SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Bezpečnostná informačná služba: Rusko šíri v Česku dezinformácie

Podľa Zemanovho hovorcu je absolútne neprijateľné, aby BIS označovala ľudí s odlišným názorom za dezinformátorov. "To je útok na slobodu slova," povedal.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Jaromír Kavan, unsplash.com)

PRAHA - Najzávažnejšiu hrozbu pre Českú republiku predstavovalo vlani pôsobenie proruských aktivistov, ktorí sa podieľali na šírení dezinformácií.

Hrozbou zostávajú naďalej tiež ruské a čínske aktivity v ČR, vyplýva z výročnej správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), o ktorej informoval v utorok spravodajský server iDNES.cz.

BIS tiež potvrdila úmrtie jedného z bojovníkov, ktorí odišli z ČR, aby sa pripojili k teroristickým organizáciám v Sýrii a Iraku. V súvislosti s problematikou terorizmu BIS vlani preverovala signály o možnom výskyte islamistických radikálov v ČR, konkrétne riziká sa však v žiadnom z prípadov nepotvrdili.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo hodnotí BIS situáciu v oblasti terorizmu a islamistickej radikalizácie ako pokojnú.

"Najzávažnejšiu hrozbu pre ústavnosť Českej republiky predstavovalo v roku 2018 pôsobenie spektra proruských aktivistov, ktorí sa podieľali na šírení dezinformácií. Termínom 'proruskí aktivisti' v tomto kontexte BIS neoznačuje všetky prorusky zmýšľajúce osoby, ale primárne tie, ktoré svojimi aktivitami vedome či nevedome priamo napomáhajú cudzej moci," uvádza sa vo výročnej správe BIS.

"Proruskí aktivisti v posledných rokoch stále intenzívnejšie, koncepčnejšie a systematickejšie broja proti politickému usporiadaniu v ČR a členstvu v EÚ a NATO. Pri svojom pôsobení sa podieľajú na nastoľovaní tém konštruovaných alebo podporovaných cudzou mocou. V rámci týchto agend často dochádza k zveličovaniu významu existujúcich hrozieb a vytvárania imaginárnych problémov," píše sa v dokumente.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa BIS proruskí aktivisti či už vedome alebo nevedome podporovali vplyvové operácie Ruska a presadzovali ruské záujmy na úkor tých českých. Šírili rôzne konšpiračné teórie a proruskú propagandu, k čomu ako médiá využívali najmä internet a sociálne siete.

Medzi proruských aktivistov patria podľa BIS členovia najrôznejších nacionalistických a populistických hnutí, niektorých politických strán, skupiny vzniknuté z pôvodných protiimigračných hnutí či nezávislé a alternatívne médiá.

Motiváciu týchto skupín vysvetľuje BIS ideologickým spriaznením, obdivom k režimu prezidenta Vladimira Putina či adoráciou Ruska všeobecne.

"U niektorých osôb však existujú indície o ich priamej previazanosti s ruskou štátnou mocou či riadení spravodajskými službami Ruskej federácie," uvádza sa v správe.

SkryťVypnúť reklamu

Ich škodlivé pôsobenie vidí BIS v tom, že prostredníctvom zavádzajúcich, manipulatívnych či lživých tvrdení ovplyvňujú verejnú mienku a vyvolávajú a udržujú strach a napätie v spoločnosti. To prispieva k polarizácii a radikalizácii spoločnosti a podkopávaniu dôvery obyvateľov v princípy slobodného demokratického štátu.

Hrozbu taktiež predstavovali aktivity cudzích krajín v ČR. V tejto súvislosti výročná správa BIS hovorí najmä o Rusku a Číne. Ich aktivity podľa BIS zasahovali nielen do oblasti politiky a diplomacie, ale tiež špionáže, ekonomiky a informačného boja.

"Česká republika bola predmetom záujmu aktérov s väzbou na ruskú a čínsku štátnu moc aj v kyberpriestore. Inštitúcie a občania ČR sa stali cieľom hneď niekoľkých kyberšpionážnych kampaní, pričom najzávažnejšou z nich bola kompromitácia neutajovanej siete Ministerstva zahraničných vecí (MZV)," píše BIS.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s Ruskom BIS upozorňuje, že vlani v ČR pôsobili príslušníci a spolupracovníci všetkých ruských spravodajských služieb. Spravodajská služba taktiež upozorňuje, že českým bezpečnostným problémom stále zostáva personálne naddimenzovanie ruskej diplomatickej misie.

"Spravodajské kapacity RF na území ČR boli čiastočne oslabené českou reakciou na útok nervovo-paralytickou látkou novičok v britskom Salisbury, ktorou bol v marci 2018 otrávený Sergej Skripaľ a jeho dcéra," uvádza sa v texte.

BIS pripomenula skutočnosť, že Česko v súvislosti s dianím okolo látky novičok vyhostilo troch ruských nedeklarovaných spravodajských dôstojníkov.

Pokým ruské spravodajské aktivity v ČR boli oslabené, tie čínske sa naopak rozrástli ako do intenzity, tak do rozsahu. V Česku v roku 2018 pôsobili všetky najvýznamnejšie čínske spravodajské služby. Tie sa okrem iného taktiež pokúšali narušiť vzťahy medzi Českom a Taiwanom.

SkryťVypnúť reklamu

"V kontexte čínskych aktivít zameraných na českú akademickú obec, bezpečnostné zbory a štátnu správu zaznamenala BIS rastúci počet čínskych pozvaní adresovaných českým občanom na školenia, semináre a poznávacie zájazdy. Čínska strana ponúka pozvaným uhradenie všetkých výdavkov (dopravu, ubytovanie, stravné, zápisné) a k tomu ešte pridáva vreckové," upozorňuje BIS, podľa ktorej si tak Čína vytvára kontaktnú sieť osôb, ktoré jej budú naklonené a budú ochotné jej vychádzať v ústrety.

V ČR boli vlani aktívne aj iránske tajné služby. BIS vo výročnej správe píše, že medzi iránskymi obchodníkmi môžu byť ľudia s väzbami na bezpečnostné zložky.

Hrad: Neprijateľné

Nazývať ľudí s iným názorom dezinformátory je útok na slobodu slova, znie z Pražského hradu. Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček v súvislosti s novo vydanou výročnou správou BIS serveru Echo24 oznámil, že niečo také je absolútne neprijateľné.

SkryťVypnúť reklamu

To, že v tuzemsku pôsobia sily cudzích štátu je podľa Hradu fakt.

"A je úlohou BIS takých agentov odhaľovať. Čo je absolútne neprijateľné, aby BIS označovala ľudí s odlišným názorom za dezinformátorov. To je útok na slobodu slova," vyhlásil o BIS vo vyjadrení Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman českú kontrarozviedku kritizuje dlhodobo. K jej varovaniu pred ruskými a čínskymi vplyvmi, predovšetkým v bezpečnostnej kauze Huawei, bol skeptický a zamestnancov informačnej služby dokonca označil za "čučkaře".

Odmietol tiež už niekoľký návrh vlády na povýšenie šéfa BIS Michala Koudelky do generálskej hodnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu