SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Poslanci na schôdzi neprerokujú desiatky návrhov. Prešiel Ficov návrh, aby ich presunuli

Odôvodnil to potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok. Matovič hovorí o diktátorských praktikách.

Poslanci Hrnko a Fico počas rokovania 53. schôdze NR SR.Poslanci Hrnko a Fico počas rokovania 53. schôdze NR SR. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o viac ako polovici návrhov zákonov, ktoré boli predložené na rokovanie 53. schôdze parlamentu. Ide o poslanecké návrhy, ktoré sú väčšinou v prvom čítaní. Rozhodlo o tom plénum hlasovaním.

O presunutie desiatok bodov na nasledujúcu schôdzu pléna požiadal poslanec Robert Fico (Smer-SD). Odôvodnil to potrebou rozsiahlejšej diskusie k schvaľovaniu štátneho rozpočtu na budúci rok.

Poslanci budú na aktuálnej schôdzi rokovať o zákonoch vrátených prezidentkou, vládnych návrhoch zákonov, ako aj o návrhoch, ktoré sa týkajú štátneho rozpočtu. Na programe tiež zostávajú poslanecké návrhy, ktoré sú v druhom čítaní.

SkryťVypnúť reklamu

Plénum tak nebude rokovať napríklad o návrhu poslankyne Evy Antošovej (SNS), ktorý by zakázal držanie psa na reťazi. Návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti sa nachádza v druhom čítaní.

Poslanci tiež nebudú rokovať o obrannej a bezpečnostnej stratégii, ktorú do parlamentu predložili nezaradení poslanci. Takisto bol presunutý aj návrh zákona poslancov za Most-Híd, ktorým by chceli kodifikovať posunkový jazyk. Rokovať nebudú ani o opozičných novelách, ktorými chcú poslanci meniť rokovací poriadok.

Plénum nebude okrem iného rokovať ani o tzv. Lex Haščák, čiže návrhu zákona o osobitných opatreniach na usporiadanie konfliktu záujmov v oblasti zdravotníctva. Predložili ho nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Lucia Žitňanská, Martin Poliačik, Viera Dubačová a Alan Suchánek.

SkryťVypnúť reklamu

Zákonodarcovia tiež rozhodli, že o troch návrhoch zákonov z dielne ministerstva zdravotníctva vrátane stratifikácie nemocníc budú poslanci hlasovať v utorok 3. decembra o 17.00 h.

V reakcii na presunutie bodov navrhol predseda OĽaNO Igor Matovič uznesením NR SR "odsúdiť diktátorské praktiky" poslancov Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Tvrdil, že ide o porušenie demokratických práv opozície. Návrh v pléne neprešiel.

Opoziční poslanci hrubo zneužili pôdu parlamentu na predvolebnú kampaň. Týmto tvrdením neskôr Fico zdôvodňoval vyradenie ich návrhov.

Podľa Fica opozícia vedela, že rokovania o týchto zákonoch nie je možné ukončiť, pretože aktuálna schôdza môže byť poslednou v súčasnom volebnom období. Preto tento ich krok považuje za výkrik do tmy.

Predseda Smeru-SD zdôraznil, že procedurálne návrhy na preradenie návrhov zákonov na inú parlamentnú schôdzu či na vyraďovanie návrhov zákonov z programu schôdzí sa podávajú bežne.

SkryťVypnúť reklamu

„V súlade s Ústavou SR, s rokovacím poriadkom Národnej rady SR a s rozhodnutím koaličnej rady nedovolíme opozícii robiť cirkus v parlamente,“ zdôraznil Fico.

Svoj návrh odôvodnil vytvorením dostatočného priestoru na rokovanie o štátnom rozpočte.

„Som rád, že parlament dostal priestor na to, aby sa mohol zaoberať rozpočtom na rok 2020, zákonmi, ktoré vetovala prezidentka a zákonmi, ktoré možno bude potrebné schváliť v skrátenom legislatívnom konaní, ako sú očista justície či časť zákona o stratifikácii nemocníc,“ povedal šéf vládnej strany.

Opoziční poslanci dnes v reakcii vyhlásili, že zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

Chcú na nej prerokovať približne šesť desiatok návrhov v prvom čítaní, o ktorých dnes parlament rozhodol, že sa nimi na aktuálnej 53. schôdzi nebude zaoberať.

SkryťVypnúť reklamu

Fico objasnil, že ak príde návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, poslanci Smeru-SD ho nepodporia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu