom rytme. Všetci máme city a reakcie na bolesť.

Skryť Vypnúť reklamu

Kde sa potom berie tá nenávisť voči inej rase? Prečo sú správy plné agresivity a obrazov, kde jeden muž kope do druhého, lebo je tmavý?

„A národ oboril sa na národ, s úmyslom vraždy," sú slová nášho veľkého básnika. Rovnako platné aj dnes.

Rovnako iný ako ja, je aj názov jednej knihy, v ktorej autori aj hlavné postavy hovoria o svojich životoch. Skutočný príbeh na ceste k Bohu. A zistenie?

Ja som odlišná!

Ale aj ty, milý čitateľ!

Tým, že máme svoje sny a túžby, možno iné vzdelanie. Iné účesy a štýly v obliekaní. Niektorí sme cholerici, iní sangvinisti. Niekto sa vie rýchlo prispôsobiť novým veciam, iný ťažko. Každý má svoj obľúbený knižný titul či postavu v ňom.

Niekto vidí krásny umelecký obraz aj v napadanom lístí, iný šomre a nadáva , vidí v tom len špinu. Počúvame rôzne hudobné žánre a naše bydliská sú rôzne. Ja mám rada mestský životný štýl, iný dedinský.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto sme každý iný. Ale práve tá inakosť sa páčila a páči Bohu. Nikto si nevyberá svojich rodičov, rodinu, ani dobu, do ktorej sa narodí. To určuje len Boh. To, ako vyzeráš, aký si, kde žiješ, nie je náhoda. Boh nám nedal uniformitu. To by sme neboli ľudia. Možno nejakí roboti. To Boh nechcel.

Druhým najväčším prikázaním je:

„Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého."

No málokto to naozaj aj dokáže praktizovať. Máme sklony odsudzovať a ani sa nepribližovať k človeku, ktorý je už navonok iný. Hádžeme ich do jedného pomyselného mecha. A často nechceme, aby sa to zmenilo. Čo ak by ten človek odtiaľ vyskočil a ukázal nám, že je iný? Museli by sme sa zastaviť a kapitulovať pred Bohom.

To, čo máme v srdci, vidí len Boh. Ani my sami často nevieme, čoho všetkého sme schopní. Potom sa čudujeme, čo všetko sme povedali alebo urobili. Ale povedané či už urobené nemožno zobrať späť.

Skryť Vypnúť reklamu

To rozhodnutie je však na nás. Nemôžeme sa vydať na cestu s Bohom a pritom nenávidieť iných ľudí, ktorých Boh miluje rovnako ako teba i mňa. Dokonca aj môjho suseda. On je Bohom všetkých. Každej rasy a národa či jazyka.

Ale inakosť je potrebná. Pre Neho i nás.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

3 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

5 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

9 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

11 h